ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wszystko o biotechnologii - Warsztaty DNA - Encyklopedia Życia

DNA – Encyklopedia ŻyciaRuszyła już nowa strona internetowa tegorocznej edycji Warsztatów Naukowych DNA - Encyklopedia Życia. Znajdują się na niej informacje dotyczące programu i aktualności ze wszystkich miast biorących udział w imprezie, a jest ich w tym roku aż sześć. Impreza odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2009 równolegle w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie i Łodzi.

Strona WWW: Warsztaty DNA - Encyklopedia Życia

W Warszawie wydarzenie odbędzie się w sprawdzonej już dwa lata temu formule - będą otwarte wykłady popularyzatorskie czołowych naukowców oraz mnóstwo zajęć praktycznych w udostępnionych na tę okazję nowoczesnych laboratoriach SGGW. Wśród nowości w tym roku będą między innymi doświadczenia z enzymami - będziecie mogli sami przekonać się jak powstają soki owocowe albo jak działają enzymy trawienne. Będzie również specjalna ekspozycja pokazująca praktyczne wykorzystanie GFP (fluoryzującego na zielono białka), czyli „bohatera” ostatniej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Ponownie będzie można również wykonać naszyjnik z własnym DNA oraz zapoznać się z podstawowymi technikami wykorzystywanymi przez biotechnologów, jak elektroforeza DNA i białek czy PCR. Liczne atrakcje przewidujemy również dla najmłodszych. Budowanie modeli DNA z klocków, składanie „genetycznego origami” czy układanie puzzli DNA to tylko niektóre z zajęć, które z pewnością wciągną ciekawych świata kilkulatków.

Wykłady w Warszawie mają w tym roku wspólny temat przewodni „Historia biotechnologii - od starożytności do XXI wieku”. 11 wystąpień zaproszonych specjalistów będzie dotyczyć kolejnych najistotniejszych odkryć w genetyce i biologii molekularnej. Wykład inauguracyjny 3. kwietnia w SGGW wygłosi prof. Magdalena Fikus - współtwórczyni warszawskiego Festiwalu Nauki. Wśród zaproszonych gości są również między innymi znani genetycy prof. Ewa Bartnik i prof. Piotr Stępień oraz dyrektor do spraw rozwoju firmy Bioton S.A. - dr Piotr Górecki.

Równie ciekawie Warsztaty zapowiadają się w innych miastach. Lublin w dniach 3. i 4. kwietnia przygotowuje między innymi debatę dotyczącą metody zapłodnienia in vitro, liczne wykłady i pokazy. Tam w organizację Warsztatów zaangażowały się aż cztery lubelskie uczelnie. Z kolei we Wrocławiu organizatorzy urządzają w sobotę 4. kwietnia biotechnologiczny piknik naukowy na Wrocławskim Rynku. Będzie tam można zwiedzić stanowiska prezentujące różne oblicza biotechnologii oraz wysłuchać krótkich prelekcji. Koordynatorzy Warsztatów w Poznaniu zapraszają natomiast do Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk na prezentacje zastosowań biotechnologii oraz na zwiedzanie Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Szczegółów dotyczących programu w każdym mieście ciągle przybywa, zatem zachęcamy do częstego odwiedzania strony Warsztatów, żeby być na bieżąco z najnowszymi informacjami.

Organizatorami imprezy są Polska Federacja Biotechnologii, Koło Naukowe Biotechnologów „KNBiotech” z SGGW, Szkoła Festiwalu Nauki, Fundacja BioEdukacji oraz Akademickie Stowarzyszenie Studentów Biotechnologii.

Patronat Honorowy nad Warsztatami sprawują Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz Prezes Polskiej Federacji Biotechnologii prof. Tomasz Twardowski.

---
Serwis BioTechnolog.pl sprawuje patronat medialny nad Warsztatami Naukowymi DNA - Encyklopedia Życia 2009.