ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Oświadczenie Polskiego Towarzystwa Genetycznego

Oficjalne stanowisko Polskiego Towarzystwa Genetycznego w sprawie wypowiedzi niektórych polityków na temat Teorii Ewolucji.

Komputerowa symulacja systemów biologicznych

Virginia Institute i EML Research z Heidelbergu udostępniły program o nazwie COPASI (Complex Pathway Symulator). Jest to pakiet oprogramowania, który pozwala użytkownikom modelować, symulować, a także analizować biochemiczne oraz biologiczne sieci.

Genom pszczoły zawiera więcej tajemnic niż genów

Genom pszczołyPowyższy tytuł chyba najlepiej odzwierciedla rezultat pracy ponad 170 naukowców z całego świata nad sekwencjonowaniem genomu pszczoły miodnej. Pszczoła jako owad społeczny zawiera bardzo mało genów i to już jest pierwszą zagadką. Jest czwartym owadem po muszce owocowej, jedwabniku i komarze, którego genom poznano w całości.

Polskie Noble 2006 rozdane

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz piętnasty przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe, uznawane za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce, nazywane także polskim Noblem. Nagrodę w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych otrzymał prof. dr hab. Mariusz Z. Ratajczak z Zakładu Fizjologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie oraz z Uniwersytetu w Louisville za odkrycie w szpiku kostnym oraz krwi pępowinowej komórek funkcjonalnie przypominających macierzyste komórki zarodkowe.

Targi Weterynaria 2006 – nie tylko dla lekarzy weterynarii

Prezentacja najnowszych technologii i praktycznych rozwiązań stosowanych w medycynie weterynaryjnej, a także interesujące konferencje i seminaria prowadzone przez wybitnych specjalistów – to niektóre propozycje przewidziane dla gości Targów Lecznictwa Weterynaryjnego i Nadzoru nad Bezpieczeństwem Żywności "WETERYNARIA 2006". Wydarzenie odbędzie się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki w dniach 30 listopada - 2 grudnia 2006.

Biokomputer na bazie DNA

biokomputerPo 8 latach, jakie upłynęły od eksperymentu Leonarda Adlemana, który otworzył drogę do opracowania komputerów opartych na DNA, oraz trzy lata po prezentacji biokomputera o nazwie Maya-I, przyszedł czas na zaprezentowanie jego następcy tzn. biokomputera Maya-II. Podobnie jak jego poprzednik, został on skonstruowany przez grupę naukowców z University of New Mexico oraz z wydziału medycznego nowojorskiego Columbia University.

Najkrótsze DNA dla życia

Bakterie Carsonella ruddii o najkrótszym DNA zawierającym tylko 182 geny i 159 662 par zasad zsekwencjonowali naukowcy z zespołu prof. Atshushi Nakabachi z Japonii i naukowcy z Uniwersytetu z Arizony. Inny zespół z Hiszpanii pod kierunkiem Vincente Pereza-Brocala zbadał bakterię Buchnera aphidicola z DNA o 420 tyś par zasad. Obie prace ukazały się w Science.

Herbata na Alzheimera?

HerbataRegularne picie herbaty, zarówno czarnej, jak i zielonej, może redukować ryzyko wystąpienia zwyrodnieniowych zaburzeń mózgu związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera – to wyniki badań nad ochronną rolą katechin na układ nerwowy, związków obecnych w ekstrakcie z herbaty.

Klaster naukowo-przemysłowy Life Science Krakow

20 października 2006r. w Collegium Maius UJ Prof. Karol Musioł, Rektor UJ oraz przedstawiciele kilkunastu firm i instytucji naukowych podpiszą umowę o stworzeniu Klastra Life Science Krakow.

TMT.Bioventures Conference 2006

Giełdowy fundusz inwestycyjny MCI Management S.A. oraz BiznesNet S.A. zapraszają 15 listopada 2006 do sali konferencyjnej Centrum Giełdowego w Warszawie, gdzie dyskutowane będą zagadnienia związane z rozwijaniem produktów i przedsięwzięć w dziedzinie biotechnologii.

Przewodnik pełen pracy - pracuj.pl

pracuj.plTo nieprawda, że młodzi, wykształceni i ambitni nie mają w Polsce czego szukać. To nieprawda, że najlepsze miejsca pracy zarezerwowane są dla znajomych prezesa. To nieprawda, że pierwsza pensja nie może przekroczyć 1000 złotych. Te i wiele innych mitów związanych z rynkiem pracy studentów i absolwentów obala wydany właśnie przewodnik "Pracodawcy 2006/2007".

siRNA ma ogromny potencjał

"Już samo przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie Medycyny za siRNA świadczy o dużej aplikacyjności tej technologii." - rozmowa z pracownikami firmy Celon-Pharma, polskiej firmy biotechnologicznej, która zajmuje się rozwojem innowacyjnych leków opartych o technologię interferencyjnego RNA.

Światowy Dzień Reumatyzmu

12 października, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu, którego zadaniem jest podniesienie świadomości społecznej na temat chorób reumatycznych i ich skutków społeczno-ekonomicznych. Jest to równocześnie okazja, by uświadomić decydentom, że nowoczesne leczenie bardziej opłaca się niż pozorne oszczędzanie na terapii. Współczesne leki hamują rozwój choroby, cierpiący na schorzenia reumatyczne zachowują sprawność, pozwalającą na podjęcie pracy zawodowej. Tym samym nie obciążają budżetu zwolnieniami lekarskimi i rentami.

Polskie NIE dla komórek macierzystych z ludzkich embrionów

Przygotowany jest już projekt nowych regulacji prawnych zakazujących na terenie Polski jakichkolwiek badań na komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich zarodków. Ministerstwo Zdrowia chce, żeby nowe przepisy weszły w życie z początkiem 2007 roku - czytamy w "Naszym Dzienniku".

10 mln $ za 100 ludzkich genomów w 10 dni

Helisa DNAFundacja X Prize zaoferowała 10 mln dolarów za opracowanie technologii, która w 10 dni pozwoli zsekwencjonować 100 ludzkich genomów. Celem nagrody, najwyższej za badania naukowe w historii, jest zapoczątkowanie nowej ery w medycynie zapobiegawczej oraz pobudzenia rozwoju innych nauk medycznych. W 2004 roku ta fundacja wręczyła nagrodę, w tej samej wysokości, konstruktorom pierwszego prywatnego statku kosmicznego SpaceShipOne.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172