ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Gen SIRT1 powstrzymuje długowieczność

fibroblastyW mysich komórkach został znaleziony gen ograniczający czas w którym komórka może się dzielić, żyć. Gen ten, nazwany SIRT1, aktywny jest w procesie starzenia się i przypuszczalnie gwarantuje, że starzejąca się komórka nie będzie przekazywać szkodliwych mutacji. Znokautowanie genu SIRT1 w hodowlach komórkowych mysich fibroblastów powodowało ich długowieczność, ciągłe podziały bez starzenia się.

Nowość w leczeniu dystrofii miotonicznej

Cierpiący na dystrofię miotoniczną Duchennea będą mogli w niedalekiej przyszłości żyć dłużej dzięki lekom działającym jak plaster dla komórek mięśniowych. Lek - Poloxamer 188 - może pomóc uniknąć problemów związanych z sercem, na które cierpi wiele osób chorych na dystrofię miotoniczną.

Narządy od genetycznie modyfikowanych prosiaków

Naukowcy z Korei Południowej ogłosili, że udało im się sklonować prosiaki, których organy są zmodyfikowane genetycznie i dzięki temu bardziej odpowiednie aby je transplantować ludziom.

Witamina C redukuje skutki działania smogu u roślin

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli znaczenie witaminy C w pomocy roślinom broniącym się przed szkodliwym działaniem ozonu - szczególnie groźnym składnikiem smogu.

Bliźnięta jednojajowe mają różne geny

Pomimo tego, że bliźnięta jednojajowe rodząc się mają taką identyczną informacje genetyczną to bardzo często różnią się nawet w poważnych cechach, np. podatność na choroby, występują też różnice fizyczne. Jak dowodzą hiszpańscy naukowcy wszystko to jest przyczyną zmian zachodzących w naszym genomie wraz z wiekiem.

Aspiryna i witamina E a rak i choroby serca

Na podstawie wyników 12-letniego badania kobiet stwierdzono, że niskie dawki aspiryny nie zapobiegają powstawaniu nowotworów, a witamina E jest dość nieefektywna w ochronie zarówno przed chorobami serca jak i rakiem.

Białe krwinki jeszcze bardziej zabójcze dla bakterii

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ustalili jak można zwiększać zdolność białych krwinek krwi do zabijania bakterii. Odkrycie może prowadzić do opracowania nowych metod leczenia infekcji spowodowanych przez inwazyjne bakterie Streptococcus.

Istotna rola microRNA w rozwoju muszki owocowej

muszka owocowamicroRNA (miRNA) odgrywa bardzo ważną, bardzo specyficzną rolę we wczesnych etapach rozwoju muszki owocowej - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Rockefeller*a. Reguluje m.in. modelowanie ciała, morfogenezę, rozwój układu nerwowego i mięśniowego.

Jak uszkodzenia DNA alarmują układ immunologiczny

Naukowcy z Uniwersytety Berkeley odkryli jak uszkodzenia komórkowego DNA włączają łańcuch reakcji, który prowadzi do wzrostu syntezy markera rozpoznawanego przez układ immunologiczny organizmu. Odkrycie równocześnie jest odpowiedzią na stare pytanie, jak limfocyty NK (natural killer cells), zdolne do niszczenia komórek nowotworowych, potrafią je odróżniać od komórek zdrowych.

Jak roślina poprzez apoptozę chroni się przed infekcją

apoptoza u roślinJako ochronę się przed wirusami, roślina tworzy strefę martwych komórek wokoło miejsca infekcji wirusa, zabezpieczając się przed jej rozprzestrzenieniem. Naukowcom z Yale udał się zidentyfikować geny, które regulują w roślinie proces samobójczej śmierci komórki - apoptozy, jako ważną odpowiedź immunologiczną rośliny podczas infekcji wirusowej.

1234567891011121314151617181920212223242526