ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Organizmy transgeniczne, GMO

Organizmy transgeniczne, GMO

Małopolski program ochrony przed GMO

Małopolska, jako pierwsze województwo w Polsce, wprowadzi program ochrony rolnictwa przed uprawą roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) - czytamy w Gazecie Krakowskiej.

Owady potrafią uodpornić się na toksynę Bt roślin GMO

motyl BTOwady-szkodniki są w stanie uodpornić się na genetycznie modyfikowane rośliny, jeżeli uprawy, zawierające jeden i dwa różne geny toksyny Bt przeciwko owadom znajdują się w sąsiedztwie. Owady po łatwiejszym uzyskaniu odporności na rośliny z jedną toksyną mogą uodpornić się na rośliny zawierające nawet dwa różne geny toksyny - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Cornell, przedstawiając wyniki swojego dwuletniego badania.

Stanowisko PFB i KB przy Prezydium PAN

Stanowisko Polskiej Federacji Biotechnologii i Komitetu Biotechnologii przy Prezydium PAN w związku z planowaną debatą rządową na temat rozwoju biotechnologii, a zwłaszcza produkcji opartej na wykorzystaniu genetycznie zmodyfikowanych organizmów.

WHO: Żywność modyfikowana genetycznie jest bezpieczna

warzywaŻywność GM jest równie bezpieczna jak konwencjonalna oraz może przynieść wiele korzyści. Poprzez możliwość uzyskiwania większych zbiorów, lepszej ich jakości oraz zwiększenie różnorodność roślin jakie mogą być uprawiane na danym obszarze, ich uprawa może prowadzić do lepszego odżywiania i poprawy zdrowia, podnoszenia standardu życia ludności na terenach gdzie żywności brakuje. Niemniej jednak konieczne są nieustanne kontrole nowych produktów modyfikowanych genetycznie przed wprowadzeniem ich na rynek zarówno pod kątem wpływu na ludzkie zdrowie, jak i na środowisko naturalne - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Kolejne województwa *Strefami wolnymi od GMO*

Na sesji dnia 20 czerwca radni województwa zachodniopomorskiego opowiedzieli się jednogłośnie za uchwałą w sprawie ogłoszenia Województwa Zachodniopomorskiego strefą wolną od GMO. W ostatnich miesiącach jako *wolne od GMO* ogłoszone zostały też województwa: dolnośląskie, śląskie i pomorskie.

Greenepace: Szkodliwa kukurydza MON863

Genetycznie modyfikowana kukurydza MON 863 jest obarczona ryzykiem i wywołuje efekty uboczne - Greenpeace ujawnia dokumenty korporacji Monsanto pokazujące wpływ kukurydzy GM na organizmy szczurów.

Modyfikowana kukurydza do badania

Rosną wątpliwości wokół bezpieczeństwa genetycznie zmodyfikowanej żywności. Amerykańska firma Monsanto produkująca modyfikowaną kukurydzę musi dostarczyć komplet wyników badań dotyczących swoich produktów - uważa Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności.

*Pioneerska* porażka

Greenpeace ujawnia błędy oceny bezpieczeństwa kukurydzy genetycznie modyfikowanej dokonanej przez Europejską Agencję do Spraw Bezpieczeństwa Żywności i nawołuje do wstrzymania eksperymentów z tą kukurydzą w Polsce.

Tyle samo głosów za i przeciw *Strefom wolnym od GMO*

Strefy wolne od GMOW wśród naszych czytelników jest tyle samo zwolenników Polski jako "Strefy wolnej od GMO" co przeciwników (po ok. 37% głosów), jedna piąta głosujących opowiedziała się za tworzeniem "stref" tylko w szczególnych obszarach kraju, np. ekologicznych - wynika z właśnie zakończonej sondy przeprowadzonej w naszym serwisie.

Greenpeace: Europa blokuje nielegalną kukurydzę z USA

Kolejny już zakaz dotyczący GMO wprowadzono w UE po ujawnieniu przez media, że przez ponad 4 lata importowano z USA na rynki unijne nielegalną, modyfikowaną genetycznie kukurydzę. Polska, wraz z 21 innymi krajami członkowskimi, zaaprobowała propozycję Komisji Europejskiej, wprowadzającą blokadę wszelkiego importu paszy kukurydzianej z USA - która nie posiada odpowiednich certyfikatów potwierdzających, że nie jest skażoną, zabronioną w Europie modyfikowaną genetycznie kukurydzą Bt10.

1234567891011121314151617