ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Nowotwory, rak

Nowotwory, rak

Jak działa p16 - gen supresorowy nowotworów

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie odkryli jak działa gen powstrzymujący rozwój czerniaka i innych ludzkich nowotworów. Badanie ukazuje nową, potencjalną drogę leczenia raka, w oparciu o funkcję genu.

Jak czerwone wino działa przeciw nowotworom

czerowne winoNaukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago wyjaśnili biochemiczny mechanizm przeciwnowotworowego działania czerwonego wina i brokułów.

Ananas pomoże w walce z rakiem

Dwie substancje z ananasa mogą mieć silne działanie przeciwnowotworowe - odkryli naukowcy australijscy. Ich odkrycie - jak twierdzą - może pomóc w opracowaniu nowego leku pomocnego w terapii różnych rodzajów raka.

Kolejny krok w poznaniu raka?

Naukowcy odkryli nowy enzym, który niszczy kluczową cząstkę piramidy przemian biochemicznych, prowadząc tym samym do kaskadowego unicestwienia komórki. Odkrycie to może być pomocne w wynalezieniu leku kontrolującego nowotworzenie. Enzym kontroluje wczesne stadia apoptozy – procesu korzystnego w przypadku zdrowych komórek i zaburzonego w komórkach nowotworowych, co sprawia iż są one właściwie nieśmiertelne.

Jak uszkodzenia DNA alarmują układ immunologiczny

Naukowcy z Uniwersytety Berkeley odkryli jak uszkodzenia komórkowego DNA włączają łańcuch reakcji, który prowadzi do wzrostu syntezy markera rozpoznawanego przez układ immunologiczny organizmu. Odkrycie równocześnie jest odpowiedzią na stare pytanie, jak limfocyty NK (natural killer cells), zdolne do niszczenia komórek nowotworowych, potrafią je odróżniać od komórek zdrowych.

Wirus AAV2 niszczy komórki rakowe

Nieszkodliwy dla zdrowych komórek wirus adeno-associated virus type 2 (AAV2) jest w stanie w ciągu 6 dni zabić laboratoryjne kultury kilku ludzkich nowotworów złośliwych, m.in. szyjki macicy, piersi, prostaty i raka skóry.

Czy twój telefon powoduje raka?

Czy twój telefon komórkowy zwiększa ryzyko wystąpienia raka mózgu? Odpowiedzi na to pytanie, w szpitalu i poza nim, szukali Duńscy naukowcy. Dane, które udało im się zebrać wskazują na brak związku między korzystaniem z *komórki* a ryzykiem zachorowania na nowotwór mózgu.

Identyfikacja nowego celu dla terapii przeciwrakowej

Przez około dziesięć lat naukowcy starali się poznać wewnątrzkomórkowy szlak sygnałowy, który jest istotny dla powstania wielu nowotworach mózgu i prostaty. Podczas gdy naukowcom udało się poznać część drogi regulacji podziału komórki, część elementów była wciąż okryta tajemnicą. Naukowcom z Whitehead Institute For Biomedical Research pod przewodnictwem David*a Sabatini udało się zidentyfikować i opisać rolę białka, które jak wierzą, jest brakującym komponentem. Odkrycie jednocześnie pogłębia wiedzę o regulacji funkcji komórki jak i prezentuje nowy cel dla terapii przeciwrakowych.

Naturalnie produkowane czynniki hamują wzrost guza nowotworowego

nowotwórNaturalnie produkowane czynniki, tumstatyna, endostatyna, trombospondyna-1 hamują wzrost guza w tkankach. Badania przeprowadzone przez zespół kierowany przez Raghu Kalluri z BIDMC (Beth Israel Deaconess Medical Center) dowodzą, że te trzy związki są produkowane, w mysich tkankach, w ilościach wystarczających by zahamować wzrost naczyń krwionośnych w obrębie nowotworu, nie dopuszczając tym samym, do jego rozwoju.

Polacy odkryli nowy sposób niszczenia raka

Jak informuje serwis "Nauka w Polsce - PAP", polscy genetycy odkryli białko, którego kontrola mogłaby umożliwić niszczenie komórek nowotworowych. Jeśli "polskie" białko okaże się skuteczne, lek na raka otrzymamy za kilka lat - mówi nadzorujący badania prof. Piotr Stępień.

1234567