ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Klonowanie terapeutyczne skuteczne w mysim modelu choroby Parkinsona

Klonowanie terapeutyczne może być z powodzeniem zastosowane w mysim modelu choroby Parkinsona, pozwalając na regenerację neuronów dopaminowych i prowadząc do poprawy zdrowia myszy.

Długość życia bez tajemnic?

Grupie amerykańskich badaczy udało się określić geny, które, jak twierdzą, decydują o długości naszego życia. Co więcej tak zaprojektowane przez naturę sekwencje kodujące u człowieka są homologiczne z tymi występującymi u nicieni i drożdży.

Pamięć motyla z życia gąsienicy

Gąsienice, zanim staną się motylami przechodzą proces przeobrażenia w poczwarce. W tym okresie zostaje całkowicie zmieniona ich budowa zewnętrzna i wewnętrzna. Okazuje się, że mimo tak drastycznych zmian, potrafią przetrwać u motyli pewne ślady pamięciowe, zdarzeń jakich w swoim życiu doświadczyły ich larwy - gąsienice.

MicroRNA w regulacji różnicowania

MicroRNA, choć jak nazwa wskazuje - małe, odgrywać może wielką rolę w funkcjonowaniu naszych komórek, w tym w regulacji ich różnicowania. Zaburzenia jego działania mogą być odpowiedzialne za nowotworzenie, jemu być może zawdzięczamy także udane próby różnicowania, jak i odróżnicowywania komórek.

Projekt PPAR - innowacyjny lek w terapii cukrzycy typu 2

Adamed, polski producent farmaceutyków, przedstawił dotychczasowe osiągnięcia prowadzonego w jej laboratoriach projektu PPAR - innowacyjnego leku w terapii cukrzycy typu 2 oparty na mechanizmie oddziaływania poprzez receptor PPARγ. Prezentacja odbyła się na konferencji naukowej "Insulinooporność – od podstaw molekularnych do możliwości terapeutycznych", która miała miejsce w dniach 8-10 lutego 2008 w Białowieży.

Bliźnięta jednojajowe nie są identyczne

Mówiąc o bliźniętach mam na myśli ludzi wyglądających identycznie. Ich DNA rzeczywiście jest bardzo podobne do siebie, ale i różnice w nim występują są dość powszechnie.

Star-PAP a szok oksydacyjny

Szok oksydacyjny związany jest w nadmiernym gromadzeniem się wolnych rodników, które powodują liczne uszkodzenia w systemie komórkowym. Zaburzenia wywołane wolnymi rodnikami są przyczyną wielu schorzeń, tj. choroby Alzheimera czy Parkinson. Naukowcom udało się ustalić pewne elementy kluczowe szlaku komórkowego, które pozwolą na zrozumienie i zapobieganie destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników.

Pogrążając gronkowca złocistego

Jak zwyciężyć w walce z nierównym przeciwnikiem, jakim jest bakteria powodująca liczne schorzenia i przewlekłe zapalenia? Udało się zidentyfikować białko, które odgrywa ważną rolę w "utrudnianiu" wzrostu i rozwoju bakterii Staphylococcus aureus, co może okazać się kluczowym krokiem w projektowaniu leków przeciwbakteryjnych.

Gen przedwczesnych porodów

ciążaOdkryto, że gen ENPP1 jest powiązany z przedwczesnymi porodami oraz niską wagą urodzeniową latynoskich dzieci.

Syndrom metaboliczny powiązany jest z tolerancją na zimno

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago odkryli, że zmienność genetyczna, która umożliwia populacjom ludzkim tolerancję na zimne temperatury, może również wpływać na ich podatność na syndrom metaboliczny, czyli równoczesny przebieg trzech związanych ze sobą chorób: miażdżycy naczyń, otyłości oraz cukrzycy. A to z kolei może prowadzić do zawału serca lub udaru.

1234567891011121314151617181920212223242526