ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Zgoda na wybór zarodków bez wadliwych genów

in-vitroW Wielkiej Brytanii zezwolono na kontrolowane tworzenie zdrowego potomstwa, pozbawionego wadliwych genów związanych z powstawaniem nowotworów. Zgoda na stosowanie tzw. przedimplantacyjnej diagnostyki genetyczną pozwala na przebadanie i wybranie, po zapłodnieniu in-vitro, tylko tych zarodków, które nie posiadają wadliwych genów - donosi Gazeta.pl.

Pozwolenie dotyczy tylko genów BRCA1, BRCA2 i HNPCC, związanych z rakiem piersi i pęcherza. Zostały one wybrane ze względu na częste występowanie mutacji w tych genach w społeczeństwie, a także wysokie prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworu w przypadki ich nosicielstwa (mutacje w BRCA1 i BRCA2 kończą się nowotworem w 80 proc. przypadków, dodatkowo posiadanie genu BRCA1 zwiększa ryzyko raka jajnika o 40 proc.). W przyszłości być może zostaną wydane zgody na selekcję zarodków bez wadliwych genów odpowiedzialnych za ciężkie choroby genetyczne, jak mukowiscydoza, talasemia, dystrofia mięśniowa Duchenne*a, choroba Huntingtona czy hemofilia.

Sceptycy obawiają się, że znajdzie się wiele chętnych na posiadanie potomstwa, które poza wykluczeniem śmiertelnych chorób będą chciały wyeliminować u swojego potomstwa lżejsze schodzenia jak astma, czy zupełnie nieszkodliwe - przedwczesne łysienie, i doprowadzi to do tworzenia idealnych dzieci na zamówienie. Obawiają się, że po chorobach przyjdzie czas na kolor oczu i włosów. Także pozostaje dylemat, co zrobić z nadmiarowymi, niepotrzebnymi zarodkami (w tym przypadku obarczonymi wadliwym genem).

Urząd ds. Embriologii i Płodności Człowieka (Human Fertilisation and Embryology Authority), który wydał zgodę, zapewnia, iż zdaje sobie sprawę z etycznych wątpliwości jakie budzi ich decyzja i zapewnia, że nie pozwoli na tworzenia idealnych dzieci, każdy przypadek będzie dokładnie analizowany. Decyzję urzędu poparło British Medical Association - największa organizacja lekarska na Wyspach Brytyjskich, będąc zdanie, iż należy uwalniać ludzi od chorób, korzystając z najnowszych zdobyczy medycyny.

Na podstawie / więcej informacji:
Brytyjczykom wolno tworzyć dzieci wolne od chorób - Margit Kossobudzka - Gazeta.pl

Komentarze

Grzesiek | 2006-05-13 00:00:00
No to mamy pierwszy i chyba najwiekszy krok w leczeniu nowotworów. Przypuszczam, że niedługo będzie to powszechna metoda lecznia wielu ciężkich chorób.Cena jaką jest możliwość "tworznia" dzieci na zamówienie jest niska w porównaniu z korzyściami jakie płyną z możliwości wyeliminowania tak ciężkich schorzeń.

monika | 2006-05-14 00:00:00
Z jednej strony wydaje mi się że jest to pierwszy krok do tworzenia idealnego czlowieka, ale z drugiej ile mozliwosci daje wyeliminowanie jednego z czynników dużej umieralności wśród ludzi.Trzeba przyznać ,że takie działania prócz dobrego moga spowodowac równiez wiele złego.

Mati | 2006-05-22 00:00:00
Już Spartanie selekcjonowali swoje dzieci. Prędzej czy później będzie to powszechnie stosowana metoda i ludzię się z tym pogodzą.

