ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Aktualności biotechnologiczne

Aktualności biotechnologiczne

Biopaliwo z plastiku

Naukowcom udało się stworzyć plastik, który ulega konwersji w biopaliwo. Może on być stosowany zarówno jako materiał do wytwarzania różnego rodzaju opakowań, jak i po ich zużyciu może łatwo zostać przekształcony w substytut paliwa do silników diesla.

Nowotwory – nie daj się! - Twoje Życie w Twoich rękach!

Studenckie Towarzystwo Onkologiczne (STO), Koło Naukowe Embriologii Uniwersytetu Warszawskiego i Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w bezpłatnym spotkaniu pt. "Twoje życie w Twoich" rękach poświęconemu profilaktyce i wczesnemu wykrywaniu nowotworów: raka piersi, szyjki macicy, raka płuc i czerniaka.

Żółtaczka zakaźna – wciąż groźna w XXI wieku

Koło Naukowe BIO-MED działające przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG–AMG serdecznie zaprasza w ramach V Bałtyckiego Festiwalu Nauki wszystkich zainteresowanych na otwartą sesję naukową pt.: "Żółtaczka zakaźna – wciąż groźna w XXI wieku. Czy jesteś bezpieczny?". Spotkanie rozpocznie się w sobotę dnia 21 kwietnia 2007.

Koniec z zatrutym jedzeniem?

Opracowano prosty test, za pomocą którego można stwierdzić obecność w produktach spożywczych związków chemicznych powstałych w wyniku działalności bakterii chorobotwórczych, przez to określić czy dany produkt nadaje się do spożycia.

Biotechnologia niezbędna w bioremediacji skażonych gleb

bioremediacjaNiemal codziennie dowiadujemy się o kolejnej awarii i wycieku oleju napędowego z uszkodzonych zbiorników lub cystern przewożących to paliwo. Substancje ropopochodne są zaliczane do silnie toksycznych i kancerogennych. Powodują skażenie ziemi uprawnej, otwartych zbiorników wodnych i wód gruntowych. Dla tego też, bioremediacja gruntów skażonych olejami ropopochodnymi stała się jednym z głównych problemów biotechnologii w ochronie środowiska.

Nareszcie woda pitna dla wszystkich!?

WodaCzy można skutecznie oczyścić wodę i uczynić przydatną do picia, i do tego niewielkim kosztem? Ależ tak. Opracowano filtr, który nie tylko usuwa bakterie, ale także i wirusy, które wywołują liczne choroby, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie nie zawsze jest dostęp do czystej wody. Technologia ta wykorzystuje wysokoreaktywne żelazo w procesie filtracji, które "unieszkodliwia" wszelkie mikroorganizmy w wodzie. Metoda jest tania i nie wymaga użycia chloru!

Biopaliwa bakteryjne

Nauczyliśmy się wykorzystywać bakterie w celach zdrowotnych, ochronie środowiska i innych dziedzinach życia. Zobaczyliśmy również możliwość ich udziału w efektywnej produkcji biopaliw. Krokiem na przód w tej dziedzinie są wyniki badań uzyskane przez naukowców z University of Rochester, którzy obrali sobie jako obiekt doświadczeń genom Clostridium thermocellum - beztlenowej bakterii zdolnej wytwarzać etanol.

Warsztaty Naukowe *DNA – Encyklopedia Życia*

DNA – Encyklopedia ŻyciaDNA – Encyklopedia Życia - to hasło przewodnie otwartych Warsztatów Naukowych, które odbędą się w dniach 25-29 kwietnia 2007 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i w Kampusie SGGW w Warszawie. Impreza ta przybliży wszystkim uczestnikom praktyczną stronę biotechnologii - jej zastosowania i korzyści, jakie możemy z nich czerpać. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby spotkać najlepszych polskich naukowców oraz zobaczyć jak wygląda praca biotechnologa w laboratorium. Patronat Generalny nad Warsztatami objęła Polska Federacja Biotechnologii.

Rybotruskawka - na obiad czy na deser? Prawda i mity o GMO

Rybotruskawka GMOPanel dyskusyjny z organizacjami proekologicznymi przedstawiający wątpliwości dotyczące GMO w kontekście faktów naukowych zorganizowany przez Koła Naukowego Studentów Biotechnologii "Operon" AR w Poznaniu oraz Koło Naukowe Przyrodników UAM odbędzie się 10 marca 2007, w Collegium Maximum Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Złap pracę w sieci!

pracuj.plPrezentacje ponad 60 firm oferujących pracę, wypowiedzi pracowników, dyskusje na forum oraz możliwość zadawania pytań pracodawcom na jednym z 41 chatów. Dzięki VI Wirtualnym Targom Pracy, które ruszają 5 marca na stronie www.targi24.pl, będzie to możliwe bez wychodzenia z domu czy biura.

123456789101112131415161718