ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Webcast: Korzyści stosowania biotechnologii w uprawie roślin

ISAAAPo wieloletniej komercjalizacji upraw rośliny genetycznie zmodyfikowane stale zyskują przewagę, przy założeniu ich kontynuacji oraz przy wzroście liczby krajów decydujących się na zastosowaniu biotechnologii w rolnictwie. Wynika to z raportu ISAAA, który śledzi postępy w adopcji trendów biotechnologicznych w rolnictwie światowym w ostatniej dekadzie 2007 roku. Clive James, Prezes ISAAA oraz autor raportu poda do publicznej wiadomości wyniki globalnych obserwacji podczas webcast i telekonferencji, która została zaplanowana na dzień 13 luty 2008 roku.

Prof. T. Twardowski Popularyzatorem Nauki

Prof. Tomasz Twardowski, szef Polskiej Federacji Biotechnologii, otrzymał jeden z czterech równorzędnych tytułów "Popularyzator Nauki" w konkursie organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wyróżnienie przyznano w kategorii: naukowiec, instytucja naukowa.

Polska a sprawa roślin modyfikowanych genetycznie

Komisja Europejska odrzuciła wniosek Polski o przedłużenie czasu na wyjaśnienia w sprawie kwestionowanych przez KE dwóch polskich ustaw, zakazujących wprowadzanie na rynek roślin modyfikowanych genetycznie (GMO). Chodzi o ustawę o nasiennictwie i ustawę o paszach z 2006 roku. Pierwsza z nich zakazuje dopuszczenia do obrotu w Polsce nasion GMO, co - zdaniem ekologów - jest równoznaczne z zakazem uprawy. Druga ustawa wprowadza zakaz importu wszystkich rodzajów pasz, które zawierają komponenty GMO. Praktycznie ma on zacząć obowiązywać po dwuletnim vacatio legis, w drugiej połowie tego roku.

Uzyskano zarodki-klony człowieka

ZarodekBadania nad komórkami macierzystymi są prowadzone bardzo prężnie, a wyniki – jak twierdzą naukowcy - rokują duże szanse na walkę z wieloma nieuleczalnymi chorobami. Kalifornijscy naukowcy planują stworzyć linię komórkową ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, co będzie niewątpliwie krokiem naprzód w tej dziedzinie nauki.

Min. Sawicki o GMO w Polsce: postępu nie da się zatrzymać

Żywność genetycznie modyfikowana w PolsceMinister rolnictwa Marek Sawicki zakwestionował w poniedziałek w Brukseli możliwość zapewnienia, by Polska była krajem całkowicie wolnym od organizmów genetycznie modyfikowanych. "Postępu w biologii, w nauce, zatrzymać się nie da. Jest pytanie, co jest etyczne, co nie jest etyczne? Co jest zdrowe, co nie jest zdrowe?" - powiedział Sawicki.

Komórki macierzyste odpowiedzialne za rozwój białaczki?

Hipoteza rakowych komórek macierzystych znajduje coraz większe rzesze zwolenników. Najnowsze badania opublikowane na łamach Science wykazują, że za rozwój białaczek również mogą być odpowiedzialne swoiste komórki prekursorowe. Zawdzięczamy to natomiast, obok pracy naukowców, dwóm brytyjskim dziewczynkom.

KE naciska na Polskę w sprawie roślin GMO

Komisja Europejska odrzuciła wniosek Polski o przedłużenie czasu na wyjaśnienia w sprawie kwestionowanych przez KE dwóch polskich ustaw, zakazujących wprowadzanie na rynek roślin modyfikowanych genetycznie (GMO).

Produkty ze sklonowanych zwierząt w sprzedży w USA

Amerykańska agencja rządowa FDA dopuściła do sprzedaży mięso i mleko z klonowanych zwierząt. Nie stwierdzono, aby takie produktu różniły się od otrzymywanych ze zwierząt urodzonych naturalnie. Z tego powodu nie będę musiały dodatkowo oznaczane na etykietach.

Brytyjska zgodna na tworzenie ludzko-zwierzęcych zarodków

Brytyjski Urząd do Spraw Płodności i Embriologii (HFEA) zezwolił na przeprowadzanie badań w toku których tworzone są zarodkowe ludzko-zwierzęce hybrydy. Naukowcy chcą na wczesnym etapie rozwoju pobierać z nich komórki macierzyste, które potencjalnie mogą się przekształcać w dowolne komórki organizmu człowieka. Pozwolenie otrzymał King*s College w Londynie i Uniwersytet w Newcastle.

UE wbrew WTO w sprawie upraw transgenicznych

GMO RaportW dniu 15 stycznia 2008 rząd Stanów Zjednoczonych potwierdził, że podejmie niezbędne kroki w sprawie złamania przepisów Światowej Organizacji Handlu (WTO) zabezpieczających jej prawa w zakresie wprowadzenia zakazu handlu roślinami genetycznie modyfikowanymi. Unia Europejska dostała ostateczny nieprzekraczalny termin do 21 grudnia 2007 roku dostosowania Prawa Wspólnotowego do zasad WTO, przyjętych porozumieniem specjalnego panelu Organizacji. W listopadzie Stany Zjednoczone i UE wspólnie porozumiały się co do celowości odroczenia tego terminu do 11 stycznia 2008 roku.

Długowieczne drożdże

Udało się stworzyć szczep drożdży, które żyją 10 razy dłużej niż zwykłe - informuje serwis EurekAlert!. Naukowcy wyłączyli działanie genów RAS2 oraz SCH9, które u prostych organizmów powodują starzenie, a u ludzi sprzyjają rakowi. Oprócz zmian genetycznych, drożdżom pomogła także odpowiednia niskokaloryczna dieta.

Wykrywanie nowotworów u dentysty?

Opracowano nowy, stosunkowo prosty test na wykrycie nowotworu, który będzie można przeprowadzić... u dentysty. Jego podstawą jest identyfikacja specyficznych białek w ślinie, których zawartość jest odmienna u ludzi z początkowym i zaawansowanym stadium nowotworu.

Wpływ ludzi na różnorodność genetyczną niedźwiedzi

Niedźwiedź brunatnyBadając niedźwiedzie brunatne z Europy naukowcy doszli do wniosku, że główną przyczyną ich zróżnicowania genetycznego są polowania urządzane przez ludzi. Do tej pory rolę tą przypisywano okresom zlodowaceń, które wymuszały opuszczanie siedlisk i odcinały poszczególne ich grupy od siebie.

Toksoplazmoza - poznać wroga

Bycie kobietą - jak śpiewała Alicja Majewska to nie tylko przywilej, ale także odpowiedzialna, a zarazem niebezpieczna rola. Koło Studentów Biotechnologii zaprasza do udziału w wykładzie otwartym pt: Toksoplazmoza - poznać wroga, który odbędzie się 26 stycznia 2008 roku.

Komórki embrionalne uzyskane bez niszczenia zarodków

ZarodekUdało się wyprowadzić nowe linie ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, stosując technikę pozwalającą na dalszy rozwój embrionów. Rozwiązuje to niektóre kwestie etyczne towarzyszące pozyskiwaniu tych komórek, być może pozwoli także na wyprowadzenie wielu nowych linii, co poprawiłoby sytuację prowadzonych z ich użyciem badań.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172