ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Rola HIV i HPV - medyczny Nobel 2008

Nagroda Nobla 2006Tegoroczną nagrodę medycznego Nobla przyznano za poznanie roli wirusa HPV w powstawaniu raka szyjki macicy oraz odkrycie wywołującego AIDS wirusa HIV - uzasadniła swój werdykt Komisja Noblowska.

GFP to podstawa metod biologii molekularnej

Zastosowanie GFP stało się jedną z najbardziej podstawowych metod biologii molekularnej. Wszystko, o czym do tej pory mogliśmy jedynie wnioskować w jakiś pośredni sposób, dzięki jego użyciu możemy zobaczyć "na żywo" pod mikroskopem fluorescencyjnym - powiedział prof. Krzysztof Staroń, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nobel 2008 za białko GFP

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien. Uhonorowano ich za odkrycie zielonego białka fluoryzującego (GFP) oraz za badania nad nim.

Wpływ genów zegara biologicznego na metabolizm

Różne rytmy dobowe, księżycowe czy roczne sterujące naszym organizmem znane są od lat. Dokładny mechanizm ich funkcjonowania pozostaje nadal tajemnicą. Wiele z prac wskazuje na możliwość powiązania ich z działaniem niektórych genów. Najnowsze badania sugerują, że może to dotyczyć, aż jednej czwartej naszych genów.

Własna uprawa roślin strączkowych zamiast importu GMO?

Ministerstwo rolnictwa chce wesprzeć produkcję roślin strączkowych, które częściowo będą mogły zastąpić importowaną śrutę sojową - poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.

Człowiek neandertalski, a współczesny - DNA mitochondrialne

Naukowcy wciąż się kłócą o wspólną historię i pochodzenie neandertalczyka (Homo neanderthalensis) i człowieka współczesnego (Homo sapiens). Najnowsze badania DNA mitochondrialnego (mtDNA) neandertalczyka sugerują, że był on zupełnie odrębnym gatunkiem.

Krew laboratoryjnej produkcji

krewPustki w bankach krwi mogą odejść z zapomnienie, po tym jak amerykańskim naukowcom udało się wyprodukować ludzkie erytrocyty w warunkach laboratoryjnych. Zgodnie z doniesieniem New Scientist są one równie sprawne i skuteczne jak te występujące naturalnie.

Tkanki miękkie dinozaura czy biofilm bakteryjny?

Trzy lata temu świat obiegła sensacyjna wiadomość o odnalezieniu tkanek miękkich w skamieniałych kościach dinozaura, sprzed 68 milionów lat - Tyrannosaurusa rexa. Tym razem zespół amerykańskich naukowców z udziałem polskich badaczy uważa, że to raczej bakteryjny biofilm niż pozostałości tkanek.

To co najlepsze z kurkumy

Od wieków kurkuma jest postrzegana nie tylko jako smaczna przyprawa, ale także jako źródło cennych właściwości leczniczych, do których zalicza się działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe. To ostatnie jest ciągle egzaminowane, a badania dają obiecujące rezultaty. Niedawno naukowcy postanowili skonstruować, przy użyciu projektowania komputerowego, cząstkę zbudowaną z najcenniejszych fragmentów składników kurkumy, która ma pomóc w walce z rakiem.

Mysz z ludzkimi naczyniami krwionośnymi

Z ludzkich komórek udało się wyhodować naczynia krwionośne a "inkubatorem" była mysz - informuje pismo "Circulation Research".

Wpływ mikroRNA na zróżnicowanie organizmów

Złożoność żywych organizmów i jednocześnie precyzja ich funkcjonowania zawsze fascynowała. Na dzień dzisiejszy cała wiedza jaką dysponujemy nie pozwala ani zbudować ani nawet zaprojektować żadnego z nich. Wydaje się za to, że udało się znaleźć główny mechanizm kreujący złożonością budowy organizmów wyższych – "DNA śmieciowe".

Wymieranie płazów, pasożytnicze grzyby i geny MHC II

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na szybkie znikanie płazów. Za jedną z głównych przyczyn podaje się pasożytniczego grzyba. Ponieważ płazy są bardzo czułe na zmiany środowiskowe przypuszcza się, że ich nagła podatność na tego pasożyta może być spowodowana zmianami w środowisku, mogącymi niekorzystnie oddziaływać także na ludzi. Aby to sprawdzić ważne jest poznanie roli naturalnej odporności płazów na czynniki chorobowe. Ostatnio znaczne osiągnięcia w tej dziedzinie mają polscy naukowcy.

Geny a stres

Wariant genu, który zwiększa ryzyko choroby Alzheimera ma też wpływ na pogorszenie sprawności umysłowej z powodu stresu u osób starszych - informuje pismo "American Journal of Psychiatry".

Charakter psa w genach

piesBadania nad genetyką psa domowego (Canis familiaris) nabierają coraz większego tempa. Znaczna różnorodność psów sprawia, że są cennym materiałem badawczym. Najnowsze badania próbują wyjaśnić wpływu genów na charakter psów.

NSP w onkologii

Kilka lat temu naukowcy odkryli, że podczas procesu apoptozy biorą udział geny, kodujące białka, które ze względu na unikalną budowę nazwano: Novel Structure Proteins (NSPs). Prężnie rozwijające się badania dają szanse na zastosowanie NSPs, jako markerów w testach diagnostycznych. Ważnym odkryciem była obserwacja oddziaływania niektórych izoform NSP z białkiem biorącym udział w podziałach komórkowych - B23.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172