ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Bionanotechnologia - opracowano czulszy test wykrywający bakterie

BionanotechnologiaNaukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii zajmujący się bionanotechnologią stworzyli test pozwalający na niezwykle czułe wykrycie bakterii w badanej próbce. Twierdzą, że opracowana przez nich technika pozwala na znalezienie pojedynczej bakterii. Dodatkowo, procedura sprawdzająca ma być dużo szybsza niż obecnie stosowane metody.

Białka zmodyfikowane przez ubikwitynę widać *na żywo*

ubikwitynaNaukowcom udało się zobaczyć w żywych komórkach umieszczonych pod mikroskopem, białka które zostały "oznaczone" przez ubikwitynę. Poprzednio obserwacja ich, oraz co za tym idzie powiązanych z ubikwitynacją procesów, była możliwa wyłącznie "in vitro".

Czy geny wpływają na orientację seksualną?

Ostatnie badania wskazują, że homoseksualizm może być częściowo determinowany genetycznie. Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie przebadali 200 mężczyzn o różnej orientacji seksualnej. Poprosili ich o wypełnienie ankiety dotyczącej drzew genealogicznych ich rodzin. Okazało się, że kobiety z rodów matek homoseksualnych mężczyzn miały zazwyczaj większą liczbę potomków.

Hiszpański wirus grypy - jego tajemnica prawie rozwikłana

Jak można przeczytać w Nature badacze są tylko o krok od rozwiązania problemu. Chodzi o Hiszpańskiego wirusa grypy, który w latach 1918 – 19 zabił ponad 20 milionów ludzi. Poprzez rekonstrukcję genów i wprowadzenie ich do współczesnych wirusów udało się odtworzyć niektóre z chorobotwórczych właściwości.

Nobel za badania nad degradacją białek w komórce

Nagrodę w dziedzinie chemii otrzymali trzej biochemicy: Aaron Ciechanover, Avram Hershko i Irwin Rose za badania nad procesem kontrolowanej degradacji białek w komórkach, w którym bierze udział białko ubikwityna.

Przyznana nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii

Nobel w dziedzinie medycyny i fizjologiiDwójka uczonych amerykańskich, Richard Axel i Linda B. Buck otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Uhonorowano ich za badania dotyczące receptorów węchowych i układu węchowego. Dwójka laureatów opublikowała swoje badania w 1991 roku, gdzie opisali oni rodzinę około tysiąca genów kodujących receptory węchowe, znajdujących się na powierzchni komórek węchowych.

1234567891011121314151617181920212223242526