ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Zakaz uprawy kukurydzy GMO w Niemczech

Minister rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec, Ilse Aigner, ogłosiła decyzję o wprowadzeniu zakazu wysiewu genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 na terenie tego kraju. Niemcy są szóstym państwem Unii Europejskiej, które wprowadziło taki zakaz.

Kukurydza MON 810, produkt amerykańskiego koncernu agrochemicznego Monsanto, jest jedyną genetycznie modyfikowaną rośliną, którą Unia Europejska dopuściła do obrotu na swoim terenie. Oprócz Niemiec pięć innych krajów członkowskich (Austria, Francja, Grecja, Luksemburg i Węgry), zakazały wysiewu tej odmiany kukurydzy na swoich terytoriach. Podstawą prawną krajowych zakazów była "klauza bezpieczeństwa" zawarta w unijnej dyrektywie 2001/18 dotyczącej GMO. Kierując się wynikami badań nad GMO, prowadzonymi na całym świecie, rządy sześciu państw uznały, że genetycznie modyfikowana kukurydza może zagrozić różnorodności biologicznej na ich terenach.

"Polski rząd deklaruje publicznie niechęć do GMO, jednak nie robi nic, by powstrzymać ekspansję firm biotechnologicznych w Polsce. Tymczasem w roku 2008 na terenie naszego kraju znajdowało się już 3000 ha genetycznie modyfikowanych upraw. Ten stan zagraża polskiemu rolnictwu i jest fatalnym przykładem działania, a właściwie braku działania polskiego rządu. Choć niepokojące fakty dotyczące GMO są znane od dawna, polskie władze unikają podjęcia decyzji o wprowadzeniu zakazu. Zdążyliśmy niestety przyzwyczaić się do faktu, iż najważniejsze dla ochrony środowiska decyzje Polska wprowadza jako ostatni z krajów Wspólnoty" - mówi Joanna Miś, Koordynatorka Kampanii Greenpeace Polska.

Źródło: informacja prasowa Greenpeace Polska.

Komentarze

GMOlog | 2009-04-17 14:47:48
Czy nawet ten portal musi być tubą dla tego \zielonego\ bełkotu?
O jakich powaznych badaniach wykazujących szkodliwość GMO się tam wspomina?
A ustalenie, że kukurydza MON810 nie jest jedyną rośliną transgeniczną dopuszczoną do obrotu w UE nawet nie wymaga fachowej wiedzy z biotechnologii tylko sprawnego klikania po sieci; to zadanie na poziomie maturzysty.
Postuluję usunięcie tego newsa, bo wyraźnie zaniża merytoryczny poziom portalu.

bart | 2009-04-19 22:55:46
co za bzdura.zalecam dokształcenia w temacie.z takim myśleniem dalej będziemy ciemnogrodem