ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Nowe pochodzenie baypassów

Naukowcy wyhodowali ludzkie naczynie krwionośne z własnych komórek pacjenta. Dzięki temu będzie można uniknąć odpowiedzi immunologicznej ze strony organizmu. Problemem w tego typu transplantologii jest brak możliwości wykorzystania naczyń pacjenta i możliwa reakcja immunologiczna przeciwko tym sztucznym. Hodowla naczyń krwionośnych z własnych komórek ma zastosowanie głównie u starszych osób z chorobami układu krążenia, u których potrzebne jest założenie bypassów (by pass - pomost naczyniowy, wszczepione operacyjnie naczynie poboczne omijające niedrożną tętnicę), a ich własne naczynia nie mogą być wykorzystane.

Kolejny krok do zwycięstwa z Alzheimerem?

Naukowcy mają coraz więcej dowodów na to, że istotną funkcję w rozwoju choroby Alzheimera pełni nasz własny układ odpornościowy. Planują oni w przyszłości opanować regulację układem immunologicznym przez stosowanie naturalnie występujących substancji (tj. hormonami, substancjami pochodzenia roślinnego), tak aby zwalczanie przez niego choroby było bardziej skuteczne.

Koniec z alergią na orzeszki ziemne?

orzechy ziemneAlergia na orzeszki ziemne występuje u około 2% ludzi na świecie. Alergenami jest 7 białek, przy czym najczęściej alergie wywołują białka Ara h1 i Ara h2. Naukowcy opracowali nowy proces fermentacji, dzięki której będzie można zmniejszyć prawdopodobnie ryzyko występowania odczynu alergicznego wywołane produktami zawierającymi orzeszki ziemne.

Agentcell - komputerowa symulacja bakterii

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago oraz Narodowego Laboratorium w Argonne stworzyli komputerową symulację, która pozwoli im na studiowanie związków pomiędzy biochemicznymi fluktuacjami zachodzącymi w pojedynczej komórce a jej zachowaniem w stosunku do innych komórek i oraz w stosunku do otoczenia.

Czy twój telefon powoduje raka?

Czy twój telefon komórkowy zwiększa ryzyko wystąpienia raka mózgu? Odpowiedzi na to pytanie, w szpitalu i poza nim, szukali Duńscy naukowcy. Dane, które udało im się zebrać wskazują na brak związku między korzystaniem z *komórki* a ryzykiem zachorowania na nowotwór mózgu.

Przeciwciała zwalczają HIV

Eksperymenty naukowców dowiodły, że przeciwciała mogą hamować replikację wirusa HIV. Czy to oznacza, że mamy już lekarstwo na AIDS? Niestety szansa wyprodukowania skutecznej szczepionki przeciwko AIDS jest nadal ograniczona.

Komórki wątroby produkujące insulinę?

Powiodło się przekształcenie dojrzałych komórek wątroby w funkcjonujące komórki produkujące insulinę. Pokazuje to przyszłą możliwość wykorzystania ludzkiej wątroby jako tkanki, która będzie mogła być wykorzystana w autologicznych przeszczepach u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1.

Witamina A wpływa na symetryczność wzrostu zarodków

danioOdkryto mechanizm dzięki któremu zewnętrzne powłoki naszego ciała są symetryczne, natomiast nasze organy wewnętrzne jak najbardziej niesymetryczne. W doświadczeniu przeprowadzonym na modelowym organizmie - rybie Danio pręgowane (ang. Zebrafish, Brachydanio rerio), której biologia rozwoju embrionalnego jest podobna do ludzkiej odkryto, że witamina A jest sygnałem, który zabezpiecza przed asymetrycznym wzrostem we wczesnych stadiach rozwoju. Dzięki temu komórki macierzyste embrionu rozwijają się symetrycznie. W wypadku braku witaminy A, powłoki zewnętrzne rozwinęłyby się asymetrycznie z przewagą lewej strony.

Odmładzające antyoksydanty

Doświadczenie na genetycznie zmodyfikowanych myszach pokazuje jak większa ilość antyoksydacyjnego enzymu wydłuża życie tych gryzoni. Czy więc większa ilość produkowanych przez komórki antyoksydantów jest kluczem do długowieczności?

Pomyślne próby kliniczne leczenia choroby Alzheimer*a

Naukowcy informują o pozytywnych wynikach pierwszej fazy prób klinicznych leczenia choroby Alzheimer*a. Zastosowana terapia, polegająca na wprowadzeniu zmodyfikowanych genetycznie komórek do mózgu, spowodowała poprawę stanu pacjentów i brak skutków ubocznych.

1234567891011121314151617181920212223242526