ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Bakterie mają *nosa*

Bakterie E.coliBakterie potrafią "wyczuć" zmiany w składzie chemicznym ich otoczenia nawet jeśli jego molekularne stężenie zmieni się o jedyne 0,1%, co równe jest jednej kropli danego roztworu rozpuszczonej w tysiącu kropel. Do niedawna naukowcy zadawali sobie pytanie jak bakterie są w stanie to robić?

Sztuczna komórka

Badania nad stworzeniem sztucznego życia pojawiły się na początku zeszłego stulecia, razem z pracami Millera nad powstaniem życia na ziemi. Pierwsze obserwacje tworów komórkopodobnych dotyczyły samotworzenia się pęcherzyków lipidowych w warunkach wodnych. Nazwane przez zespół S.W. Foxa z Instytutu Molekularnego i Komórkowej Ewolucji na Florydzie mikrosferami.

Kluczowe białko u podstawy chorób neurodegradacyjnych

Naukowcy z Instytutu Badań Medycznych Burnham odkryli związek pomiędzy stresem komórkowym spowodowanym przez wolne rodniki i akumulacją nieprawidłowo zbudowanych białek. Nagromadzenie tych białek prowadzi do uszkodzeń komórek nerwowych i ich śmierci, co jest podstawą chorób neurodegradacyjnych takich jak Alzheimer czy w choroba Parkinsona.

Wewnątrzkomórkowa molekularna poczta

Udało się zobrazować ważny etap sortowania białek. Pozwoli to na jego lepsze poznanie i umożliwi znalezienie nowych czynników modulujących ekspresję białek oraz poznanie molekularnego mechanizmu ich działania. Proces ten jest kluczowym etapem w ekspresji białek w komórce. Największe znaczenie ma analiza tego szlaku w przypadku syntezy białek membranowych oraz sekrecyjnych. Efektem tego może być zwiększenie wydajności szczepów produkcyjnych np.: przy syntezie ludzkiej insuliny.

Nanotubule do przesyłania sygnałów

Powiększono już dość szeroki repertuar wykorzystania węglowych nanotubul – są one w stanie przesyłać elektryczne sygnały do komórek nerwowych.

Otyłość nasila migrenę

Choć zapadalność na migrenę nie wiąże się z masą ciała, to istotne objawy choroby – częstotliwość napadów i intensywność bólu są znacznie dotkliwiej odczuwalne przez osoby otyłe.

Zgoda na wybór zarodków bez wadliwych genów

in-vitroW Wielkiej Brytanii zezwolono na kontrolowane tworzenie zdrowego potomstwa, pozbawionego wadliwych genów związanych z powstawaniem nowotworów. Zgoda na stosowanie tzw. przedimplantacyjnej diagnostyki genetyczną pozwala na przebadanie i wybranie, po zapłodnieniu in-vitro, tylko tych zarodków, które nie posiadają wadliwych genów - donosi Gazeta.pl.

Aspiryna - od poznania do lotu na księżyc

aspirynaKwas acetylosalicylowy to pierwszy syntetyczny lek wprowadzony do lecznictwa i nadal jeden z najczęściej stosowanych na świecie. Hipokratesowi zawdzięczamy pierwsze pisemne wzmianki o przeciwbólowym działaniu wyciągów roślinnych zawierających salicylany, co oznacza, że udokumentowana historia ich stosowania ma ponad 2400 lat.

Szybsze katalizatory

Biochemicy są w stanie zmienić enzym, w taki sposób, że katalizuje on reakcję wielokrotnie szybciej niż niezmodyfikowane białko.

Lepsze wykształcenie może chronić przed chorobą Alzheimera

alzheimerWyższe wykształcenie i częstsze "zatrudnianie" mózgu np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek, może istotnie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Jednak jeśli choroba już wystąpi, to u osób z wyższym wykształceniem postępuje ona szybciej.

1234567891011121314151617181920212223242526