ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Nowotwory, rak

Nowotwory, rak

Czerwone mięso a rozwój raka?

Żywieniowcy, po ogłoszeniu wyników długoterminowych badań nad związkiem spożywanych produktów a ryzykiem wystąpienia raka, namawiają do jedzenia większych ilości drobiu, ryb i fasoli. Dlaczego? Ponieważ dieta oparta na burgerach, kiełbaskach i smażonych stekach znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka okrężnicy i odbytnicy (ang. colon/rectal cancer).

Apoptoza chroni przed rakiem

ApoptozaApoptoza - nazywana inaczej programowaną lub bardziej popularnie "samobójczą" śmiercią komórki, to bardzo ważny proces autodestrukcji, regulowany genetycznie. Umożliwia on organizmom wyższym kontrolowanie liczby komórek w trakcie dojrzewania, a także pozwala usunąć komórki uszkodzone lub zmienione nowotworowo. Za badania nad procesami, które zachodzą w komórkach ulegających apoptozie, doc. dr hab. Piotr Widłak z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, oddział w Gliwicach otrzymał Indywidualną Nagrodę Naukową Wydziału Nauk Medycznych PAN. Badania nad apoptozą dają nadzieję na rozwiązanie wielu problemów medycznych. Zaburzenia w procesie apoptozy zwiększa bowiem ryzyko chorób nowotworowych.

Przełom w genetycznym diagnozowaniu raka?

Jak informuje serwis Gazeta.pl polscy naukowcy proponują test genetyczny, który u 5 proc. osób za jednym zamachem określa ryzyko zachorowania na kilka nowotworów.

Białko powodujące zespół Downa spowalnia rozwój raka

Naukowcy odkryli, że nadmierna synteza białka o nazwie DSCR-1(Down Syndrome Critical Region 1) blokuje formowanie się nowych naczyń krwionośnych i dzięki temu redukuje rozrost nowotworu. Dzięki temu odkryciu będzie możliwe rozpoczęcie prac nad nowym sposobem leczenia ludzi chorych na raka.

Wyhodowano myszy odporniejsze na raka

W Hiszpańskich laboratoriach Narodowego Centrum Raka w Madrycie narodziły się niezwykłe myszy. Zostały one genetycznie zmodyfikowane, by posiadać trzy, zamiast dwóch, kopii genu odpowiedzialnego za kontrolę podziału komórkowego. Jest to gen supresorowy Ink4a/ARF.

Telefony komórkowe a ryzyko rozwoju raka

Według najnowszysch badań Szwedzkich naukowców korzystanie z telefonów komórkowych przez 10 lat podwaja ryzyko rozwoju raka głowy (ang. head tumor, acoustic neuroma- nowotwór rozwijający się na nerwie łączącym ucho z mózgiem) - czytamy na stronach Nature.

Gen odpowiedzialny za powstawanie raka można wyłączyć

Naukowcy potrafią "wyłączyć" gen powodujący raka wątroby u myszy, co daje w dalszej perspektywie nadzieję na nowe rozwiązania w walce z rakiem u ludzi. Do "wyłączenia" genu Myc, bo o nim mowa, zespół z Uniwersytetu w Stanfrd użył znanego powszechnie antybiotyku - doksycykliny.

1234567