Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Odkryto enzym odpowiedzialny za transport białek

Naukowcy z Uniwersytetu British Columbia odkryli u ssaków enzym odpowiedzialny za transport białek w komórkach. Opublikowany 20.12.2004 roku artykuł odkrywa nową droge w zrozumieniu mechanizmów przede wszystkim funkcjonowania neuronów oraz chorób takich jak choroba Huntingtona czy Alzheimera.
» czytaj dalej

Szczepionka na cukrzycę?

W Wielkiej Brytanii rozpoczną się wkrótce pierwsze testy szczepionki, która ma leczyć cukrzycę typu 1. Gdyby okazała się skuteczna, chorzy nie musieliby korzystać z jedynej dostępnej obecnie terapii - codziennego wstrzykiwania insuliny.
» czytaj dalej

Zboża odporniejsze na suszę

Z przeprowadzonych badań wynika możliwość otrzymania odporniejszego na suszę zboża w wyniku zmniejszenia poziomu enzymu, syntazy ACC, która produkuje bezpośredni prekursor etylenu. Efektem jest obniżenie jego stężenia w tkankach.
» czytaj dalej

Białko powodujące zespół Downa spowalnia rozwój raka

Naukowcy odkryli, że nadmierna synteza białka o nazwie DSCR-1(Down Syndrome Critical Region 1) blokuje formowanie się nowych naczyń krwionośnych i dzięki temu redukuje rozrost nowotworu. Dzięki temu odkryciu będzie możliwe rozpoczęcie prac nad nowym sposobem leczenia ludzi chorych na raka.
» czytaj dalej

Fenomen siRNA

Małe interferujące RNA RNA (siRNA) znane są od kilku lat. Są to małe cząsteczki kwasu rybonukleinowego, komplementarne do pewnych odcinków komórkowego DNA. siRNA występują naturalnie w żywych organizmach, gdzie wykorzystywane są przez komórki do wyciszania pewnych genów, których ekspresja nie jest akurat wskazana. Dochodzi wtedy do połączenia specyficznej cząsteczki siRNA z odcinkiem DNA, do którego jest ona komplementarna. Dzięki temu nie nastąpi ekspresja określonego genu, gdyż dany odcinek DNA jest zablokowany. Proces ten jest odwracalny i w razie potrzeby dany gen może zostać odblokowany.
» czytaj dalej

*Białko pamięci*

Badania potwierdziły, że białko mBDNF (ang. mature brain-derived neurotrophic factor) bierze udział w powstawaniu pamięci długotrwałej. Uważa się, że może w tym procesie pełnić kluczową rolę. Od pewnego czasu było podejrzewane o pełnienie funkcji podczas powstawania pamięci, zaś opublikowany w Science artykuł jest tego dowodem.
» czytaj dalej

Myszy tracą na wadze, mimo że jedzą więcej

Australijskim naukowcom udało się stworzyć genetycznie modyfikowane myszy, które tracą na wadze, mimo że jedzą więcej. Sekret leży w genie c-Cbl, który u owych myszek został zmodyfikowany.
» czytaj dalej

Tlenek azotu jest niezbędny do rozwoju

Badania przeprowadzone na muszkach Drosophila Mealnogaster dowodzą, iż tlenek azotu (NO) jest niezbędny do rozwoju organizmu. W swojej nowej pracy naukowcy Grigori Enikolopov, Michael Regulski i ich współpracownicy z Cold Spring Harbor Laboratory dowiedli, że aktywność NOS (enzymu: syntazy tlenku azotu) jest niezbędna do rozwoju zarodka. Te z nich, które były pozbawione genu kodującego NOS obumarły.
» czytaj dalej

Telefony komórkowe a ryzyko rozwoju raka

Według najnowszysch badań Szwedzkich naukowców korzystanie z telefonów komórkowych przez 10 lat podwaja ryzyko rozwoju raka głowy (ang. head tumor, acoustic neuroma- nowotwór rozwijający się na nerwie łączącym ucho z mózgiem) - czytamy na stronach Nature.
» czytaj dalej

Przechowywanie szczepionek możliwe bez zamrażania

Naukowcy opracowali nową technologię, która pozwoli na łatwiejsze przechowywanie szczepionek, dzięki czemu możliwa stanie się pomoc milionom ludzi z biednych rejonów świata.
» czytaj dalej

1234567891011121314151617181920212223242526