X Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii

ASSBX Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii odbędzie się w dniach 21-23 listopada 2008 na Politechnice Gdańskiej.
» czytaj dalej

Rola HIV i HPV - medyczny Nobel 2008

Nagroda Nobla 2006Tegoroczną nagrodę medycznego Nobla przyznano za poznanie roli wirusa HPV w powstawaniu raka szyjki macicy oraz odkrycie wywołującego AIDS wirusa HIV - uzasadniła swój werdykt Komisja Noblowska.
» czytaj dalej

GFP to podstawa metod biologii molekularnej

Zastosowanie GFP stało się jedną z najbardziej podstawowych metod biologii molekularnej. Wszystko, o czym do tej pory mogliśmy jedynie wnioskować w jakiś pośredni sposób, dzięki jego użyciu możemy zobaczyć "na żywo" pod mikroskopem fluorescencyjnym - powiedział prof. Krzysztof Staroń, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
» czytaj dalej

Nobel 2008 za białko GFP

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien. Uhonorowano ich za odkrycie zielonego białka fluoryzującego (GFP) oraz za badania nad nim.
» czytaj dalej

Wpływ genów zegara biologicznego na metabolizm

Różne rytmy dobowe, księżycowe czy roczne sterujące naszym organizmem znane są od lat. Dokładny mechanizm ich funkcjonowania pozostaje nadal tajemnicą. Wiele z prac wskazuje na możliwość powiązania ich z działaniem niektórych genów. Najnowsze badania sugerują, że może to dotyczyć, aż jednej czwartej naszych genów.
» czytaj dalej

Własna uprawa roślin strączkowych zamiast importu GMO?

Ministerstwo rolnictwa chce wesprzeć produkcję roślin strączkowych, które częściowo będą mogły zastąpić importowaną śrutę sojową - poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.
» czytaj dalej

Człowiek neandertalski, a współczesny - DNA mitochondrialne

Naukowcy wciąż się kłócą o wspólną historię i pochodzenie neandertalczyka (Homo neanderthalensis) i człowieka współczesnego (Homo sapiens). Najnowsze badania DNA mitochondrialnego (mtDNA) neandertalczyka sugerują, że był on zupełnie odrębnym gatunkiem.
» czytaj dalej

Krew laboratoryjnej produkcji

krewPustki w bankach krwi mogą odejść z zapomnienie, po tym jak amerykańskim naukowcom udało się wyprodukować ludzkie erytrocyty w warunkach laboratoryjnych. Zgodnie z doniesieniem New Scientist są one równie sprawne i skuteczne jak te występujące naturalnie.
» czytaj dalej

Tkanki miękkie dinozaura czy biofilm bakteryjny?

Trzy lata temu świat obiegła sensacyjna wiadomość o odnalezieniu tkanek miękkich w skamieniałych kościach dinozaura, sprzed 68 milionów lat - Tyrannosaurusa rexa. Tym razem zespół amerykańskich naukowców z udziałem polskich badaczy uważa, że to raczej bakteryjny biofilm niż pozostałości tkanek.
» czytaj dalej

To co najlepsze z kurkumy

Od wieków kurkuma jest postrzegana nie tylko jako smaczna przyprawa, ale także jako źródło cennych właściwości leczniczych, do których zalicza się działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe. To ostatnie jest ciągle egzaminowane, a badania dają obiecujące rezultaty. Niedawno naukowcy postanowili skonstruować, przy użyciu projektowania komputerowego, cząstkę zbudowaną z najcenniejszych fragmentów składników kurkumy, która ma pomóc w walce z rakiem.
» czytaj dalej

Mysz z ludzkimi naczyniami krwionośnymi

Z ludzkich komórek udało się wyhodować naczynia krwionośne a "inkubatorem" była mysz - informuje pismo "Circulation Research".
» czytaj dalej

Wpływ mikroRNA na zróżnicowanie organizmów

Złożoność żywych organizmów i jednocześnie precyzja ich funkcjonowania zawsze fascynowała. Na dzień dzisiejszy cała wiedza jaką dysponujemy nie pozwala ani zbudować ani nawet zaprojektować żadnego z nich. Wydaje się za to, że udało się znaleźć główny mechanizm kreujący złożonością budowy organizmów wyższych – "DNA śmieciowe".
» czytaj dalej

Wymieranie płazów, pasożytnicze grzyby i geny MHC II

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na szybkie znikanie płazów. Za jedną z głównych przyczyn podaje się pasożytniczego grzyba. Ponieważ płazy są bardzo czułe na zmiany środowiskowe przypuszcza się, że ich nagła podatność na tego pasożyta może być spowodowana zmianami w środowisku, mogącymi niekorzystnie oddziaływać także na ludzi. Aby to sprawdzić ważne jest poznanie roli naturalnej odporności płazów na czynniki chorobowe. Ostatnio znaczne osiągnięcia w tej dziedzinie mają polscy naukowcy.
» czytaj dalej

Geny a stres

Wariant genu, który zwiększa ryzyko choroby Alzheimera ma też wpływ na pogorszenie sprawności umysłowej z powodu stresu u osób starszych - informuje pismo "American Journal of Psychiatry".
» czytaj dalej

Charakter psa w genach

piesBadania nad genetyką psa domowego (Canis familiaris) nabierają coraz większego tempa. Znaczna różnorodność psów sprawia, że są cennym materiałem badawczym. Najnowsze badania próbują wyjaśnić wpływu genów na charakter psów.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172