ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Świecący mózg muszki owocówki

muszka owocowaZespół naukowców wykorzystał zjawisko bioluminescencji, a dokładnie białko GFP sfuzjowane z wapniowo zależnym białkiem akworyną, do określenia aktywności neuronów pod względem ich pobudliwości przy napływie wapnia do komórki. Natomiast zastosowanie tak opracowanej metody może mieć szerszy zakres, wszędzie tam gdzie występuje wapniowa regulacja procesu.

Nici chirurgiczne z transgenicznych bakterii

W chirurgii bardzo ważnym ogniwem są nici, którymi zszywa się ranę. Nici wchłaniane łączące końce rany są narażone na silne naprężenia, a tym samym muszą być odpowiednio trwałe, i dodatkowo nie mogą ulegać rozłożeniu przed zagojeniem się rany. Czy inżynieria genetyczna znalazła sposób na nić doskonałą?

Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy typu 1

Do tej pory jedyną metodą leczenia cukrzycy typu 1 było podawanie chorym insuliny do końca życia. Jednak naukowcy stale poszukują alternatywnych metod leczenia. Szansę taką dają komórki macierzyste, których zastosowanie już okazało się ratunkiem dla ludzi dotkniętych wieloma schorzeniami.

Odkrycie białka odpowiedzialnego za fuzje komórek

Większość komórek może istnieć i spełniać swoje funkcje jako pojedyncze struktury, bez konieczności łączenia się z sąsiadującymi komórkami. Fuzja mioblastów, prekursorów komórek mięśniowych, jest jednak kluczowym etapem podczas różnicowania się mięśni. Dlatego też odkrycie białka biorącego udział w fuzji komórek jest bardzo istotne i może doprowadzić do opracowania skuteczniejszych terapii chorób takich jak dystrofia mięśniowa Duschenne’a.

Uniwersalna krew

krewW wielu przypadkach lekarze zmuszeni są do natychmiastowego przetoczenia pacjentowi krwi bez znajomości jego grupy krwi. Podanie złej to natychmiastowa reakcja komórek układy immunologicznego. Tylko jedna grupa krwi – grupa 0 - może zostać bezpiecznie podana pacjentom z każdą grupą. Jednak jej brak jest głównym problemem podczas transfuzji w szpitalach. Przełom w tej dziedzinie niewątpliwie stanowią badania międzynarodowej grupy, którzy opracowali metodę uzyskiwania grupy 0 z każdej innej grupy krwi przy użyciu enzymów bakteryjnych. Technika jest na razie w fazie testów. W ciągu pięciu lat ma być dostępna dla pacjentów w szpitalach.

Metagenomika nowym kierunkiem mikrobiologii

Wyłaniający się kierunek nowoczesnej mikrobiologii – metagenomika zrewolucjonizuje rozumienie i postrzeganie świata mikrobiologii. Raport opublikowany w The National Academies wzywa do zainicjowania Powszechnego Globalnego Projektu Metagenomicznego na miarę Projektu Poznania Ludzkiego Genomu (ang. Human Genome Project, HUGO Project). Powszechny Globalny Projekt Metagenomiczny ma na celu poznanie nowych, jeszcze nieodkrytych gatunków mikroorganizmów.

Drogocenne flawonoidy

czerowne winoWystępujące licznie w czerwonym winie, zielonej herbacie, gorzkiej czekoladzie czy cytrusach związki flawonowe są powszechnie uważane za bardzo pożyteczne nie tylko dla roślin, które je wytwarzają, ale i dla człowieka. Jak do tej pory źródłem flawonoidów były tylko wytwory Matki Natury, i niedościgniony by mechanizm wytwarzania na drodze syntezy chemicznej, aż do tej pory...

Mysz z ludzkim wzrokiem

Mysz nauczyła się rozpoznawać barwę czerwoną, po otrzymaniu dodatkowego, ludzkiego genu odpowiedzialnego za rozpoznawanie tego koloru. Gryzonie te naturalnie nie potrafią rozpoznawać barwy czerwonej. Co najciekawsze do zmiany tej dostosował się mózg gryzonia, pozwalając reagować na dodatkowy kolor.

Co nowego w chromosomie X

Chromosom X i YNaukowcy z Uniwersytet w Cambridge zidentyfikowali mutacje w nowym genie ZDHHC9, które są przyczyną poważnego niedorozwoju umysłowego związanego z chromosomem X. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie testów molekularnych wykrywających to obecnie nieuleczalne schorzenie.

Transgeniczny komar sposobem na malarię?

MalariaUdało się zmodyfikować genetycznie komary tak aby nie były zdolne do przenoszenia zarodźca malarii. Naukowcy mają nadzieję, że po uwolnieniu ich do środowiska naturalnego byłyby w stanie zdominować populację naturalnie występujących odmian przyczyniających się do rozprzestrzeniania tej śmiertelnej choroby.

1234567891011121314151617181920212223242526