ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Aktualności biotechnologiczne

Aktualności biotechnologiczne

Francuski hydrożel

Powszechnie znany hydrożel to nic innego jak substancja koloidowa zawieszona w środowisku wodnym, co ma wszelakie zastosowanie np. w przemyśle kosmetycznym. Forma zmodyfikowana hydrożelu, w postaci wielu warstw może okazać się bardzo pożyteczna w dziale medycyny transplantacyjnej. Największą zaletą nowo powstałego żelu jest to, że może on być używany jako bioreaktor.

HPV - zdążyć przed rakiem

Koło Studentów Biotechnologii Politechniki Gdańskiej zaprasza na wykład otwarty "HPV – zdążyć przed rakiem". Spotkanie poświęcone będzie chorobie, na którą co roku w Polsce umiera 4 tys. kobiet. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia 2008.

Bakteryjne rafinerie i oczyszczalnie ścieków

Samochody napędzane wodorem wydają się być już tylko kwestią czasu, także wodór do ich napędzania jest już w zasięgu rąk naukowców. Uczeni z Penn State University, użyli do tego celu bakterii. Również bakteryjne bioreaktory do oczyszczania ścieków łączy to samo co produkcję wodoru, czyli elektroliza.

Związki organiczne w kosmosie

Astronomom udało się po raz pierwszy odnaleźć związek organiczny - metan - na planecie spoza Układu Słonecznego. Planeta HD189733b jest odległa od nas o 63 lata świetlne.

Konferencja: Diagnostyka zakażeń wirusowych

Konferencja: Diagnostyka zakażeń wirusowych człowieka szerzących się drogą krwi - wyzwania i nadzieje 21 wieku, organizowana będzie w Zegrzu pod Warszawą w dniach 23 - 24 października 2008.

Spotkania Naukowe Fundacji im. Koprowskich

10 marca 2008 na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i AMG odbędzie się wykład inaugurujący projektu pt. Spotkania Naukowe Fundacji im. Koprowskich.

Mikrobiologia jako kierunek studiów na UŁ

Mikrobiologia jest nowym kierunkiem studiów utworzonym na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Mikrobiologia jako kierunek studiów jest nowością na polskich uczelniach.

Jak pozbyć się TCE z wody gruntowej?

Skuteczna metoda oczyszczania wody wcale nie musi wymagać drogich i skomplikowanych technologii. Dobrym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest wykorzystanie naturalnych zasobów. W tym przypadku jest to użycie bakterii rozkładających TCE - substancji zanieczyszczającej wody gruntowe.

Z bakteriami za pan brat

Koło Studentów Biotechnologii na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej w dniach 29 marca oraz 5 i 12 kwietnia 2008 przeprowadzi szkolenia pt. "Z bakteriami za pan brat" w zakresie podstawowej wiedzy mikrobiologicznej dla wszystkich uczniów szkół średnich.

Biuletyn Polskiej Federacji Biotechnologii

Ukazał się pierwszy numer Biuletynu Polskiej Federacji Biotechnologii. Znajdują się w nim wiadomości z zakresu biotechnologii medycznej, rolniczej i przemysłowej, a także informacje o wydarzeniach i nowościach z laboratoriów badawczo-przemysłowych.

123456789101112131415161718