ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Śmieciowe DNA coraz mniej śmieciowe

Śmieciowe DNAW ostatnim czasie mamy prawdziwy wysyp doniesień wykazujących znaczącą rolę niekodującego DNA w procesie funkcjonowania genomu i budowy białek. Najbardziej intrygująca pozostaje jego ilość. Dla wielu organizmów stanowi ono większość genomu, na przykład dla człowieka szacuje się nawet do 98% całego genomu. Ponieważ trudno było im przypisać jakąś funkcje potocznie nazywano je "DNA śmieciowe" (junk DNA).

Chimeryczne białka szczepionką przeciwko boreliozie z Lyme

Nie ma obecnie na rynku szczepionki dostępnej dla ludzi przeciwko chorobie z Lyme. W 2007 roku Dattwyler otrzymał patent na rozwój chimerycznej kombinacji białek powierzchniowych, które mogą mieć znaczenie w rozwoju szczepionek oraz testów diagnostycznych boreliozy z Lyme.

Cukrzane biopaliwo

Do grupy biopaliw, bioetanolu i biodiesela, dołączył wysokoenergetyczny 2,3-dimetylofuran (DMF). Naukowcy uważają, że po dokończeniu badań nad DMF, stanie się on liderem w przemyśle biopaliwowym.

Sztuczna skóra

Naukowcy z firmy Intercytex, stosując połączenie fibryny i fibroblastów, opracowali projekt sztucznej skóry. Jest to wielki krok w dziedzinie przeszczepów, daje duże szanse dla pacjentów z rozległymi ranami np. oparzeniowymi. Wyniki zostały opublikowane w Regenerative Medicine Journal.

Naukowcy z Indii chcą powtórzyć sukces bawełny Bt

Bawełna BTIndyjskie firmy biotechnologiczne zapowiadają przełom w uprawie roślin użytkowych. Prowadzone są intensywne badania nad nowymi odmianami roślin uprawnych. Mają to być między innymi kukurydza dająca wyższe plony czy ryż odporny na szkodniki. Ich uprawy mają powtórzyć sukces bawełny Bt, która po wprowadzeniu do masowej uprawy przyczyniła się do rozwoju indyjskiego rolnictwa.

Wpływ mikrośrodowiska na podziały komórkowe

Podziały są istotnym procesem w życiu każdej komórki. Składają się na nie złożone, dynamiczne oddziaływania pomiędzy dużą liczbą molekularnych cząsteczek. Stworzono model, który pozwala przewidywać i kontrolować rodzaj podziałów jakim ulegnie komórka. Ma to potencjalne zastosowanie w diagnostyce chorób i badaniem komórek macierzystych.

Kolejny gen odpowiedzialny za chorobę Charcot-Marie-Tooth

Naukowcy zidentyfikowali kolejny gen odpowiedzialny jeden z typów choroby kręgu Charcot-Marie-Tooth, częstego dziedzicznego schorzenia neurodegeneracyjnego.

ELSO 2007

W dniach 1-4 września 2007 w Dreźnie odbędzie się tegoroczna konferencja European Life Science Organization (ELSO). Podczas 4 dni ELSO zaplanowano ponad 200 wykładów i prezentacji oraz ponad 500 posterów z rożnych dziedzin nauk biologicznych (szczególnie biologii komórki).

Rośliny transgeniczne Bt, insektycydy i wpływ na owady pożyteczne

Jednym z głównych zarzutów do upraw roślin transgenicznych jest ich niekorzystny wpływ na owady pożyteczne. Szczególnie dotyczy to roślin z wprowadzonym genem Bt. Najnowsze badania wykazują jednak, iż są one dużo mniej szkodliwe niż stosowanie chemicznych środków owadobójczych.

Projekt Encode

DNAEncyklopedia Elementów DNA (Encode Project) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu identyfikację wszystkich składowych (zarówno tych kodujących jak i niekodujących) ludzkiego genomu. Dotychczas projekt pozwolił na uzyskanie wielu informacji dotyczących DNA - ostatnio podano ekscytującą wiadomość podważającą koncepcję "junk DNA" (śmieciowego DNA).

Biotechnologia w iście europejskim wydaniu

W organizowanym w tym roku na Politechnice Śląskiej międzynarodowym kursie naukowym weźmie udział dwudziestu studentów z najlepszych uczelni technicznych w Europie. Przedsięwzięcie odbędzie się w dniach 1–15 lipca 2007 i upłynie pod hasłem "Biotechnology - the next GENEration". Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Studentów BEST Gliwice.

Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska 2007

II Ogólnopolskie Sympozjum Młodych Przyrodników - "Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska- interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników". Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Zielonogórskiego serdecznie zaprasza do uczestnictwa w II Ogólnopolskim Studenckim Sympozjum Naukowym - "Między Biotechnologią a ochroną środowiska - interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników", które odbędzie się w dniach 13-14 października 2007 r.

Odkryto gen odpowiedzialny za skoliozę

Naukowcy odkryli gen związany z występowaniem skoliozy, schorzeniem które dotyka około 3% dzieci na całym świecie.

Komórki macierzyste w przywracaniu wzroku

Brytyjscy naukowcy są w trakcie opracowywania nowej metody leczenia AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej. W przywracaniu wzroku mają pomóc embrionalne komórki macierzyste, wszczepiane pacjentowi podczas prostej operacji. Uzyskano już pierwsze pomyślne wyniki w badaniach na szczurach; pierwszy zabieg na ludzkim oku planuje się wykonać w ciągu pięciu lat.

Mamuta DNA

Mamut włochatyCoraz częściej pojawiają się informacje o odczytywaniu genów wymarłych zwierząt. Jednym z najczęściej badanych w tym kierunku jest mamut włochaty (Mammuthus primigenius). Tym razem przy pomocy badań DNA próbuje się wyjaśnić zagadkę wymarcia tego najbardziej znanego zwierzęcia ery lodowcowej.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172