Artyku³yGMOS³ownikPracaStudiaForum
Aktualno¶ci:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualno¶ci biotechnologiczneBiobiznes
Artyku³y i publikacje

Artyku³y i publikacje

GMO - szansa czy zagro¿enie?

Chyba po raz pierwszy dosz³o do publicznej dyskusji przeciwników i zwolenników GMO na tak du¿± skalê. 5 marca 2008r. w Sejmie przeciwnicy GMO, czyli Klub Parlamentarny „Prawo i Sprawiedliwo¶æ”, Unia na Rzecz Narodów, Koalicja „Polska wolna od GMO”, Solidarno¶æ Rolników Indywidualnych, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównowa¿onego Rozwoju Polski, Stowarzyszenie Przyroda Ojczysta spotkali siê i z tak powa¿nego tematu zrobili debatê polityczn±. Po sk³adzie prelegentów i polityków oraz po samym tytule do wprowadzenia „GMO a zagro¿enia dla cz³owieka” mo¿na by³o siê spodziewaæ, ¿e dyskusja pójdzie w jednym kierunku, a przygotowane stanowisko na d³ugo przed konferencj± cytujê „Przyjêcie stanowiska uzasadniaj±cego utrzymanie dotychczasowego ramowego stanowiska Rz±du PiS w sprawie organizmów genetycznie modyfikowanych” bêdzie potwierdzeniem tego.

Wirusowe bia³ka fuzyjne - Proponowany mechanizm fuzji przebiegaj±cej w skutek obni¿enia pH

Fuzj± okre¶la siê proces ³±czenia dwóch makrostruktur. Mog± nimi byæ przedsiêbiorstwa energetyczne lub banki, ale znacznie bardziej spektakularnym procesem jest fuzja dwu b³on biologicznych. W wysoce wyspecjalizowanej komórce eukariotycznej zachodzi ona niemal bezustannie i s± to procesy niezbêdne do prawid³owego funkcjonowania zarówno niej samej, jaki i ca³ego organizmu. Egzocytoza hormonów, substancji przeka¼nikowych, enzymów, a tak¿e powiêkszanie rozmiarów samej komórki i w³a¶ciwa architektura plazmalemmy nie mia³yby miejsca, gdyby nie integracja wytworzonych w g³êbi cytosolu pêcherzyków z b³on± cytoplazmatyczn±.

Aktywacja receptorów proteaz (PAR) - skutki fizjologiczne i zwi±zek ze stanami chorobowymi

Pytani o rolê proteaz w komórce szybko i pewnie udzielimy odpowiedzi. Czy mo¿na podobnie post±piæ wobec pytania o rolê tych enzymów w organizmie? Wa¿na rola proteaz uk³adu trawiennego nie ulega w±tpliwo¶ci, podobnie jaki ich udzia³ procesach krzepniêcia krwi, oraz reakcjach obronnych organizmu. Jednak¿e obserwacje ostatnich lat wyra¼nie wskazuj±, ¿e hydroliza wi±zania peptydowego ma w tych procesach du¿o g³êbsze konsekwencje i mo¿e wywo³ywaæ skutki na sposób charakterystyczny dla hormonów. Pierwsze prace, które postawi³y i udokumentowa³y tê tezê pojawi³y siê ju¿ w latach 60-tych XX w. Wykazano wówczas, ¿e pepsyna i chymotrypsyna mog± powodowaæ efekty takie same jak insulina. Pó¼niej to samo udowodniono dla trypsyny. Mechanizm tej zadziwiaj±cej sk±din±d aktywno¶ci zosta³ rozwik³any - drugim kluczowym bia³kiem, obok samego enzymu, s± w nim receptory proteaz, tzw. PAR (Protease-Activated Receptors).

Nowe podej¶cie w terapii fotodynamicznej nowotworów - fotouczulacze aktywowane in situ

Leczenie ¶wiat³em nazywane jest fototerapi±, natomiast je¶li ¶wiat³o jest stosowane do wzbudzania uprzednio podanego zwi±zku chemicznego nazywa siê je fotochemioterapi±. Fotochemioterapia liczy sobie ponad 3000 tys. lat. Wykorzystuj±c psoraleny jako fotouczulacze staro¿ytni Indianie oraz Egipcjanie leczyli w ten sposób min. bielactwo. Terapiê fotodynamiczn± (PDT, photodynamic therapy) powszechnie wykorzystuje siê w schorzeniach przednowotworowych i nowotworowych skóry. Polega ona na wspó³dzia³aniu ¶wiat³a laserowego oraz fotouczulacza gromadzonego wybiórczo w tkance nowotworowej, w efekcie czego nastêpuje selektywne niszczenie tkanki nowotworowej poprzez aktywacjê procesów fotobiochemicznych.

