ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Dłuższe życie, bez nowotworów

Ostatnie osiągnięcia hiszpańskich naukowców dowodzą, że nadekspresja białek p53 oraz Arf nie tylko obniża ryzyko zachorowania na nowotwór, ale także powoduje opóźnienie procesu starzenia.

Insulina i długowieczność

Naukowcy odkryli, że manipulując sygnalizacją insulinową w mózgu myszy, mogą przedłużyć jej życie o 18%. Czy oznacza to początek manipulacji wiekiem? Czy możliwym będzie stworzenie pigułki na długowieczność?

Jak miRNA kontroluję ekspresję naszych genów?

Zbadano mechanizm działania miRNA - krótkich oligonukleotydów kontrolujących ekspresję naszych genów. Jak się okazało, miRNA współdziała z białkiem regulatorowym Apo2. Na zasadzie konkurencji z białkiem eIF4E o docelowe miejsce przyłączenia jakim jest koniec mRNA hamuje syntezę białek. Naukowcy powiązali również poziom różnych miRNA z występowaniem u człowieka wielu chorób. Analiza tych cząsteczek mogłaby być niezwykle użyteczna w diagnozowaniu wielu nowotworów.

Odkryto gen pomagający zrozumieć cukrzycę

Odkryto gen, który podwyższa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. Odkrycie pomoże lepiej zrozumieć mechanizm rozwoju choroby, co w przyszłości może stać się ważnym aspektem w leczeniu, a także w zapobieganiu cukrzycy.

Nanocząstki złota potrafią modyfikować białka

Nanocząstki złota o wielkości kilku nanometrów (miliardowych części metra), po wzbogaceniu związkami chemicznymi o odpowiednich właściwościach fizykochemicznych, potrafią w kontakcie z białkami re-aranżować kształt ich cząsteczek: cząsteczki białka z formy nieuporządkowanej przechodzą w ściśle określoną strukturę alfa helisy - informuje "Chemical Communications".

Interleukina 12 i alergie pokarmowe

Odkryto istotną cząsteczkę biorącą udział w odporności na alergeny pokarmowe. Jak się okazało po badaniach nad wrażliwymi i nie wrażliwymi na alergeny myszami, interleukina 12 jest odpowiedzialna za kierowanie odpowiedzią immunologiczną w alergiach pokarmowych.

Klucz do męskiej bezpłodności

Według najnowszych badać czynnik hamujący migrację makrofagów (MIF) reguluje dojrzewanie męskiego nasienia i najprawdopodobniej determinuje płodność, lub jej brak u mężczyzn.

Chimeryczne białka szczepionką przeciwko boreliozie z Lyme

Nie ma obecnie na rynku szczepionki dostępnej dla ludzi przeciwko chorobie z Lyme. W 2007 roku Dattwyler otrzymał patent na rozwój chimerycznej kombinacji białek powierzchniowych, które mogą mieć znaczenie w rozwoju szczepionek oraz testów diagnostycznych boreliozy z Lyme.

Sztuczna skóra

Naukowcy z firmy Intercytex, stosując połączenie fibryny i fibroblastów, opracowali projekt sztucznej skóry. Jest to wielki krok w dziedzinie przeszczepów, daje duże szanse dla pacjentów z rozległymi ranami np. oparzeniowymi. Wyniki zostały opublikowane w Regenerative Medicine Journal.

Wpływ mikrośrodowiska na podziały komórkowe

Podziały są istotnym procesem w życiu każdej komórki. Składają się na nie złożone, dynamiczne oddziaływania pomiędzy dużą liczbą molekularnych cząsteczek. Stworzono model, który pozwala przewidywać i kontrolować rodzaj podziałów jakim ulegnie komórka. Ma to potencjalne zastosowanie w diagnostyce chorób i badaniem komórek macierzystych.

1234567891011121314151617181920212223242526