Aktualności biotechnologiczne

Aktualności biotechnologiczne

Sensor oparty na DNA wykrywa jony uranu

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois stworzyli jednorazowego użytku, prosty sensor wykrywający niebezpieczne jony uranu, z dokładnością jaka konkuruje z innymi o wiele bardziej wyszukanymi instrumentami laboratoryjnymi. Zapewnia on szybki, miejscowy test szacujący zanieczyszczenie danego środowiska uranem. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w The Proceedings of the National Academy of Science.
» czytaj dalej

Seminarium: Ethics and IP in Life Sciences

Etyka, prawo, biotechnologia: Czy wszystko można opatentować? Między innymi tym zagadnieniem zajmą się uczestnicy organizowanego przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) seminarium naukowego "Ethics and IP in Life Sciences", które odbędzie się 9 marca 2007 w Krakowie (Hotel pod Wawelem, Pl. Na Groblach 22).
» czytaj dalej

Biotechnologia a ochrona środowiska - debata KNBiotech

W trosce o przepływ informacji oraz świadomość obywateli i konsumentów w kwestii genetycznie zmodyfikowanych organizmów pragniemy zaproponować Państwu wzięcie udziału w krótkiej debacie dotyczącej biotechnologii a ochrony środowiska, którą przeprowadzimy na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w dniu 21 stycznia 2007 w godzinach 13-15 w budynku 23 w aulach 1 i 2.
» czytaj dalej

Atak klonów! Ratunek czy zagłada? - debata studentów PG

Atak Klonów! Ratunek czy zagłada? – nad nowymi wyzwaniami biotechnologii debatować będą 20 stycznia 2007 studenci Politechniki Gdańsk zrzeszeni w Kole Studentów Biotechnologii oraz zaproszeni przez nich goście.
» czytaj dalej

Wyniki eliminacji do XIX Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

Praca poświęcona badaniom nad kryształami pewnego związku chemicznego o własnościach nadprzewodnika, własny odczynnik służący do badania struktury przestrzennej białek oraz badania wpływu pracy elektrowni węglowych na stężenie w środowisku izotopów radioaktywnych będą reprezentować Polskę w międzynarodowym finale XIX Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2007.
» czytaj dalej

Zobaczyć gen, chromosom i genom...

Specjalistka w cytogenetyce roślin, prof. Jolanta Małuszyńska będzie gościem kolejnego spotkania popularnonaukowego Wszechnicy PAN. 9 stycznia 2007 badaczka zaprezentuje wykład pt. "Zobaczyć gen, chromosom i genom - czyli badania cytogenetyki molekularnej".
» czytaj dalej

Największe wydarzenia naukowe 2006 wg Science

Udowodnienie hipotezy Poincarego zostało uznane przez tygodnik "Science" za największe wydarzenie naukowe roku 2006. Wymienione zostały także nowe techniki rozszyfrowywania i analizy DNA, które pozwoliły uzyskać informacje genetyczne dotyczące mamutów i człowieka neandertalskiego, nowa klasa małych cząsteczek RNA - piRNA (piwi-interacting RNA), oszustwa popełnione przez Woo Suk Hwanga i jego kolegów.
» czytaj dalej

Borlaug Fellows Program 2007

Rozpoczęła się kolejna edycja programu stypendialnego pod nazwą Norman E. Borlaug International Agricultural Science and Technology Fellows Program for Poland na rok 2007 - ogłasza Biuro Rolne ambasady amerykańskiej.
» czytaj dalej

Doktorat w Niemczech

Doktorat w NiemczechNa stronie Polskiej Federacji Biotechnologii została opublikowana broszura informacyjna o studiach doktoranckich w naukach biomedycznych w Niemczech autorstwa Huberta Ludwiczaka w wersji na rok 2007. Skierowana jest ona do polskich studentów oraz absolwentów studiów medycznych i przyrodniczych, którzy myślą o doktoracie w Niemczech. Poradnik wyjaśnia, jak wybrać odpowiednią dla siebie ofertę studiów doktoranckich, jakie dokumenty należy wysłać oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
» czytaj dalej

Polskie Noble 2006 rozdane

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz piętnasty przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe, uznawane za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce, nazywane także polskim Noblem. Nagrodę w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych otrzymał prof. dr hab. Mariusz Z. Ratajczak z Zakładu Fizjologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie oraz z Uniwersytetu w Louisville za odkrycie w szpiku kostnym oraz krwi pępowinowej komórek funkcjonalnie przypominających macierzyste komórki zarodkowe.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718