ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Aktualności biotechnologiczne

Aktualności biotechnologiczne

CITTRU: Nauka, Innowacje, Marketing, Biznes - dwa nowe wydawnictwa

Z początkiem 2009 roku zadebiutował, zatytułowany właśnie NIMB – Nauka, Innowacje, Marketing, Biznes - drukowany kwartalnik, będący owocem współpracy CITTRU oraz Politechniki Lubelskiej. Celem zespołu redakcyjnego jest pokazanie - odwołując się do artykułu wstępnego w pierwszym numerze NIMBa - że środowisko opisane słowami Nauka, Innowacje, Marketing, Biznes to nie przestrzeń cechująca się niesprzyjającym klimatem, trudnymi warunkami bytowania i niespełnionymi szansami rozwoju.

II Wielki Bal Biotechnologa

Samorząd Studentów Biotechnologii wraz z Kierownikiem Biotechnologii - Studiów Międzywydziałowych ma zaszczyt zaprosić Władze Uczelni, wykładowców, absolwentów i studentów nie tylko powiązanych ze środowiskiem biotechnologicznym, ale także wszystkich miłośników niebagatelnych imprez kulturalno - rozrywkowych i sympatyków kierunku na II Wielki Bal Biotechnologa będący zwieńczeniem obchodów 10-lecia Biotechnologii na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, który odbędzie się 28 lutego 2009.

II Warsztaty Naukowe DNA - Encyklopedia Życia

DNA – Encyklopedia ŻyciaPolska Federacja Biotechnologii zaprasza na drugie Warsztaty Naukowe DNA – Encyklopedia Życia. Impreza ta przybliży wszystkim uczestnikom praktyczną stronę biotechnologii - jej zastosowania i korzyści, jakie możemy z nich czerpać. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby spotkać najlepszych polskich naukowców oraz zobaczyć jak wygląda praca biotechnologa w laboratorium. Warsztaty odbędą się w dniach 3-5 kwietnia 2009 w nowoczesnym Kampusie SGGW na warszawskim Ursynowie. Współorganizatorami tego wydarzenia są Koło Naukowe Biotechnologów KNBiotech z SGGW, Szkoła Festiwalu Nauki oraz Fundacja BioEdukacji.

Bakterii na dłoniach jest więcej niż sądzono

O tym, że nasz organizm stanowi raj dla bakterii wiadomo od dawna. Także od wielu lat wiadomo, że ich liczba znacznie przewyższa liczbę wszystkich komórek naszego ciała. Zaskoczenie wywołały testy DNA ich zróżnicowania gatunkowego. Ich odmienne zestawy występują u różnych grup osób, u różnych płci, a nawet na lewej i prawej dłoni.

Metoda usuwania heparyny z krwi wynalazkiem chemików z UJ

Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowali metodę, która umożliwi usuwanie heparyny z krwi pacjentów. Zespół, prowadzony przez dra Krzysztofa Szczubiałkę, prezentuje wyniki swoich badań w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma Biomacromolecules. Artykuł polskich badaczy został wyróżniony przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ACS) i spotkał się z dużym zainteresowaniem świata naukowego.

Po jubileuszowym X OASSB

ASSBKoło Studentów Biotechnologii działające przy Katedrze Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej zrzeszone w Akademickim Stowarzyszeniu Studentów Biotechnologii w dniach 21-23 listopada 2008 zorganizowało jubileuszowe X Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii X OASSB.

X Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii

ASSBX Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii odbędzie się w dniach 21-23 listopada 2008 na Politechnice Gdańskiej.

Efektywne Organizmy zrewolucjonizują rolnictwo?

Efektywne Organizmy (EM) to nowatorska technologia coraz częściej znajdująca zastosowanie w rolnictwie, także w naszym kraju. O praktycznym wykorzystaniu EM-ów będzie można dowiedzieć się podczas międzynarodowej konferencji "Biotechnologia EM-Farming w rolnictwie", która odbędzie się 19 czerwca w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - poinformował rzecznik uczelni, dr inż. Krzysztof Szwejk.

Molekularne nanonożyczki

Nanotechnolodzy wzbogacili się o kolejne nanometrycznej wielkości urządzenie, które do złudzenia przypomina (w swym wyglądzie i działaniu) nożyczki, z tą różnicą, iż wersja "nano" napędzana jest za pomocą chemicznej mieszanki paliwowej, donosi "Molecular BioSystems".

RNAi w oczyszczaniu wody

DNAZanieczyszczenie wód jest bardzo poważnym problemem, zarówno w krajach trzeciego świata jak i tych rozwiniętych. Kwestią jest skuteczny oraz ekonomiczny sposób oczyszczania wody. Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Durnham postanowili zaadoptować zjawisko interferencji RNA w usuwaniu "żywych" zanieczyszczeń z wody.

123456789101112131415161718