ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Nowy typ neuronów czuciowych u szczurów

neurony czuciowe u szczurówWiększość ludzi doświadcza i zdaje sobie sprawę tylko z jednego rodzaju bólu – takiego który powstaje przy uszkodzeniu tkanki. Jednak około 1,5 – 7% populacji cierpi na ból neuropatyczny, chroniczny, irytujący ból pochodzący prawdopodobniej z chorych komórek nerwowych niż ze specyficznego pobudzenia. Do bólu takiego należy np. ból fantomowy, związany z uczuciem, że amputowana część ciała nadal istnieje.

Jak zarodziec malarii wydostaje się z erytrocytu

Poznano etapy rozpadu czerwonych krwinek spowodowanego przez zarodźca malarii. Odkrycie stwarza możliwości opracowywania nowych leków przeciw malarii, gdyż na aktualnie stosowane pasożytniczy pierwotniak powodujący tą chorobę jest odporny. Przedstawione wyniki zastępują wcześniejsze teorie na temat sposobu uwalniania się pierwotniaków z erytrocytów.

Mowa bakterii

Od pewnego czasu wiadomo, że bakterie w populacji porozumiewają się ze sobą, za pomocą chemicznych sygnałów. Pojedyncza komórka nie jest samotną wyspą, odciętą od innych, przeciwnie wymienia informacje ze współtowarzyszami. Zjawisko to znane jest jako wyczuwanie kworum (ang. quorum sensing).

Tryliony odmian białka sposobem na nowoczesne leczenie

Zespół biochemików z UCSD odkrył mechanizm umożliwiający prostemu organizmowi produkowanie 10 trylionów odmian pojedynczego białka. To odkrycie z pewnością stanie się nowym narzędziem rozwoju nowoczesnych lekarstw.

Okdrycie genu syndromu Retta

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli, że białko MECP2 odpowiedzialne za występowanie syndromu Retta łączy się tylko z genami o specyficznej sekwencji zasad nukleotydowych. Odkrycie to ma pomóc w identyfikacji genów regulowanych przez produkt genu MECP2, a tym samym w lepszym zrozumieniu i leczeniu nieuleczalnej dotąd choroby.

Regeneracja organów u myszy?

Naukowcy stworzyli "cudowne myszy", które są w stanie odtwarzać amputowane kończyny albo uszkodzone organy. Stworzenia te są zdolne przychodzić do siebie po obrażeniach które zabijałyby albo trwale uszkadzałyby normalne zwierzęta.

Fenomenalny mechanizm hamowania wzrostu E. Coli

Naukowcy odkryli zaskakujący mechanizm hamujący wzrost bakterii. Polega on na wzajemnym hamowaniu wzrostu przez bakterie poprzez ich kontakt fizyczny. W wyniku kontaktu bakteria przechodzi w stan uśpienia. Odkrycie to może znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób chronicznych takich jak chroniczna infekcja przewodów moczowych lub też w odkrywaniu nowych antybakteryjnych czynników hamujących wzrost bakterii (np. nowych antybiotyków).

Usunięcie jajników a choroba Parkinsona?

Usunięcie jajników zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Naukowcy zaobserwowali, że te na pozór odległe od siebie zjawiska, jakimi są zabieg usunięcia jajników u kobiet a ryzyko rozwinięcia choroby Parkinsona są ze sobą powiązane.

Kolejny krok w poznaniu cukrzycy typu II

Liczba osób z cukrzycą ciągle rośnie i codziennie diagnozowane są jej nowe przypadki. Przez długi czas otyłość i nadwaga łączone były z większym prawdopodobieństwem zachorowania na cukrzycę typu II. Nowe badania wyjaśniają związek między wagą a cukrzycą. Zgodnie z raportem opublikowanym ostatnio w czasopiśmie Nature białko RBP4 (retinol binding protein 4) uwalniane przez tkankę tłuszczową powoduje insulinooporność u myszy.

Inteligencja zapisana w genach?

Zidentyfikowano dwa regiony w ludzkim genomie, które mogą wyjaśniać różnicę w IQ. Różnice w ludzkiej inteligencji aż w 40-80% przypisuje się czynnikom genetycznym. Dotychczas próby identyfikacji genów odpowiedzialnych za różnice w inteligencji kończyły się niepowodzeniem.

1234567891011121314151617181920212223242526