Artyku³yGMOS³ownikPracaStudiaForum
Aktualno¶ci:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualno¶ci biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Teflonowy antybiotyk

teflonOdkrycie przez Aleksandra Fleminga antybiotyków wytyczy³o nowy kierunek w walce z chorobami bakteryjnymi i da³o cz³owiekowi skuteczny orê¿ - jak na tamte czasy - w walce z bakteriami. Ale ka¿dy "kij" odkryæ biologicznych na dwa koñce, jeden z nich skutecznie swego czasu trafia³ w bakterie, a dzi¶, drugi pchany si³± plazmidów oporno¶ciowych, trafia w nas. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan postanowili wykorzystaæ idee struktury teflonu do walki z bakteriami.

Krok w terapii genowej raka piersi

Terapia genowa, okre¶lana jako terapia XXI wieku, staje siê coraz wiêksz± szans± na pokonanie wielu, wcze¶niej uwa¿anych za nieuleczalne, chorób. Taka te¿ jest stosowana w leczeniu raka piersi, na którego umiera na raka piersi. Naukowcy opracowali ju¿ terapiê genow±, a ostatnio zosta³a ona ulepszona o nowy aspekt. Zosta³ bowiem odkryty gen reguluj±cy powstanie i rozwój raka piersi, zale¿ny od kobiecego hormonu - estrogenu.

Trójwymiarowe hodowle komórkowe

Dotychczas powszechnie u¿ywane szalki Petriego i butelki do hodowli kultur komórkowych maj± szansê byæ zast±pione trójwymiarowymi rusztowaniami na których bêd± hodowane komórki. Tak wyhodowane komórki s± bardziej podobne do tych wystêpuj±cych in vivo. Jest to ogromny krok naprzód kierunku tworzenia bardziej skutecznych leków.

Biologia syntetyczna i przysz³o¶æ biotechnologii

Stworzona niedawno integracja nauk biologicznych, in¿ynieryjnych i matematycznych nazywana biologia syntetyczn± ma potencjalnie bardzo szerokie zastosowanie. Ostatnim osi±gniêciem naukowców by³o zsyntetyzowanie pêtli pamiêci DNA, co by³o znacz±cym krokiem w stronê rozwoju biologii syntetycznej. Jakie ma to znaczenie i w jakim kierunku rozwinie siê ta m³oda nauka?

Magnetycznie sterowane nanocz±steczki w terapii genowej

Filadelfijscy naukowcy opracowali now± metodê wprowadzania terapeutycznych genów (jak równie¿ leków czy komórek) wykorzystuj±c± nanocz±steczki zawieraj±ce ¿elazo sterowane za pomoc± pola magnetycznego.

Feromony decyduj± czy mysz bêdzie zachowywaæ siê jak samiec czy samica

Za pomoc± jednego genu TRPC2 mo¿na u myszy prze³±czaæ zachowanie z ¿eñskiego na mêskie. Gen ten odpowiada za odbieranie zapachów - feromonów, w narz±dzie nosowo-lemieszowym.

O¿ywiono bakterie po 8 milionach lat hibernacji

Kilka tygodni temu pisa³em o mo¿liwo¶æ pozyskania kopalnego DNA z prób licz±cych góra milion lat. („Najstarsze kopalne DNA” z 27 lipca 2007r.) Okaza³o siê, ¿e szacunki te szybko siê zdezaktualizowa³y. Tym razem pod lupê wziêto odwierty lodu w suchych dolinach Antarktydy. Wynikiem jest nie tylko znaczne przesuniêcie najstarszego znanego DNA ale tak¿e o¿ywienie mikroorganizmów po 8 mln lat hibernacji.

Wiêcej *dobrego* cholesterolu, ale jak?

Ostatnie badania wskazuj± na powa¿ne komplikacje w stosowaniu leków maj±cych na celu podniesienie w organizmie poziomu HDL – tzw. "dobrego" cholesterolu. ¦rodki, których zadaniem by³a ochrona przed chorobami jak mia¿d¿yca czy zawa³ serca, okazuj± siê nieskuteczne, a nawet szkodliwe.

Alkoholowy rak

alkoholNie ka¿dy wie, ¿e alkohol etylowe w du¿ej mierze przyczynia siê nie tylko do uszkodzenia w±troby, ale tak¿e zwiêksza ryzyko zachorowania na raka np. jelita grubego. Nowotwory niestety staj± siê chorob± cywilizacyjn±, w wiêkszo¶ci przypadków- jak i w tym - wystêpuj± u osób, które ¶wiadomie sobie szkodz±.

Geny w stwardnieniu rozsianym

Uda³o siê zidentyfikowaæ dwa geny, które mog± zwiêkszaæ ryzyko wyst±pienia stwardnienia rozsianego. Dotychczasowe d³ugoletnie badania nie dostarcza³y istotnych wyników. Dopiero zsekwencjonowanie genomu ludzkiego otworzy³o drogê do szczegó³owej analizy genów ludzkich.

1234567891011121314151617181920212223242526