ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Aktualności biotechnologiczne

Aktualności biotechnologiczne

Inżynieria biomedyczna na UŚ

Współczesna medycyna nie może rozwijać się bez informatyki - uważają naukowcy i przekonują, że tylko przy pomocy narzędzi informatycznych można dziś zebrać i przetworzyć wiedzę o złożonych procesach biologicznych człowieka. Uniwersytet Śląski uruchomił kierunek studiów, na którym w tym zakresie kształcić się będzie 60 studentów.

Biopaliwa w energetyce europejskiej

BiopaliwaEuropaBio (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego) ogłosiła swoje stanowisko wobec ostatnich postanowień polityki energetycznej Unii Europejskiej. Stowarzyszenie przedstawiło swoją politykę odnośnie biopaliw pierwszej i drugiej generacji. Aby sprostać ambitnym zamierzeniom Unii Europejskiej, której dyrektywy chcą zwiększenia zużycia biopaliw do 5,75% w 2010 i do 10% w 2020 roku, konieczne będzie znaczne zwiększenie produkcji biomasy. Do osiągnięcia tego celu przyczynić się może zagospodarowanie pod uprawy terenów leżących odłogiem, nie będzie to jednak wystarczającym posunięciem.

Forum Młodych Biotechnologów

W ramach III Krajowego Kongresu Biotechnologii dobędzie się Forum Młodych Biotechnologów. Forum Młodych jest skierowane głównie do studentów, doktorantów i młodych absolwentów. Odbędzie się w ostatni dzień kongresu, 12 września 2007.

Raport Pracuj.pl: Gdzie najłatwiej o pracę?

pracujHandel i sprzedaż, przemysł oraz finanse to branże, w których zapotrzebowanie na pracowników jest największe. Jak wynika z raportu "Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2007", przygotowanego przez konsultantów portalu rekrutacyjnego www.Pracuj.pl, najwięcej ofert pracy pochodzi z województwa mazowieckiego, jednak widoczna jest też poprawa sytuacji w regionach.

Cukrzane biopaliwo

Do grupy biopaliw, bioetanolu i biodiesela, dołączył wysokoenergetyczny 2,3-dimetylofuran (DMF). Naukowcy uważają, że po dokończeniu badań nad DMF, stanie się on liderem w przemyśle biopaliwowym.

Biotechnologia w iście europejskim wydaniu

W organizowanym w tym roku na Politechnice Śląskiej międzynarodowym kursie naukowym weźmie udział dwudziestu studentów z najlepszych uczelni technicznych w Europie. Przedsięwzięcie odbędzie się w dniach 1–15 lipca 2007 i upłynie pod hasłem "Biotechnology - the next GENEration". Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Studentów BEST Gliwice.

Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska 2007

II Ogólnopolskie Sympozjum Młodych Przyrodników - "Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska- interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników". Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Zielonogórskiego serdecznie zaprasza do uczestnictwa w II Ogólnopolskim Studenckim Sympozjum Naukowym - "Między Biotechnologią a ochroną środowiska - interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników", które odbędzie się w dniach 13-14 października 2007 r.

Wieprzowina z probówki

Wieprzowina z probówkiHolenderscy naukowcy podjęli próbę "wyhodowania" mięsa wieprzowego w swoim laboratorium. Badania są jeszcze we wczesnej fazie, ale pierwsze wyniki wyglądają obiecująco. Ostatecznie mają pozwolić na zaprzestanie zabijania zwierząt w celach konsumpcyjnych.

Konferencja: Terapia genowa w medycynie

Dnia 9 czerwca 2007 w Collegium Biologicum na terenie kampusu Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu (ul. Umultowska, Morasko) odbędzie się konferencja "Terapia genowa w medycynie". W programie spotkania znajdziemy m.in. wykłady na temat chorób genetycznych człowieka, transgenezy oraz serię wystąpień na temat zastosowania zdobyczy biotechnologii w nowoczesnej medycynie.

Konferencja: Oddziaływania genetycznie zmodyfikowanych organizmów na środowisko

W dniach 23 – 25 maja 2007 roku na terenie kampusu SGGW odbyła się trzecia międzynarodowa konferencja grupy roboczej Międzynarodowej Organizacji Walki Biologicznej: "GMO w integrowanej produkcji roślin", pod tytułem "Ecological impact of genetically modified organisms (EIGMO)", pod honorowym patronatem prof. dr Tomasza Boreckiego, Rektora SGGW. Organizatorami konferencji była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Redakcja "Wsi Jutra" oraz Komitet Ochrony Roślin PAN, przy wsparciu finansowym Izby Zbożowo – Paszowej.

123456789101112131415161718