ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Odkryto enzym odpowiedzialny za transport białek

Naukowcy z Uniwersytetu British Columbia odkryli u ssaków enzym odpowiedzialny za transport białek w komórkach. Opublikowany 20.12.2004 roku artykuł odkrywa nową droge w zrozumieniu mechanizmów przede wszystkim funkcjonowania neuronów oraz chorób takich jak choroba Huntingtona czy Alzheimera.

Szczepionka na cukrzycę?

W Wielkiej Brytanii rozpoczną się wkrótce pierwsze testy szczepionki, która ma leczyć cukrzycę typu 1. Gdyby okazała się skuteczna, chorzy nie musieliby korzystać z jedynej dostępnej obecnie terapii - codziennego wstrzykiwania insuliny.

Zboża odporniejsze na suszę

Z przeprowadzonych badań wynika możliwość otrzymania odporniejszego na suszę zboża w wyniku zmniejszenia poziomu enzymu, syntazy ACC, która produkuje bezpośredni prekursor etylenu. Efektem jest obniżenie jego stężenia w tkankach.

Białko powodujące zespół Downa spowalnia rozwój raka

Naukowcy odkryli, że nadmierna synteza białka o nazwie DSCR-1(Down Syndrome Critical Region 1) blokuje formowanie się nowych naczyń krwionośnych i dzięki temu redukuje rozrost nowotworu. Dzięki temu odkryciu będzie możliwe rozpoczęcie prac nad nowym sposobem leczenia ludzi chorych na raka.

Fenomen siRNA

Małe interferujące RNA RNA (siRNA) znane są od kilku lat. Są to małe cząsteczki kwasu rybonukleinowego, komplementarne do pewnych odcinków komórkowego DNA. siRNA występują naturalnie w żywych organizmach, gdzie wykorzystywane są przez komórki do wyciszania pewnych genów, których ekspresja nie jest akurat wskazana. Dochodzi wtedy do połączenia specyficznej cząsteczki siRNA z odcinkiem DNA, do którego jest ona komplementarna. Dzięki temu nie nastąpi ekspresja określonego genu, gdyż dany odcinek DNA jest zablokowany. Proces ten jest odwracalny i w razie potrzeby dany gen może zostać odblokowany.

*Białko pamięci*

Badania potwierdziły, że białko mBDNF (ang. mature brain-derived neurotrophic factor) bierze udział w powstawaniu pamięci długotrwałej. Uważa się, że może w tym procesie pełnić kluczową rolę. Od pewnego czasu było podejrzewane o pełnienie funkcji podczas powstawania pamięci, zaś opublikowany w Science artykuł jest tego dowodem.

Myszy tracą na wadze, mimo że jedzą więcej

Australijskim naukowcom udało się stworzyć genetycznie modyfikowane myszy, które tracą na wadze, mimo że jedzą więcej. Sekret leży w genie c-Cbl, który u owych myszek został zmodyfikowany.

Tlenek azotu jest niezbędny do rozwoju

Badania przeprowadzone na muszkach Drosophila Mealnogaster dowodzą, iż tlenek azotu (NO) jest niezbędny do rozwoju organizmu. W swojej nowej pracy naukowcy Grigori Enikolopov, Michael Regulski i ich współpracownicy z Cold Spring Harbor Laboratory dowiedli, że aktywność NOS (enzymu: syntazy tlenku azotu) jest niezbędna do rozwoju zarodka. Te z nich, które były pozbawione genu kodującego NOS obumarły.

Telefony komórkowe a ryzyko rozwoju raka

Według najnowszysch badań Szwedzkich naukowców korzystanie z telefonów komórkowych przez 10 lat podwaja ryzyko rozwoju raka głowy (ang. head tumor, acoustic neuroma- nowotwór rozwijający się na nerwie łączącym ucho z mózgiem) - czytamy na stronach Nature.

Przechowywanie szczepionek możliwe bez zamrażania

Naukowcy opracowali nową technologię, która pozwoli na łatwiejsze przechowywanie szczepionek, dzięki czemu możliwa stanie się pomoc milionom ludzi z biednych rejonów świata.

1234567891011121314151617181920212223242526