ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Organizmy transgeniczne, GMO

Organizmy transgeniczne, GMO

Pszenica GMO, czy z odtworzonymi genami?

Pszenica GMONaukowcom przeszukującym stare odmiany roślin, czasami udaje się natrafić na bardzo ciekawe geny. Nadawane przez nie cechy mogą być bardzo przydatne u obecnie uprawianych roślin. Najczęściej ów geny występowały u nich, ale zostały utracone lub unieczynnione w wyniku prowadzonych prac hodowlanych. Przykłady takich genów podają badania nad pszenicą.

Projekt Ustawy o GMO przyjęty przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy - Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, przedłożony przez ministra środowiska. Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (GMO) jest uporządkowanie kompetencji nadzorczych i kontrolnych pomiędzy siedmioma inspekcjami, aby uszczelnić i zagwarantować skuteczny system nadzoru. Projekt ustawy określa system prawnej działalności dotyczącej GMO.

Znakować produkty od zwierząt karmionych paszą GMO?

Organizacja Greenpeace zebrała petycje z 1 milionem podpisów mieszkańców krajów Unii Europejskiej, którzy domagają się znakowania produktów pochodzących od zwierząt karmionych modyfikowaną genetycznie paszą (GMO).

Uprawy roślin transgenicznych na świecie w 2006 roku

GMO RaportPowierzchnia upraw roślin transgenicznych na świecie z roku na rok szybko wzrasta. W 2006 roku wyniosła 102 mln hektarów, co względem roku 2005 oznacza wzrost o 13%. Krajem o największej powierzchni upraw transgenicznych są Stany Zjednoczone, najczęściej uprawianą rośliną transgeniczną jest soja, a stosowaną modyfikacją odporność na środki chwastobójcze. Rośliny transgeniczne uprawiane są w 22 krajach, na wszystkich kontynentach - czytamy w opublikowanym raporcie ISAAA nt. upraw GMO na świecie w 2006 roku.

Jaja transgenicznych kur przeciw nowotworom

KuraOtrzymano transgeniczne kury, które znoszą jaja zawierające przeciwciała monoklonalne i ludzki interferon. Białka te wchodzą w skład leków wykorzystywanych w terapiach przeciw nowotworom i infekcjom wirusowym. Kurczaki wyhodował zespół z Roslin Institute w Edynburgu - tego samego gdzie powstała owca Dolly.

Po co nam fluorescencyjne, świecące zwierzęta?

Świecące świnki2007 rok chińscy naukowcy przywitali fluoryzującą transgeniczną świnką. Wcześniej już o podobnych udanych modyfikacjach było głośno za sprawą badaczy z Tajwanu, USA, i innych krajów. Po co powstają świecące zwierzęta?

Kręgi w zbożu protestem Greenpeace przeciw GMO

Kręgi w zbożuGreenpeace, organizacja słynąca z niekonwencjonalnych metod działania, wraz z rolnikami stworzyła kręgi na polach kukurydzy na trzech kontynentach, sygnalizując początek światowej kampanii przeciw modyfikacjom genetycznym kukurydzy.

Wykryto genetycznie modyfikowany ryż LL Rice 601

ryż LL Rice 601W sierpniu w importowanym z USA ryżu długoziarnistym znaleziono próbki genetycznie modyfikowanego ryżu LL Rice 601. W całej Unii Europejskiej żadna z odmian transgenicznych ryżu nie jest dopuszczona do obrotu. W odpowiedzi Komisja Europejska zaostrzyła przepisy dotyczące importu ryżu z USA - musi uzyskiwać atest, iż nie zawiera odmian modyfikowanych genetycznie.

Greenpeace chce znakowania mięsa zwierząt karmionych GMO

greenpeaceZnakowania mięsa, jajek i mleka zwierząt karmionych paszą zawierającą genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO) domaga się międzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace. Greenpeace Polska - jak poinformowali w piątek przedstawiciele organizacji na konferencji prasowej w Warszawie - zbiera podpisy pod petycją do Komisji Europejskiej, aby wprowadzić nakaz znakowania takich produktów. Podobną akcję prowadzi Greenpeace w innych krajach UE.

Antyalergiczny kot z naturalnych krzyżówek

kot dla alergikówJuż w październiku 2004r Kalifornijska firma Allerca zaczęła zbierać zamówienia na antyalergicznego kota. Wystarczyło wpłacić na jej konto 250$ aby wpisać się na listę oczekujących. Firma liczyła na około 200 tysięcy zainteresowanych i zapowiadała zwierzęta w cenie 3,5 tyś dolarów. Zwierzę do sprzedaży miało być dostępne od 2007 roku. Byłoby to drugie komercyjnie dostępne zwierze domowe GMO po flurescencyjnej rybce akwariowej danio. Tymczasem od czerwca tego roku ta sama firma zaprezentowała całkowicie antyalergicznego kota powstałego na bazie krzyżówek naturalnie występujących ras.

1234567891011121314151617