ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Większość Polaków nie chce kupować GMO

badanie żywność modyfikowana genetycznieZ najnowszego badania wynika, że większość Polaków nie chce kupować produktów zawierających składniki modyfikowane genetycznie. Także nie zdecydowali by się na zakup produktów mlecznych, nabiału, mięsa ze zwierząt karmionych paszą ze składników modyfikowanych genetycznie. W większości byliby skłonni zapłacić więcej za produkty mięsne i nabiał, które zostały wyprodukowane bez użycia składników modyfikowanych genetycznie.

Badanie wykonała spółka PBS Sopot na zlecenie Fundacji Greenpeace Polska.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-11 września 2005 roku, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 i więcej lat. Przebadano 1079 osób.

Poniżej znajdują się wykresy przedstawiające wyniki badania.

Badanie GMO - wykres 1

Badanie GMO - wykres 2

Badanie GMO - wykres 3

Badanie GMO - wykres 4

Komentarze

zkoza | 2005-10-30 00:00:00
Skoro wyniki są jakie są, to ja się domagam wycofania produktów zawierających GMO z polskich sklepów, od zaraz....

fik | 2005-10-30 00:00:00
zkoza, ale dlaczego wycofywać? większość nie chce kupować to nie kupuje, ale część chce i jak znajdzie taki produkt to go kupi... jeżeli GMO będzie takie złe, w Polsce nie będzie nikt tego kupował i sami producenci nie będą tego produkować bo nie będzie to opłacalne...

alexkava | 2006-02-02 00:00:00
wszyscy dobrze wiemy, ze "nie" dla produktów GMO wynika z niewiedzy. Wiekszosc ludzi, ktorzy odpowiadali na pytania tej ankiety uwaza zapewne, ze spożywanie "genów" jest niebezpieczne dla zdrowia. no i mylą pojęcia. spozywanie "genów";), ale przeciez geny wystepuja w bialkach i innych skladnikach zywieniowych. pewnie Ci ludzie nie wiedza tak naprawde czym rozni sie zywnosc GMO od tej naturalnej. szczerze mowiac to gdybym sie tym nie interesowala to pewnie tez nie wiedzialabym wiele o korzysciach plynacych z modyfikowanej genetycznie zywnosci. jestem jak najbardziej za GMO, bo na tym opiera sie przyszlosc. wykorzystanie np. salaty GM jako szczepionki przeciwko grypie. fascynujace jest to, ze czlowiek moze czegos takiego dokonac.

rudzielcze | 2006-02-12 00:00:00
modyfikowane tak, ale NIE RĘKĄ LUDZKĄ! skoro natura sama umie się sterować i eliminować słabsze osobniki, tworząc nowe lepsze odmiany i rodzaje, to po co się w to mieszać?? przyroda kiedyś zemści sie za to, co ludzie robią, w tym przypadku bawiąc sie Matkę Naturę, uleprzając coś na siłę i wydaje mi się że to może mieć swoje negatywne skutki również dla ludzi bo o środowisku nie wspomnę. ja zterroryzowałam rodzinę i u teraz w domu nie ma prawa być żaden produkt który zawiera w sobie modyfikowany składnik.

lenwe | 2006-09-05 00:00:00
gdyby pozostawić "naturze" selekcje po krótkim czasie mielibyśmy małe jabłka itp, większość uprawianych gatunków nie przetrwało by w naturalnych warunkach, od tyśiącleci ludzie zmieniają nature i gatunki, modyfikacje genetyczne to tylko szybsza droga (chociaż niekoniecznie lepsza), co do artykułu to brakuje mi wykresu dotyczącego wiedzy badanej grupy natemat GMO ;)

Anna | 2007-02-22 00:00:00
No właśnie, z niewiedzy... Modyfikacja genetyczna i krzyżowanie organizmów to nie to samo, zrozumienie tego nie jest takie skomplikowane. Entuzjazm naukowców niekoniecznie przekłada się na rzeczywiste korzyści dla ludzi (jest sporo przykładów w historii nauki), a może to będą tylko straty? Z drugiej strony walka z wiatrakami jest zawsze skazana na klęskę, a GMO to lawina...

AntyGmo | 2007-05-05 00:00:00
Wycofać GMO z Polski całkowicie!!!!!!!!!!!!!!!!Przyszłością jest żywnośc organiczna !!!!!!

moria | 2009-01-20 14:08:37
ja jestem w miarę zorientowana w temacie GMO i uważam, że za jakiś czas organizmy transgeniczne wyprą prawie całkowicie z rynku produkty naturalne i możliwe, że konsumenci nie będą nawet wiedzieć o tym, że spożywają GMO. Trudno jednak zapewnić, ciągle zwiększającej się liczbie ludności, pożywienie a GMO daje możliwość uprawy produktów na terenach, gdzie dotąd było to niemożliwe. Nie jestem zwolennikiem ani też przeciwnikiem GMO ale trzeba pamiętać o pewnych granicach...

Kate | 2009-07-12 00:52:42
ludzie poczytajcie o wynikach badan z udzialem GMO, to nic dobrego nie przynosi. Przeciez to jest sztuczna ingerencja w geny a nie zabawa w zapylanie pedzelkiem. W USA ponad 50upraw to GMO i zwiekszona liczba alergii, zachorowan na raka, zanieczyszczone gleby i woda srodkami chemicznymi. Ta zywnosc truje owady a my to mamy jesc? Czy tak trudno sobie wyobrazic, ze cos co jest odporne na herbicydy i spryskiwane kilkakrotnie w ciagu sezonu to juz syf a nie jedzenie? Przeciez ta zywnosc jest malo wartosciowa !!!! Wielu naukowcow przeprowadzilo badania na zwerzetach i wyniki sa zatrwazajace!!! Po cholere nam niepotrzebne leki w roslinach??? Hormony i antybiotyki tez sa wykorzystywane w hodowli zwierzat i do czego to prowadzi??? ze mamy za duzo syfu w glebie, wodzie i coraz wiecej nieplodnych mezczyzn, kobiet z klopotami ginekologicznymi, guzami piersi i raczyskami. To nie bierze sie znikad tylko z chciwosci, glupoty i braku odpowiedzialnosci producentow, politykow i pseudonaukowcow. Kto za kilka lat bedzie odpowiadal za zniszczenie srodowiska i ludzkie cierpienie????

Jestem za calkowitym zakazem GMO wszedzie.