ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Nowe możliwości walki z cholerą

Cholera Vibrio choleraeDzięki postępom w badaniach nad cholerą, dotykającą tysiące ludzi rocznie, uzyskano możliwość stworzenia doskonalszych szczepionek, dzięki czemu walka z nią stanie się bardziej efektywna. Naukowcy z Dartmouth Medical School odkryli, że sposób rozprzestrzeniania się bakterii Vibrio cholerae w jelitach jest bardzo zbliżony do tego w środowisku zewnętrznym.

Nowe fakty o chorobach neurodegradacyjnych

NeuronNaukowcy zidentyfikowali dlaczego neurony w chorobach takich jak Alzheimer czy demencja związana z HIV ulegają zniszczeniu. Badacze opisali nowoodkryty mechanizm w wyniku działania którego, komórki mózgu są niszczone przy chronicznych chorobach neurodegradacyjnych. W momencie wystąpienia zapalenia w mózgu, impulsy nerwowe które są przekazywane między komórkami podczas normalnej aktywności mózgu (np. przy uczeniu się lub zapamiętywaniu), stają się "toksyczne". Zamiast tworzyć wspomnienia, impulsy te powodują uszkodzenia neuronów prowadzące do utraty ich funkcji.

Nowy szlak komórkowy

Naukowcy z Oregon State University po raz pierwszy zidentyfikowali białko, które może przenikać błony komórek roślinnych. Do tej pory było wiadomo, że tylko wirusy i bakterie mogą przenikać ściany komórkowe roślin, jednak nigdy wcześniej nie stwierdzono, że samo białko jest to tego zdolne.

Przeszczep szpiku a identyfikacja testami DNA

Szpik kostnyZidentyfikowanie przestępcy za pomocą testów DNA może się nie udać, jeżeli miał on przeszczepiony szpik kostny. Do precedensowego wydarzenie doszło na Alasce, gdzie wynik badań próbek krwi pozostawionych na miejscu zbrodni za pomocą testów DNA wskazały na osobą, która wtedy przebywała w więzieniu. Dalsze dochodzenie wskazało, że prawdziwym przestępcą okazał się brat niesłusznie podejrzanego. Był on kilka lat wcześniej dawcą szpiku kostnego.

Kolejny krok w opracowaniu leku na cukrzycę typu 2

Wyizolowano z wątroby węglowodan, który wstrzyknięty do organizmu szczura chorego na cukrzycę obniża poziom cukru. Węglowodan D-chiro-inozytolo-galaktozamina, zwany też INS2 zachowuje się wewnątrz komórki jak przekaźnik, który włącza aktywność enzymów regulujących poziom cukru. Enzymy te "zabierają" glukozę ze strumienia krwi i "przenoszą" do wątroby i mięśni, gdzie jest ona magazynowana. INS2 występuje naturalnie w organizmie człowieka.

Białko przeciwko zamarzaniu pomoże w transplantacji

pchłaNaukowcy z Queen*s University odkryli, w organiźmie pchły śnieżnej, białko przeciwko zamarzaniu, które może pomóc przedłużyć czas życia ludzkich organów, przeznaczonych do transplantacji.

Nowy enzym istotny w chorobach wątroby

Naukowcy odkryli, że mały hormon występujący w jelitach komunikuje się z wątrobą i kontroluje przez to produkcję kwasu żółciowego. Odkrycie ma ogromne znaczenie i potencjalne zastosowanie w leczeniu ludzi zagrożonych pewnymi typami chorób wątroby.

Szczepionka chroniąca przed HPV

Szczepionka chroniąca przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) kilku najgroźniejszych typów skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy u młodych kobiet - o wynikach międzynarodowych testów poinformowali polscy naukowcy.

Różnorodność jednego białka w hemolimfie owadów

Niespodziewaną różnorodność jednego białka odkryto w hemolimfie owadów. Receptor Dscam (ang. Down syndrome cell adhesion molecule), bo o nim mowa, należy do nadrodziny immunoglobulin.

Mechanizm powstawania chorób autoimmunologicznych?

Odkryto mechanizm, który jest prawdopodobnie przyczyną chorób autoimmunizacyjnych takich jak toczeń rumieniowaty (lupus), reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca. Grupa naukowców z National Jewisch Medical and Research Center odkryła, że potencjalnie nieszkodliwe komórki B krążące po organizmie nie są stale wyciszone jak dotychczas myślano. Jak się okazało mogą się one "obudzić" i odzyskać zdolność do ataku przeciwko tkankom organizmu z którego pochodzą.

1234567891011121314151617181920212223242526