ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Organizmy transgeniczne, GMO

Organizmy transgeniczne, GMO

Więcej zwolenników GMO wśród rolników

uprawy GMOWzrosła liczba zwolenników GMO wśród polskich rolników; ponad połowa z nich uważa, że uprawy te są bardziej dochodowe i wydajne - podczas konferencji w ministerstwie rolnictwa ogłoszono wyniki badań opinii publicznej na ten temat.

Zdeterminowany kształt pomidora

pomidorZidentyfikowano gen odpowiedzialy za kształt pomidora. Jest to dopiero drugi znany gen biorący udział w rozwoju morfologicznym owoców. Jego funkcja polega na determinacji wydłużonego kształtu pomidora. Zapewne jednak istnieje o wiele więcej genów decydujących o tak ogromnej różnorodności w świecie owoców.

GMO na świecie w 2007 roku

GMO RaportOrganizmy genetycznie modyfikowane (GMO) są szansą na rozwój ludzkości ale i zagrożeniem, a co przeważy dowiemy się po latach - oceniają naukowcy z PAN. Na razie zalecają przede wszystkim dalsze badania nad skutkami modyfikacji genetycznych. GMO to organizmy, których materiał genetyczny (DNA lub RNA) zmieniono za pomocą technik biologii molekularnych.

Naukowcy o GMO: są szanse i zagrożenia, konieczne dalsze badania

GMO RaportOrganizmy genetycznie modyfikowane (GMO) są szansą na rozwój ludzkości ale i zagrożeniem, a co przeważy dowiemy się po latach - oceniają naukowcy z PAN.

Modyfikacje genetyczne grzechem śmiertelnym

Modyfikacje genetyczne znalazły się wśród "nowych" grzechów śmiertelnych ogłoszonych przez Watykan.

Komercyjne uprawy GMO na świecie w 2007 roku

Międzynarodowa Służba ds. Zastosowań Biotechnologii w Rolnictwie (ISAAA) wkrótce opublikuje swój coroczny raport na temat zastosowania biotechnologii w rolnictwie na świecie. Oczekuje się, że bazując na danych z innych narodowych źródeł ukazujące kolejny rok wzrostu powierzchni upraw GMO, raport potwierdzi trendy i przedstawi jasne dowody na to, że zielona technologia jest popularna wśród milionów rolników, ponieważ przynosi ważne korzyści dla gospodarki, środowiska i zdrowia.

Greenpeace wzywa polski rząd do odrzucenia GMO

greenpeaceW najbliższy poniedziałek, 18 lutego 2008 rozpocznie się spotkanie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, podczas którego odbędzie się głosowanie nad propozycją Komisji Europejskiej, by wydać pozwolenie na stosowanie w paszach genetycznie modyfikowanego ziemniaka. Taka zgoda automatycznie pociągnie za sobą głosowanie na temat jego upraw na polach Europy.

Dwukrotny wzrost powierzchni upraw GMO w 2007 roku

GMO RaportPo wieloletniej komercjalizacji uprawy, rośliny genetycznie zmodyfikowane stale zyskują przewagę, przy założeniu ich kontynuacji oraz przy wzroście liczby krajów decydujących się na zastosowanie biotechnologii w rolnictwie. Wynika to z raportu ISAAA, który śledzi postępy w adopcji trendów biotechnologicznych w światowym rolnictwie w ostatniej dekadzie 2007 roku. W roku 2007 areał upraw roślin transgenicznych wzrósł o 12 procent, (12,3 milionów ha), by osiągnąć łącznie powierzchnię 114,3 milionów ha (drugi najwyższy wzrost powierzchni upraw w ciągu ostatnich pięciu lat).

Resort środowiska: Ustawa o GMO wejdzie w życie w 2008 r.

Żywność genetycznie modyfikowana w PolscePrzepisy nowej ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie (GMO) wejdą w życie pod koniec 2008 r. - zapowiada resort środowiska. Obecnie w resorcie trwają prace nad projektem w oparciu o opinie Komisji Europejskiej. Radca ministra Agnieszka Dalbiak powiedziała, że ministerstwo pracuje nad projektem, który był już notyfikowany przez KE. Chodzi o projekt ustawy Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, przygotowany i przyjęty przez rząd Jarosława Kaczyńskiego.

RGŻ za stosowaniem GMO w paszach

Rada Gospodarki Żywnościowej (RGŻ), skupiająca organizacje branżowe reprezentujące m.in. hodowców trzody i drobiu, popiera stosowanie roślin genetycznie modyfikowanych (GMO) w paszach - poinformowała RGŻ w przesłanym w środę PAP oświadczeniu.

1234567891011121314151617