ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Nowotwory, rak

Nowotwory, rak

Inhibitor heparanazy w leczeniu raka

Dotychczasowe badania pokazały, że komórki nowotworowe nadprodukują enzym heparanazę, która trawi polisacharyd siarczan heparanu. Ilość tego enzymu wydzielonego przez komórki odpowiada złośliwości nowotworu. W najnowszym badaniu naukowcy sugerują, że inhibitor heparanazy byłby interesującym kandydatem na lek antynowotworowy.

Dlaczego rak prostaty nawraca pomimo leczenia?

Naukowcy juz od dawna pragnęli zrozumieć dlaczego niektóre nowotwory gruczołu krokowego nawracają pomimo zastosowania terapii hamującej produkcję testosteronu i innych androgenów, które przyczyniają się do wzrostu komórek nowotworowych. Nowe badania pozwoliły na wykrycie białek biorących udział w syntezie androgenów wewnątrz komórek nowotworowych, co sugeruje, że komórki te mogą rozwijać zdolność do produkcji swoich własnych hormonów płciowych.

Krok w terapii genowej raka piersi

Terapia genowa, określana jako terapia XXI wieku, staje się coraz większą szansą na pokonanie wielu, wcześniej uważanych za nieuleczalne, chorób. Taka też jest stosowana w leczeniu raka piersi, na którego umiera na raka piersi. Naukowcy opracowali już terapię genową, a ostatnio została ona ulepszona o nowy aspekt. Został bowiem odkryty gen regulujący powstanie i rozwój raka piersi, zależny od kobiecego hormonu - estrogenu.

Śmieciowe RNA i rak

Antynowotworowa funkcja białka p53 badana jest już od ponad 20 lat. W ostatniej serii badań naukowcy pokazali, że białko to potrzebuje krótkich fragmentów RNA, nazywanych mikroRNA do spełniania tej funkcji. Odkrycie to ma potencjalne zastosowanie w nowych terapiach antynowotworowych.

Alkoholowy rak

alkoholNie każdy wie, że alkohol etylowe w dużej mierze przyczynia się nie tylko do uszkodzenia wątroby, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na raka np. jelita grubego. Nowotwory niestety stają się chorobą cywilizacyjną, w większości przypadków- jak i w tym - występują u osób, które świadomie sobie szkodzą.

Dłuższe życie, bez nowotworów

Ostatnie osiągnięcia hiszpańskich naukowców dowodzą, że nadekspresja białek p53 oraz Arf nie tylko obniża ryzyko zachorowania na nowotwór, ale także powoduje opóźnienie procesu starzenia.

Nanocząsteczki przeciw nowotworowm

Naukowcy z UCLA stworzyli nowy system dostarczania leków oparty na nanocząsteczkach krzemionkowych. Daje on nadzieję na rozwiązanie problemu słabej rozpuszczalności w wodzie najbardziej obiecujących leków przeciwnowotworowych oraz zwiększenie ich efektywności.

Światło w walce z rakiem

Naukowcy z instytutu w Ontario, prowadzącego badania nad rakiem, dowiedli nowego sposobu walki z tym schorzeniem. Owym sposobem leczenia chorób nowotworowych jest wykorzystanie od dawna już rozwijanej terapii fotodynamicznej w której wykorzystuje się związki fotouczulające. Z kolei zjawiska plazmonowe jakie wykorzystali uczeni z Rice University do terapii antynowotworowej, także nie są obojętne dla komórek rakowych.

Podwójna rola antyonkogenów

Geny supresorowe, nazywane także antyonkogenami, znane są ze swojej roli w zapobieganiu nowotworów przez hamowanie procesu niekontrolowanej proliferacji komórkowej. Jak się jednak okazało, odgrywają one rolę także w kierowaniu rozwojem i naprawą DNA komórek układu nerwowego podczas wczesnych stadiów rozwoju organizmu. Odkrycie to pomoże rozszerzyć wiedzę na temat systemów naprawy DNA obecnych w organizmie człowieka.

Bezpieczniejsze leczenie nowotworów

Chemioterapia wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi. Jednak dzięki nowej technologii opracowanej przez australijską firmę EnGeneIC możliwa będzie aplikacja chemioterapeutyków nieszkodliwa dla zdrowych komórek organizmu. Nowa metoda polega na upakowaniu leków do małych pęcherzyków dostarczających go bezpośrednio do komórek rakowych. Metoda jest niedroga i łatwa w wykonaniu. Pomyślnie przeprowadzono już próby na zwierzętach a pod koniec tego roku mają zostać rozpoczęte próby z udziałem ludzi.

1234567