ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Organizmy transgeniczne, GMO

Organizmy transgeniczne, GMO

ETS: Strefy wolne od GMO są sprzeczne z prawem

Strefy wolne od GMOEuropejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził wyrok wydany w pierwszej instancji, że ustanowione przez rząd Austrii "strefy wolne od GMO" są sprzeczne z prawem. Trybunał oddalił apelację Górnej Austrii i austriackiego rządu w sprawie zakazu upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w regionie Górnej Austrii.

Greenpeace: Projekt nowej ustawy o GMO zgodny z prawodawstwem europejskim

Greenpeace przedstawił Komisji Europejskiej opinię prawną, w której argumentuje, że projekt polskiego projektu ustawy "Prawo o GMO" [1] jest w pełni zgodny z prawodawstwem europejskim. Greenpeace przedstawił swoją ekspertyzę ze względu na rozpoczęcie przez Komisję Europejską procedury, której celem jest podważenie polskiego projektu ustawy.

Prace nad ustawą o GMO wstrzymane, KE ma uwagi

Prace nad projektem ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (GMO) zostały wstrzymane do 17 września, ponieważ uwagi do projektu zgłosiła Komisja Europejska - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Środowiska.

Myszy fabrykami ludzkich komórek wątroby

Transgeniczna MyszkaToksyczność produkowanych leków testowana jest zazwyczaj na żywych organizmach i kulturach tkankowych. Oprócz wysokich kosztów ich pozyskiwania, problemem jest także ich dostępność. Naukowcy opracowali model wykorzystujący myszy, tak aby mogły one posłużyć jako "żywe fabryki" ludzkich komórek wątrobowych, które są następnie wykorzystywane do testowania jak metabolizowane są różne farmaceutyki.

Żywność genetycznie modyfikowana w Polsce - gdy histeria zalewa fakty

Żywność genetycznie modyfikowana w PolsceŻywność modyfikowana genetycznie staje się na świecie normalnością. W Polsce jest nienormalnością. Za sprawą paru krzykaczy, którzy histeryzują, przedstawiając nieprawdziwe informacje o strasznej przyszłości ludzi i środowiska, gdy tego typu żywność trafi do Polski.

Drzewa genetycznie modyfikowane

Drzewa genetycznie modyfikowaneManipulując genami drzew można regulować ich maksymalną wysokość. Dowodzą tego prace osiągnięte przez naukowców z Forest Scientists w Oregon State University. Dzięki manipulacjom genetycznym, wzrost naturalny drzew można programować, ograniczając do np. 10 m dla potrzeb zadrzewień miejskich lub 1,5 m jako domowych roślin ozdobnych.

Naukowcy z Indii chcą powtórzyć sukces bawełny Bt

Bawełna BTIndyjskie firmy biotechnologiczne zapowiadają przełom w uprawie roślin użytkowych. Prowadzone są intensywne badania nad nowymi odmianami roślin uprawnych. Mają to być między innymi kukurydza dająca wyższe plony czy ryż odporny na szkodniki. Ich uprawy mają powtórzyć sukces bawełny Bt, która po wprowadzeniu do masowej uprawy przyczyniła się do rozwoju indyjskiego rolnictwa.

Rośliny transgeniczne Bt, insektycydy i wpływ na owady pożyteczne

Jednym z głównych zarzutów do upraw roślin transgenicznych jest ich niekorzystny wpływ na owady pożyteczne. Szczególnie dotyczy to roślin z wprowadzonym genem Bt. Najnowsze badania wykazują jednak, iż są one dużo mniej szkodliwe niż stosowanie chemicznych środków owadobójczych.

Greenpeace: Niebezpieczna kukurydza na europejskim rynku

Greenpeace domaga się wycofania niebezpiecznej kukurydzy z rynku UE oraz zmiany systemu autoryzacji produktów GMO

Greenpeace: GMO zagraża zdrowej żywności

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa Unii Europejskiej, Ministrowie z krajów Wspólnoty przyjęli rozporządzenie, które dopuszcza próg zanieczyszczenia żywności ekologicznej składnikami produktów modyfikowanych genetycznie (GMO) na poziomie 0,9%, w przypadku, gdy jest ono "przypadkowe lub technicznie nieuniknione".

1234567891011121314151617