ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

GFP to podstawa metod biologii molekularnej

Zastosowanie GFP stało się jedną z najbardziej podstawowych metod biologii molekularnej. Wszystko, o czym do tej pory mogliśmy jedynie wnioskować w jakiś pośredni sposób, dzięki jego użyciu możemy zobaczyć "na żywo" pod mikroskopem fluorescencyjnym - powiedział prof. Krzysztof Staroń, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nobel 2008 za białko GFP

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien. Uhonorowano ich za odkrycie zielonego białka fluoryzującego (GFP) oraz za badania nad nim.

Krew laboratoryjnej produkcji

krewPustki w bankach krwi mogą odejść z zapomnienie, po tym jak amerykańskim naukowcom udało się wyprodukować ludzkie erytrocyty w warunkach laboratoryjnych. Zgodnie z doniesieniem New Scientist są one równie sprawne i skuteczne jak te występujące naturalnie.

Mysz z ludzkimi naczyniami krwionośnymi

Z ludzkich komórek udało się wyhodować naczynia krwionośne a "inkubatorem" była mysz - informuje pismo "Circulation Research".

Wymieranie płazów, pasożytnicze grzyby i geny MHC II

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na szybkie znikanie płazów. Za jedną z głównych przyczyn podaje się pasożytniczego grzyba. Ponieważ płazy są bardzo czułe na zmiany środowiskowe przypuszcza się, że ich nagła podatność na tego pasożyta może być spowodowana zmianami w środowisku, mogącymi niekorzystnie oddziaływać także na ludzi. Aby to sprawdzić ważne jest poznanie roli naturalnej odporności płazów na czynniki chorobowe. Ostatnio znaczne osiągnięcia w tej dziedzinie mają polscy naukowcy.

Geny a stres

Wariant genu, który zwiększa ryzyko choroby Alzheimera ma też wpływ na pogorszenie sprawności umysłowej z powodu stresu u osób starszych - informuje pismo "American Journal of Psychiatry".

NSP w onkologii

Kilka lat temu naukowcy odkryli, że podczas procesu apoptozy biorą udział geny, kodujące białka, które ze względu na unikalną budowę nazwano: Novel Structure Proteins (NSPs). Prężnie rozwijające się badania dają szanse na zastosowanie NSPs, jako markerów w testach diagnostycznych. Ważnym odkryciem była obserwacja oddziaływania niektórych izoform NSP z białkiem biorącym udział w podziałach komórkowych - B23.

Cisplatyna - stary lek, nowe zastosowanie

Ostatnie badania szczecińskich naukowców dowodzą, że używany od ponad 30 lat lek – cisplatyna, zyskał nowe zastosowanie w leczeniu raka piersi. Wyniki są bardzo obiecujące- jak podkreśla prof. Jan Lubiński. Trwają badania nad użyciem tego leku również w przypadku innych rodzajów nowotworów.

Bakterie dostają się do wnętrza jaj

Zawartość jaj kurzych powszechnie uważa się za bardzo sterylne i pozbawione wszelkich bakterii. Kurze zarodki w jajach używa się do produkcji szczepionek przeciw grypie. Naukowcy sądzili, że kurczęta klują się bez flory bakteryjnej jelit i nabywają ją dopiero po opuszczeniu jaja. Zaprzeczyć temu mogą eksperymenty badaczy z American Society for Microbiology w Bostonie.

Czy picie kawy pozwoli na życie dłużej?

kawaJak wiele opinii jest na temat szkodliwości kawy? Nie wszystkie z nich są jednak trafne. Częste picie kawy wcale nie zwiększa ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia czy raka, a nawet wręcz przeciwnie- może przyczynić się do wydłużenia życia. Tak donoszą badania hiszpańskich naukowców opublikowane na łamach czasopisma Annals of Internal Medicine.

1234567891011121314151617181920212223242526