ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Nowotwory, rak

Nowotwory, rak

Śmiertelne oblicze komórek macierzystych

Komórki macierzyste pochodzące ze szpiczaka mnogiego mają wiele cech wspólnych z prawidłowymi komórkami pnia, donoszą naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center. Badacze z tegoż centrum obarczają komórki macierzyste winą za utrudnianie walki z nowotworem.

Aspiryna a rak jelita grubego

aspirynaDługotrwałe przyjmowanie aspiryny może przyczynić się do redukcji ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Przyjmowanie aspiryny miałoby być połączone z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Komórki macierzyste odpowiedzialne za rozwój białaczki?

Hipoteza rakowych komórek macierzystych znajduje coraz większe rzesze zwolenników. Najnowsze badania opublikowane na łamach Science wykazują, że za rozwój białaczek również mogą być odpowiedzialne swoiste komórki prekursorowe. Zawdzięczamy to natomiast, obok pracy naukowców, dwóm brytyjskim dziewczynkom.

Wykrywanie nowotworów u dentysty?

Opracowano nowy, stosunkowo prosty test na wykrycie nowotworu, który będzie można przeprowadzić... u dentysty. Jego podstawą jest identyfikacja specyficznych białek w ślinie, których zawartość jest odmienna u ludzi z początkowym i zaawansowanym stadium nowotworu.

Nowy oręż w walce z rakiem piersi

Badania dotyczyły zastosowania w walce z rakiem piersi kombinacji leków Avastin i Taxol. Wyniki pokazują, iż leki ograniczają rozwój naczyń krwionośnych, które umożliwiają odżywianie rosnącego guza.

Badania genetyczne a wczesna diagnostyka nowotworów

Jednym z wyzwań współczesnej medycyny jest możliwie najwcześniejsza diagnostyka chorób. W tym celu wykorzystywane są technologiczne osiągnięcia nauk medycznych i biotechnologicznych. Należy do nich analiza zmienności genetycznej, pozwalająca na badanie korelacji między genotypem a fenotypem, taka jak MSSCP - Multitemperature Single Strand Conformation Polymorphism, szybka i wydajna metoda wykrywania i analizy polimorfizmów i mutacji występujących w DNA oraz technika FISH.

Mysz odporna na nowotwory

Udało się wyhodować mysz odporną na nawet najbardziej agresywne formy nowotworów. Kluczem do sukcesu okazał się gen Par-4, który działa jako supresor rozwoju komórek nowotworowych. Po raz pierwszy jego obecność wykryto w prostacie, jednak występuje on również w innych częściach organizmu, chroniąc je przed nowotworami. Jest to nadzieja dla chorych na raka, szczególnie ze względu na fakt, iż produkt genu Par-4 jest specyficzny w stosunku do komórek rakowych, nie wywierając negatywnego wpływu na pozostałe komórki organizmu.

Przeciwrakowa kiełbasa?

kiełbasaJuż za dwa, trzy miesiące, jak zapowiadają naukowcy z Politechniki Gdańskiej (PG), na rynku mają pojawić się wędliny zawierające antyrakowe substancje pochodzące z kapusty. "Kapusta jest fenomenalnym warzywem, zawiera komplet substancji, które w różny sposób chronią ludzki organizm przed skutkami skażonego środowiska" - wyjaśnia dr Agnieszka Bartoszek z Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności Politechniki Gdańskiej.

Immunologia a angiogeneza

Według najnowszych doniesień komórki układu odpornościowego mogą mieć znaczenie w przebiegu angiogenezy - procesu formowania się nowych naczyń krwionośnych, istotnego nie tylko z punktu widzenia fizjologii, ale również w rozwoju licznych chorób, np. nowotworów czy endometriozy.

Wpływ wirusów na rozwój nowotworów

Uśmiercając duże ilości zdrowych komórek w organizmie, a oszczędzając komórki zmutowane wirusy mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów złośliwych - o teorii naukowców amerykańskich informuje pismo "PLoS ONE".

1234567