ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Nowa wizja przeszczepu nerwów

Przeważnie dawcą nerwu do przeszczepu jest sam biorca, co działa na zasadzie „coś kosztem czego”. Być może już niedługo. Naukowcy z USA opracowali prototyp roztworu detergentu, który ułatwiałby przeszczep nerwu nawet ze zwłok. Najcenniejszym walorem tej mieszanki, jest jej jeden składnik, który obniżałby ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Dieta na wydłużenie życia?

Od dawna wiadomo, że prowadzenie zdrowego trybu życia popłaca. Dieta i ćwiczenia usprawniają funkcjonalność naszego organizmu. Jednakże nie tyle sport, ale właśnie w większym stopniu ćwiczenia wpływają na długość życia. Badania ostatnio przeprowadzone na myszach miały za zadanie wytłumaczenie tego fenomenu.

Odkrywcza droga degradacji rybosomów

Degradacja w proteosomie poprzedzona procesem ubikwytynacji jest głównym mechanizmem, podczas którego niszczone są cząstki niepotrzebne, stare i nieodpowiednie dla komórki. Rybosomy są bardzo ważnymi elementami w komórce. Naukowcy niedawno odkryli, że proces degradacji rybosomów nie odbywa się na drodze klasycznej, ale przy udziale tzw. rybofagów.

Kontrola poziomu erytrocytów

krewMyszy są w stanie - poprzez skórę - reagować na niski poziom tlenu w powietrzu. Zbyt mała ilość tlenu sprawia, że organizm myszy aktywuje proces zwany erytropoezą, którego końcowym efektem jest zwiększona ilość erytrocytów we krwi, co usprawnia proces dostarczania tlenu do tkanek.

Nowa nadzieja na regenerację siatkówki

Odkrycie substancji stymulujących komórki Müllera do podziałów, a w konsekwencji do regeneracji siatkówki, przynosi nową nadzieję na terapię takich schorzeń, jak zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia barwnikowa, często prowadzących do ślepoty.

Tuatara - stary gatunek o szybkiej ewolucji

Tuatara (Sphenodon) to jaszczurka z Nowej Zelandii, zwana także hatterią lub łupkozębem jest jednym z najstarszych gatunków żyjących na ziemi. Większość rodziny do której należy, gadów ryjogłowych (Sphenodontia), wymarła ponad 100 milionów lat temu. Badając pozostałości osobników sprzed ośmiu tysięcy lat okazało się, że cechowała je bardzo szybka ewolucja molekularna.

Jak przewidzieć struktury białek?

Znajomość struktury przestrzennej biomolekuł pozwala na określenie mechanizmu działania białek i projektowanie m.in. enzymów oraz leków. Komputerowe, teoretyczne przewidywanie budowy układów biologicznych w oparciu o ich sekwencje może oszczędzić czas i koszty, jakie wiążą się z eksperymentem" - mówi dr Mariusz Makowski, chemik z Uniwersytetu Gdańskiego.

Zdeterminowany kształt pomidora

pomidorZidentyfikowano gen odpowiedzialy za kształt pomidora. Jest to dopiero drugi znany gen biorący udział w rozwoju morfologicznym owoców. Jego funkcja polega na determinacji wydłużonego kształtu pomidora. Zapewne jednak istnieje o wiele więcej genów decydujących o tak ogromnej różnorodności w świecie owoców.

Strategiczne geny w rozwoju i proliferacji komórek

Naukowcy z Ohio State University Comprehensive Cancer Center dokonali odkrycia dotyczącego rozwoju i proliferacji komórek, a dokładniej dwóch genów E2F-7 oraz E2F-8 należących do rodziny E2F.

Gorzki melon dla diabetyków

Skuteczność od dawna stosowanego gorzkiego melona w zwalczaniu cukrzycy typu 2 nie jest już tajemnicą w środowisku naukowym. Używany przez wieki przez chińskie ludu ma właściwości hipoglikemicznych, tak pożądane wśród diabetyków. Naukowcy sprawdzili jego działanie w tej sferze, dochodząc do bardzo interesujących wyników.

1234567891011121314151617181920212223242526