Epotilony - alternatywa dla taksonów w leczeniu nowotworów

Mikrotubule odgrywaj± istotn± rolê w utrzymywaniu kszta³tu komórek, podzia³ach komórkowych, rozmieszczeniu i ruchu organelli komórkowych, a tak¿e pêcherzyków cytozolowych i bia³ek. Kluczowymi w utrzymaniu prawid³owej struktury tych bia³kowych polimerów s± procesy polimeryzacji i depolimeryzacji przebiegaj±ce na koñcach filamentów. Ustanowienie mikrotubul jako potencjalnego celu w niszczeniu komórek nowotworowych doprowadzi³o do du¿ej intensyfikacji poszukiwañ substancji wp³ywaj±cych na ich organizacjê.

Regulacje prawne dotycz±ce badañ nad zarodkowymi komórkami macierzystymi w prawie krajowym pañstw UE i USA oraz w prawie miêdzynarodowym

Badania nad wykorzystaniem zarodkowych komórek macierzystych do celów terapeutycznych, z racji wzbudzanych przez nie kontrowersji, s± w mniejszym lub wiêkszym stopniu regulowane przez prawo. Poni¿szy artyku³ w pewnym skrócie pokazuje obecny stan prawny na poziomie miêdzynarodowym, Prawa Wspólnotowego i prawa narodowego krajów europejskich i USA. Omawiane s± w nim równie¿ przepisy, które tego problemu dotycz± w niewielkim stopniu lub dotycz± jedynie pozornie, a s± czêsto przywo³ywane zw³aszcza przez przeciwników tego rodzaju eksperymentów.

Wyra¿enia socjolektalne ¶rodowiska laborantów - biotechnologów

W swojej pracy analizujê wyra¿enia socjolektalne u¿ywane przez pracowników laboratorium, zwi±zanych z kierunkiem biotechnologii. Charakter wiêzi miêdzy lud¼mi oparty jest na relacjach zawodowych, a tworzone formy nie maj± charakteru tajno¶ci, s³u¿± wy³±cznie celom komunikacyjnym. Charakterystyczne dla omawianej grupy jest pos³ugiwanie siê w wysokim stopniu s³ownictwem specjalnym, jak terminy czy nazwy w³asne.

Wynie¶, przynie¶, pozamiataj - czyli czarna nanorurka wêglowa od czarnej roboty

Nanorurki nie przestaj± nas zaskakiwaæ swoimi mo¿liwo¶ciami. Zwyk³y grafit zwiniêty w rurkê a oprócz zwyk³ych w³a¶ciwo¶ci grafitu dochodz± zastosowania wynikaj±ce ze struktury. Emisja polowa, przep³yw pr±du – od nadprzewodnikowego po skrajnie rezystywny, ostrza mikroskopów tunelowych itd. Mo¿liwo¶ci zastosowañ nanorurek wykorzystuj±c tylko ich w³asno¶ci fizyczne jest bez liku. Ale prócz wykorzystania ich w³asno¶ci fizycznych nanorurki maj± te¿ ciekawe w³a¶ciwo¶ci chemiczne. W niniejszym artykule spróbuje przybli¿yæ niektóre mo¿liwo¶ci ich wykorzystania.

Zarodkowe komórki macierzyste - spór etyczny na szczeblu miêdzynarodowym

Badania nad ludzkimi zarodkowymi komórkami macierzystymi s± ¼ród³em wielu nadziei na wynalezienie skutecznych terapii przeciw chorobom nêkaj±cym znaczn± czê¶æ ludzko¶ci. Odbudowa komórek miê¶nia sercowego po zawale, regeneracja nerwów u chorych cierpi±cych na choroby Alzheimera i Parkinsona czy odtworzenie zniszczonych komórek wyspowych trzustki cukrzyków to tylko niektóre cele badañ zespo³ów naukowych z ca³ego ¶wiata. Jednak stajemy tu przed powa¿nym dylematem moralnym. Wyhodowanie potrzebnej linii komórkowej wi±¿e siê ze zniszczeniem ludzkiego embrionu. Powstaje zatem pytanie, czy mamy prawo niszczyæ co¶, co jest zacz±tkiem ludzkiego ¿ycia.

Bioinformatyka pomaga firmom farmaceutycznym

W ostatnich czasach wiele mówi siê o bioinformatyce- nauce XXI wieku. Zwi±zane jest to z postêpami w sekwencjonowaniu genomów ró¿nych organizmów, które dostarczaj± informacji do baz danych. Jednak bioinformatyka to nie tylko biologiczne bazy danych- to tak¿e niezwykle pomocna dyscyplina , szczególnie je¶li chodzi o przemys³ farmaceutyczny, u³atwiaj±ca pracê i prowadzenie badañ naukowych. To tak¿e ogromne mo¿liwo¶ci i miejmy nadziejê, ¿e równie¿ owocna przysz³o¶æ...

1234567