ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Właściwi ludzie we właściwym miejscu - dobiegły końca Bioinnowacje 2009

BIO Biznes Finanse Innowacje 2008W poniedziałek 1 czerwca dobiegła końca trzecia edycja konferencji Bioinnowacje 2009. Wydarzenie przez trzy dni trwania odwiedziło ponad 300 uczestników, z których ponad 50 zadeklarowało pomysł na własny bio-biznes przed przyjazdem na konferencję.

Ponad 20 prelegentów z Polski, Niemiec, Finlandii i Australii przedstawiło różne podejścia do rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, pozyskiwania funduszy na rozwój własnej firmy, skutecznego zarządzania innowacjami oraz własnością intelektualną. Kolejny sukces "Bioinnowacji" potwierdza istotną rolę jaką konferencja pełni w rozwoju innowacyjnej gospodarki Pomorza i nie tylko. Wsparcie okazane przez miasta Gdańsk i Gdynię oraz Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną umożliwiło stworzenie wielowątkowego wydarzenia o międzynarodowym zasięgu.

W piątek, 29 maja (w Gdańskim Parku Naukowo-Technologiczym) odbyła się pierwsza tura szkoleń dla laureatów konkursu Najlepszy projekt - Bioinnowacje 2009. Osoby, których pomysłom na innowacyjny biznes jury konkursu przyznało najwięcej punktów miały szansę uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych, darmowych szkoleniach: „Psychologia osiągnięć” oraz „Komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań”. Kolejna część szkoleń obejmująca warsztaty: „Przedsiębiorczość w obszarze wysokich technologii z elementami planowania biznesu” oraz „Własność przemysłowa i informacja patentowa” odbyła się w niedzielę, 31 maja. „Skoncentrowaliśmy nasze starania na zorganizowaniu prawdziwie interaktywnych i wartościowych warsztatów. W tym celu zaproszeni zostali prawdziwi specjaliści w swoich dziedzinach, a grupy liczyły nie więcej niż 25 osób. Pozwoliło to na bardzo indywidualne podejście do każdego z uczestników.” - Marek Kuźbicki, odpowiedzialny za program szkoleń i konferencji.

Sobotnie sesje wykładowe zgromadziły największą rzeszę słuchaczy i wywołały największe emocje. Poranna, tradycyjna już część pt. „Jak odnieść sukces w bio-biznesie” składała się z trzech prelekcji twórców firm z branży „life-science”. Dr Michał Bieniek, CEO Apeiron Synthesis, który m.in. dzięki znajomościom zawartym podczas zeszłorocznej edycji konferencji Bioinnowacje pozyskał część funduszy na rozwój swojej firmy opisał wszystkie dotychczasowe etapy jej tworzenia oraz plany na przyszłość. Ku zaskoczeniu zarówno uczestników jak i obecnych na sali przedstawicieli funduszy inwestycyjnych kolejni dwaj prelegenci – szefowie firm opowiedzieli o tworzeniu swoich przedsięwzięć od podstaw metodą organiczną tj. bez korzystania z jakichkolwiek zewnętrznych środków finansowania. Olfert Landt, CEO TibMolBiol z Niemiec oraz dr Andrzej Kilian, CEO Diversity Arrays Technology z Australii opisali tworzenie swoich firm krok po kroku, gdy inwestowali kolejne, zarobione pieniądze nie korzystając przy tym ze wsparcia banków, inwestorów itp. Swoimi wystąpieniami, prelegenci wywołali grad pytań i dyskusję, którą kontynuowano podczas późniejszego panelu dyskusyjnego. Dodatkowy wątek do panelu dyskusyjnego dodała przedstawicielka Instytutu Oulu Innovation w Finlandii, Arja Kuittinen, która wykładem: „Bottlenecks in Life Sciences SME Financing and Present Plans to support their solving” prezentowała nowoczesne podejście do problemu zahamowania innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw w krajach bałtyckich.

Najmniej przewidywalny element sobotniej sesji, czyli panel dyskusyjny jak zwykle dostarczył wiele emocji i interesujących przemyśleń. Jako panelistów zaproszono wszystkich dotychczasowych prelegentów oraz przedstawicieli funduszu zalążkowego BBI Seed Fund Marcina Majewskiego i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Jakuba Wojnarowskiego. Główne aspekty poruszane w dyskusji dotyczyły źródeł finansowania oraz oczekiwań zarówno pomysłodawcy, jak i inwestora. „Jestem bardzo zadowolony z frekwencji oraz aktywności uczestników. Podczas panelu do prelegentów było mnóstwo pytań, a i ci nie hamowali się przed polemiką między sobą” – Mateusz Poddębniak, prowadzący konferencję. Ostatnia tego dnia sesja dotyczyła właśnie różnych źródeł finansowania innowacyjnych pomysłów. Swoje możliwości wspierania młodych przedsiębiorców prezentowały Agencja Rozwoju Pomorza S.A., BBI Seedfund oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Interesującym doznaniem ostatniej sesji wykładowej było do pewnego stopnia poczucie, iż każdy z prelegentów chce wypaść jako najlepszy partner w pozyskaniu finansowania. Uczestnicy nagle stali się decydentami, którzy mają do wyboru szeroki wachlarz usług i tylko od nich zależy, które z nich wybiorą.

Sobotnia sesja wykładowa zakończyła się intensywnymi dyskusjami w kuluarach. Aby wykorzystać ten twórczy potencjał organizatorzy zaprosili uczestników i prelegentów na spotkanie integracyjne do klubu „Contrast” w Gdyni, gdzie w zdecydowanie luźniejszej atmosferze trwała dalsza wymiana zdań.

Reportaż z kolejnych dni konferencji oraz z finału konkursu „Najlepszy projekt Bioinnowacje 2009” już wkrótce.

---
Serwis BioTechnolog.pl sprawuje patronat medialny nad konferencją Bioinnowacje 2009.