Protenar | 2006-05-30 00:00:00
Aczkolwiek jest to nowy krok w leczeniu roznych chorob, to jednak jest to dosc prymitywne. Ja rozumiem ze niesie to ze soba wiele dobrego, ale duzo wiecej zlego. To jest swego rodzaju masowa aborcja zarodków, ktore niezaleznie od tego czy znajdowaly sie w organizmie matki czy nie, nie roznia sie od tych niczym. Duzo kontrowercji wzbudza powszechnie rozumiena "aborcja", a dlaczego na ten temat nie patrzy sie od tej strony?? Ja nie jestem osoba zbyt religijna, ale nie pochwalam manipulowania ludzmi w taki sposob niezaleznie od tego ile moze to nieść za soba korzysci. Napewno znajda sie inne metody leczenia np. nowotworów niż ten moim zdaniem prostacki projekt.

Hiphop | 2006-05-30 00:00:00
Masz rację, to nic innego jak eliminacja 'nieprawidłowych' osobników z populacji, a chyba na lepsze metody powinno być nas stać w XIX wieku.
Chorób genetycznych są setki, powstawać będą kolejne, ten sposób to ślepa uliczka.

Proged | 2006-05-31 00:00:00
Ja niesadze zeby to byla slepa uliczka. Wszystko zalezy od momentu w ktorym to bedzie dozwolone. A powinno byc np. wtedy gdy dziecko urodzone moze miec chorobe dziedziczna uposledzajaca w jakis sposob to dziecko. Pozatym ten sposob wyeliminuje takie wlasnie choroby. Niewiem czemu komentujecie zdrowie dziecka, ktore moze byc w ten sposob zapewnione. Bo co... masowa aborcja? A jajecznicy nigdy niejedliscie? Absurd. W odpowiednich uwarunkowaniach od strony prawnej to bedzie bardzo kozystne. Oczywiscie niepopieram "grzebania w wygladzie", bo sadze ze indywidualnosc powinien miec kazdy osobnik ale jesli chodzi o sfere zdrowia ten projekt jest wrecz ratunkiem. Ludzie trzymaja sie pogladu ze sa wyjatkowi. a niepotrafia zrozumiec ze nie sa niczym innym jak zwierzetami.

Hiphop | 2006-05-31 00:00:00
Na dzień dzisiejszy, jak nie ma nic lepszego, to te najcięższe choroby można tak 'eliminować'. Tylko jak określić, która choroba jest ciężka i się nadaje, a która nie. Sama w sobie moim zdaniem nie jest to zbyt ambitna metoda, chociaż zapewne wymaga to sporej wiedzy, umiejętności.

Proged | 2006-06-01 00:00:00
@Hiphop, masz w swojej wypowiedzi duzo racji, ale niesadze zeby to bylo na dzien dzisiejszy. To bedzie przytszlosc, bo wystarczyc bedzie ze przez pare pokolen bedzie to stosowane a juz nigdy ludzkosc nie uslyszy o czyms takim jak choroby genetyczne, zwlaszcza raki tak warunkowane i ciezkie schorzenia np. zespol downa (trisomia chromosomu). Dzieki tej metodzie wyeliminuje sie (i celowo niepisze tego w cudzyslowiu tak jak @Hiphop) choroby genetyczne. A jest tego troche. Sadze, ze ciezko to troche zrozumiec patrzac na to jak na zlo konieczne, bo rzeba wybrac to najlepsze...

Alchomik | 2007-05-08 00:00:00
Proged: Napisałeś, że "trzeba wybrac to najlepsze", ale "to najlepsze" to będize dla Ciebie, nie dla tych odrzuconych, 'gorszych' dzieci.

lil bit | 2007-07-09 00:00:00
Ile takie cos kosztuje ? czy w Polsce takie cos mozna zrobic ?

pati | 2008-11-02 17:16:20
dla mnie to nie zmienia wiele, mam na mysli ze podczas zapladniania kobiety in vitro uzywa sie wielu komorek i powstaje wiele zarodkow z czego lekarz wybiera ten teoretycznie najsilniejszy, a jezeli wybierze silny i jeszcze niepodatny na choroby nowotworowe to tym lepiej. a zarodkow i tak trzeba bedzie sie pozbyc tak byjlo jest i bedzie to jest cena in vitro..