ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Organizmy transgeniczne, GMO

Organizmy transgeniczne, GMO

Transgeniczne rośliny pochłaniają zanieczyszczenia

gorczycaW przeprowadzonej przez naukowców z University Of California, Berkeley próbie polowej genetycznie zmodyfikowanych roślin gorczycy (Brassica juncea), mających pochłaniać więcej zanieczyszczeń, dowiedli oni, iż uzyskane przez nich rośliny pochłaniały więcej zanieczyszczeń od swoich dzikich "kuzynów". Otrzymane rezultaty dają nadzieję, na to iż wykorzystanie transgenicznych roślin mogą stać się rzeczywistą alternatywą, podczas oczyszczania gleby.

1.5 mln $ kary dla Monsanto

Monsanto, biotechnologiczny gigant, zgodził się na zapłacenie 1.5 mln $ kary za przekupienie indonezyjskiego urzędnika. Dodatkowo koncern zgodził się na trzyletnią kontrolę działalności swoich filii przez amerykańskich nadzorców. Uważa ona, że tym samym wziął pełną odpowiedzialność za to, co nazywa - nieodpowiednią aktywnością.

Kolejne samorządy w Małopolsce przeciwko GMO

GMOKolejne małopolskie samorządy - powiatów bocheńskiego i suskiego - protestują przeciwko uprawom roślin genetycznie zmodyfikowanym. W listopadzie gmina Łapanów, jako pierwsza w Małopolsce, ogłosiła się wolną od GMO. Obok województwa Małopolskiego, także radni Podkarpacia, a także grupy rolników z rejonów: Torunia, Jeleniej Góry i Stryszowan podjęli już decyzję o ogłoszeniu ich regionów "strefami wolnymi od GMO". Do podobnych działań przymierza się Wielkopolska. Podobnie jest w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie "strefy wolne od GMO" ogłoszono na terenie 80 procent Włoch, w 8 austriackich prowincjach oraz w 53 z 54 prefektur greckich.

Projekt ustawy o GMO

Do konsultacji społecznych został przedstawiony projekt ustawy o organizmach modyfikowanych genetycznie, przygotowany przez Departament Ochrony Przyrody - komórki organizacyjnej Ministerstwa Środowiska.

Wielkopolska kolejną *strefą wolną od GMO*?

W sejmiku wielkopolskim powstała już ponadpartyjna nieformalna koalicja, która dąży do ogłoszenia Wielkopolski strefą wolną od GMO. Uczyniły to już Małopolska i Podkarpacie. Znane są też takie inicjatywy w wielu krajach Europy. Komisja rolnictwa sejmiku wielkopolskiego zadecydowała o przygotowaniu postulatów do Sejmu Rzeczypospolitej dotyczących przygotowywanej właśnie ustawy o dopuszczeniu na polski rynek towarów zmodyfikowanych genetycznie.

Greenpeace przeciwko modyfikowanej kukurydzy

modyfikowana kukurydza gmoDziałacze Greenpeace protestowali we wtorek przed Ministerstwem Środowiska przeciw planom jednej z austriackich firm, która chce sprowadzić do Polski genetycznie modyfikowaną kukurydzę. We wrześniu Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek 17 odmian zmodyfikowanej kukurydzy. Pozwoliła jednak krajom członkowskim na wprowadzenie zakazów uprawy takich roślin. Na razie skorzystało z tego pięć państw: Niemcy, Francja, Grecja, Luksemburg i Austria.

Aktualności GMO

• Eksperci z dziedziny ochrony środowiska nie osiągnęli przedwczoraj w Brukseli porozumienia w sprawie dopuszczenia do rynku unijnego i uprawy nowego rodzaju kukurydzy modyfikowanej genetycznie MON 863. • Prowadzone w Wielkiej Brytanii badania nad genetycznie modyfikowaną żywnością wykazały brak dowodów na szkodliwość roślin transgenicznych dla środowiska. • Radni sejmiku małopolskiego przyjęli rezolucję w sprawie podjęcia działań w celu ustanowienia całego województwa obszarem wolnym od GMO.

Zakaz uprawy GMO w całej Małopolsce?

Radni sejmiku wojewódzkiego obradowali dzisiaj nad rezolucją w sprawie roślin genetycznie modyfikowanych. Zamierzają wystąpić do ministra rolnictwa, by zakazał ich uprawy w Małopolsce.

Gmina Łapanów kolejną Strefą Wolną od GMO

gmo freeRada Gminy Łapanów (woj. małopolskie) podjęła decyzją o utworzeniu Strefy Wolnej od GMO. Jest to pierwsza gmina w Małopolsce, która podjęła taką decyzję. Na najbliższą sesję sejmiku wojewódzkiego ma też trafić apel o utworzenie strefy wolnej od GMO w całej Małopolsce. Dotychczas w Polsce obszarami wolnymi od GMO ogłosiły się grupy gospodarstw z rejonu Stryszowa w Małopolsce, Jeleniej Góry, Torunia i całe województwo podkarpackie. Apel o utworzenie strefy wolnej od GMO w Małopolsce podpisało już wiele osób i organizacji.

Projekt nowelizacji ustawy o GMO

modyfikowana kukurydza gmoW Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o GMO. Także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawia projekt kolejnej nowelizacji ustawy. Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. MRiRW w swoim projekcie wnioskuje o wprowadzenie przepisów regulujących kwestie współistnienia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych z uprawami konwencjonalnymi i ekologicznymi.

1234567891011121314151617