ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

CITTRU: Zostań Skutecznym Przedsiębiorcą Nowe Szanse

Przez filtr szkoleń, oceny biznesplanów, doradztwa i biznesowych prezentacji musiały przejść innowacyjne pomysły młodych przedsiębiorców, aby ubiegać się o dofinansowanie rozwoju swoich firm w ramach organizowanego przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) projektu "Zostań Skutecznym Przedsiębiorcą. Nowe Szanse".

Insulina i długowieczność

Naukowcy odkryli, że manipulując sygnalizacją insulinową w mózgu myszy, mogą przedłużyć jej życie o 18%. Czy oznacza to początek manipulacji wiekiem? Czy możliwym będzie stworzenie pigułki na długowieczność?

Najstarsze kopalne DNA

Coraz częściej udaje się pozyskać i odczytać genom wymarłych gatunków. DNA należy do materiałów biologicznych najbardziej wrażliwych na upływ czasy. Po śmierci właśnie DNA, jako jedno z pierwszych rozpada się na wiele drobnych fragmentów.

Raport Pracuj.pl: Gdzie najłatwiej o pracę?

pracujHandel i sprzedaż, przemysł oraz finanse to branże, w których zapotrzebowanie na pracowników jest największe. Jak wynika z raportu "Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2007", przygotowanego przez konsultantów portalu rekrutacyjnego www.Pracuj.pl, najwięcej ofert pracy pochodzi z województwa mazowieckiego, jednak widoczna jest też poprawa sytuacji w regionach.

CITTRU: Zainteresowanie edukacją łączącą naukę i biznes

Pierwsze półrocze tego roku charakteryzowało się znaczącym wzrostem zainteresowania szkoleniami organizowanymi przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU). Ta jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyła atrakcyjną ofertę edukacyjną przeznaczonych dla zróżnicowanych adresatów: przedsiębiorstw oraz środowiska naukowego.

Jak miRNA kontroluję ekspresję naszych genów?

Zbadano mechanizm działania miRNA - krótkich oligonukleotydów kontrolujących ekspresję naszych genów. Jak się okazało, miRNA współdziała z białkiem regulatorowym Apo2. Na zasadzie konkurencji z białkiem eIF4E o docelowe miejsce przyłączenia jakim jest koniec mRNA hamuje syntezę białek. Naukowcy powiązali również poziom różnych miRNA z występowaniem u człowieka wielu chorób. Analiza tych cząsteczek mogłaby być niezwykle użyteczna w diagnozowaniu wielu nowotworów.

Żywność genetycznie modyfikowana w Polsce - gdy histeria zalewa fakty

Żywność genetycznie modyfikowana w PolsceŻywność modyfikowana genetycznie staje się na świecie normalnością. W Polsce jest nienormalnością. Za sprawą paru krzykaczy, którzy histeryzują, przedstawiając nieprawdziwe informacje o strasznej przyszłości ludzi i środowiska, gdy tego typu żywność trafi do Polski.

Odkryto gen pomagający zrozumieć cukrzycę

Odkryto gen, który podwyższa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. Odkrycie pomoże lepiej zrozumieć mechanizm rozwoju choroby, co w przyszłości może stać się ważnym aspektem w leczeniu, a także w zapobieganiu cukrzycy.

Nanocząstki złota potrafią modyfikować białka

Nanocząstki złota o wielkości kilku nanometrów (miliardowych części metra), po wzbogaceniu związkami chemicznymi o odpowiednich właściwościach fizykochemicznych, potrafią w kontakcie z białkami re-aranżować kształt ich cząsteczek: cząsteczki białka z formy nieuporządkowanej przechodzą w ściśle określoną strukturę alfa helisy - informuje "Chemical Communications".

Interleukina 12 i alergie pokarmowe

Odkryto istotną cząsteczkę biorącą udział w odporności na alergeny pokarmowe. Jak się okazało po badaniach nad wrażliwymi i nie wrażliwymi na alergeny myszami, interleukina 12 jest odpowiedzialna za kierowanie odpowiedzią immunologiczną w alergiach pokarmowych.

Bio-Forum VII - Targi Biotechnologii i Biobiznesu w Europie Środkowej

BioForum VII Targi Biotechnologii  i Biobiznesu w Europie ŚrodkowejGłównym celem siódmej edycji targów jest rozwój powiązań biznesowych pomiędzy firmami biotechnologicznymi i zespołami R&D Regionu a zachodnioeuropejską i amerykańską gospodarką opartą na biotechnologii. Targi Bio-Forum VII odbędą się w Łodzi, w dniach 15-17 maja 2008.

Bakterie ze sztucznie zaprojektowanym genomem

Mikroorganizmy ze sztucznie zaprojektowanym genomem to najnowszy projekt firmy biotechnologicznej - Instytutu J. Craig’a Venter’a . Naukowcom udało się przeprowadzić udany zabieg zamiany całego genomu u prostej bakterii z rodziny Mycoplasma. Środowisko naukowe jest jednak podzielone co do rzeczywistej wartości przedsięwzięcia.

EUM-BIO 2007 - EU-Malaysia Biotechnology Business Partnership Event

EUM-BIO 2007Euro Info Centre przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w giełdzie kooperacyjnej EUM-BIO 2007, która odbędzie się w Kuala Lumpur, Malezji, w dniach 25-26 października 2007.

Drzewa genetycznie modyfikowane

Drzewa genetycznie modyfikowaneManipulując genami drzew można regulować ich maksymalną wysokość. Dowodzą tego prace osiągnięte przez naukowców z Forest Scientists w Oregon State University. Dzięki manipulacjom genetycznym, wzrost naturalny drzew można programować, ograniczając do np. 10 m dla potrzeb zadrzewień miejskich lub 1,5 m jako domowych roślin ozdobnych.

Klucz do męskiej bezpłodności

Według najnowszych badać czynnik hamujący migrację makrofagów (MIF) reguluje dojrzewanie męskiego nasienia i najprawdopodobniej determinuje płodność, lub jej brak u mężczyzn.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172