ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Zabójca przeładowanych tłuszczem komórek

Komórki z tłuszczemBadając szkodliwy na zdrowie nadmiar tłuszczu, naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis zidentyfikowali białko, które wywołuje śmierć ssaczych komórek, przeładowanych nasyconymi tłuszczami.

Gdy naukowcy zatrzymali syntezę tego białka, nazwanego EF1A-1, komórki były zdolne do rozwoju w warunkach, w których przesycenie nasyconym tłuszczowym kwasem palmitynowym ( kwas tłuszczowy w który obfituje dieta Western) byłoby dla nich zabójcze. Przy tym samym stężeniu kwasu palmitynowego normalne komórki produkują EF1A-1 i szybko obumierają.

Komórki z tłuszczem„Kiedy tłuszcz akumuluje się w tkankach innych niż tkanka tłuszczowa, powoduje zaburzenie czynności życiowych komórek i ich śmierć” powiedział dr Jean Schaffer. „Na przykład, wstępne badania na zwierzętach sugerują, że akumulacja tłuszczu w trzustce przyczynia się do rozwoju cukrzycy, a akumulacja lipidów w mięśniach szkieletowych prowadzi do wytworzenia oporności na insulinę.”

Inne badania wskazują na związek uszkodzenia mięśnia sercowego z wywołanym przez tłuszcz zaburzeniem czynności życiowych komórek i ich śmiercią.

„Diabetolodzy skupiają się na kontrolowaniu stężenia glukozy u ich pacjentów” mówi Schaffer, czlonek Center for Cardiovascular Research na The School of Medicine i kardiolog w szpitalu Barnes-Jewish`a. „Ale wydaje się, że powinniśmy być także bardziej czujni na zmieniony poziom lipidów takich jak trójglicerydy i kwasy tłuszczowe.”

Według Schaffer’a odkrycie roli białka EF1A-1 jest pierwszym krokiem do identyfikacji szlaku, który prowadzi od wysokiego stężania tłuszczu w komórce do jej śmierci. EF1A-1 jest szeroko rozpowszechnionym białkiem, pełniącym wiele różnych funkcji w komórce m.in. uczestniczy w syntezie białek i stabilizowaniu cytoszkieletu.

Podczas hodowli komórek ssaczych, naukowcy dostrzegli, że EF1A-1 i kwas palmitynowy działają zależnie od siebie: gdy EF1A-1 jest obecne to komórka jest wrażliwa na indukowaną kwasem palmitynowym śmierć, natomiast obecność kwasu palmitynowego w komórce wywołuje szybkie zwiększenie produkcji EF1A-1.
W laboratorium Schaffer’a już wcześniej stworzono transgeniczną mysz, która magazynowała tłuszcz w komórkach mięśnia sercowego, co powodowało zamieranie tych komórek, uszkodzenie serca i przedwczesną śmierć zwierząt. Odkryto wtedy, że ilość EF1A-1 wzrosła trzykrotnie w sercach tych zwierząt.

Zablokowanie szlaku indukowanej śmierci komórkowej wywołanej kwasem palmitynowym, pozwoliło komórkom przeciwstawić się wysokoreaktywnym cząsteczkom tlenu. Według badań autorów prawdopodobnie EF1A-1 przyczynia się do śmierci komórki w wyniku stresu oksydacyjnego, co jak wiadomo jest hamowane przez wysoki poziom tłuszczów. Zaobserwowano przy tym zmiany w cytoszkielecie w komórkach w których brakowało EF1A-1. Zasugerowało to naukowcom, że funkcja jaką pełni EF1A-1 w stabilizacji cytoszkieletu jest również ważna w procesie śmierci komórek w wyniku przeładowania tłuszczem.

„Komórki mają mnóstwo mechanizmów uczestniczących przy włączaniu kwasów tłuszczowych w formie substancji ulegającej magazynowaniu. Potem tłuszcze te są metabolizowane lub włączane w błonę komórkową.” powiedział Schaffer. „Ale nasycone kwasy tłuszczowe jak kwas palmitynowy są słabo magazynowane w małych kropelkach tłuszczowych, normalnie znajdujących się w większości komórek. Dlatego łatwo wchodzą w szlak prowadzący do śmierci komórki taki jak ten w który zaangażowane jest białko EF1A-1”.

Podczas identyfikacji funkcji EF1A-1 członkowie laboratorium odkryli inne proteiny biorące udział w procesach związanych z toksycznym efektem nadmiaru tłuszczy. Aktualnie prowadzone są badania, które mają wyjaśnić, jaką funkcję pełnią te białka.

Przyszłe badania prowadzone przez zespół Schaffer’a mają odpowiedzieć na pytanie, czy cząsteczki tłuszczy bezpośrednio wpływają na zmianę białka czy też powodują przemieszczenie go wewnątrz komórki.

Źródło: Washington University School of Medicine

Komentarze

psiak | 2006-01-25 00:00:00
to jak się ma do tego dieta Kwaśnieskiego-OPTYMALNA ?Ludzie,którzy poddali się tej diecie są na najlepszej drodze do zagłady ?

kama | 2006-01-26 00:00:00
moim zdaniem ta procedura EF1A jest skuteczna i dla ludzi i dla zwierzat ludzie by poumierali gdyby nie antidotum do tej procedury,dobze ze ludzie (naukowcy) zajeli sie takimi doswiadczeniami.bardzo mnie to zaciekawilo bardzo bym chciala byc takim naukowcem.!

hmmmm | 2006-01-29 00:00:00
sporo tu bym powidzial niejasnosci.
Np. w jaki sposob dochodzi tu do smierci? Czy to apoptoza tu a jest jesli tak to przez ktory szlak apoptyczny dochodzi do smierci? Na co dalej ten czujnik dziala?

Grzesiek | 2006-01-30 00:00:00
psiak: Dieta bogata w tłuszcz, faktycnie może powodować niewłaściwe rozmieszczenie kwasów tłuszczowych w tkankach. Może to powodować obumieranie komórek i osłabienie danego narządu, a na dłuższą metę może być niebezpieczne.Mimo iż dieta dr Kwaśniewskiego wydaje się być skuteczna, żaden lekarz jej nie poleca.

hmmmm: Są to obserwacje z najnowszych doświadczeń. Autorzy nie podają żadnych konkretnych danych na ten temat.Zaobserwowano przytoczone zależności, a szczegówe badania nad istotą tego zjawiska są w toku.odsyłam do strony źródłowej:http://mednews.wustl.edu/news/page/normal/6398.html

kama | 2006-02-12 00:00:00
tu chodzi oto zeby sie wszyscy dowiedzieli o tym co sie dzieje a ja napisalam to tylko poto zeby to ludzie zrozumieli !

ANONIM E | 2006-09-16 00:00:00
TO BARDZIO CIEKAWE