ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Witamina A wpływa na symetryczność wzrostu zarodków

danioOdkryto mechanizm dzięki któremu zewnętrzne powłoki naszego ciała są symetryczne, natomiast nasze organy wewnętrzne jak najbardziej niesymetryczne. W doświadczeniu przeprowadzonym na modelowym organizmie - rybie Danio pręgowane (ang. Zebrafish, Brachydanio rerio), której biologia rozwoju embrionalnego jest podobna do ludzkiej odkryto, że witamina A jest sygnałem, który zabezpiecza przed asymetrycznym wzrostem we wczesnych stadiach rozwoju. Dzięki temu komórki macierzyste embrionu rozwijają się symetrycznie. W wypadku braku witaminy A, powłoki zewnętrzne rozwinęłyby się asymetrycznie z przewagą lewej strony.

Odkrycia dokonali naukowcy z Instytutu Nauk Biologicznych w Salk (San Diego, USA).

Komórki macierzyste przed przekroczeniem obszaru węzła zarodkowego nie mają ustalonej jeszcze orientacji działania, czyli nie są ani lewo- ani prawostronne, ani ukierunkowane na przód czy tył, nie są też wyspecjalizowane.

danio pręgowaneDziałanie witaminy A zaczyna się od momentu, kiedy komórki macierzyste dostają się do regionu węzła zarodkowego i zaczynają formować 3 listki zarodkowe. Komórki w pobliżu węzła zarodkowego dostają instrukcję, aby zachowywać się odpowiednio, w zależności od tego czy są na lewej, czy prawej stronie zarodka.

Witamina A wpływa na takie zachowanie komórek, aby ignorowały one instrukcje dotyczące danej strony i rozwijały się symetrycznie.

Co ciekawe, witamina A wpływa zarówno na asymetryczne ułożenie organów i tkanek wewnątrz ciała, jak i na symetryczny wygląd zewnętrzny. Odkryto także inne czynniki regulujące rozwój przestrzenny, ale żaden z nich nie był odpowiedzialny za rozwój osi długiej ciała i prawej, oraz lewej strony.

Odkrycie to jest ważne jeszcze z jednego względu – pozwala poszerzyć wiedzę o sterowaniu rozwojem embrionalnych komórek macierzystych, ponieważ podczas indukcji ich rozwoju przy formowaniu np. organów istotny jest rozwój przestrzenny.

Źródło: News-Medical.net

Pokrewne wiadomości:
Witamina A i rozwój zarodkowy
Maija H. Zile: "Vitamin A and Embryonic Development: An Overview"

Rola witaminy A w embrionalnym i postembrionalnym rozwoju
Maden M. "The role of retinoic acid in embryonic and post-embryonic development"

Komentarze

biedronka | 2005-05-17 00:00:00
Bardzo interesujaca wiadomosc prosze o wiecej:)

Angel | 2006-01-03 00:00:00
Mógł być skrót tego!!

Germi | 2012-11-09 21:37:13
Bardzo ładna ikra