ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wirus H5N1

Wirus należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaj Virus influenzae typu A.

W oparciu o antygeny powierzchniowe - hemaglutyninę (H) i neuramidazę (N) wirus można podzielić na podtypy. Obecnie wyróżnia się 16 podtypów hemaglutyniny i 10 podtypów neuramidazy. H5N1 oznacza typ 5 hemaglutyniny oraz typ pierwszy neuramidazy.
Wiriony mają kształt kulisty lub wydłużony. Genom stanowi jednołańcuchowy RNA złożony z 7 - 8 segmentów. Otoczka zbudowana jest z części wewnętrznej (białko) oraz zewnętrznej lipidowej z licznymi wypustkami białkowymi o właściwościach hemaglutyniny i neuramidazy.
Wirusy są wrażliwe na podwyższoną temperaturę, rozpuszczalniki, detergenty i podstawowe środki dezynfekcyjne. Temperatura 70°C zabija wirusy przez 30 minut, 75°C przez 5 minut, 80°C przez l minutę.
Droga przenoszenia: zakażone ptactwo. Zarażenie następuje poprzez kontakt zdrowego osobnika z osobnikiem zakażonym.
Nie stwierdzono obecnie przypadku przeniesienia wirusa H5N1 pomiędzy ludźmi. Wszystkie ofiary śmiertelne ptasiej grypy zaraziły się od zakażonego drobiu bądź dzikich ptaków. Pierwszy przypadek zakażenia wirusem ptasiej grypy typu H5N1 u człowieka wykryto w 1997 roku w Hongkongu.