ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Molekularne nanonożyczki

Nanotechnolodzy wzbogacili się o kolejne nanometrycznej wielkości urządzenie, które do złudzenia przypomina (w swym wyglądzie i działaniu) nożyczki, z tą różnicą, iż wersja "nano" napędzana jest za pomocą chemicznej mieszanki paliwowej, donosi "Molecular BioSystems".

Ptaki z ery dinozaurów

ArchaeopteryxCoraz więcej prac wskazuje na bliskie pokrewieństwo dinozaurów i ptaków. Wydaje się, że ich wspólna historia może być dużo starsze niż sądzono. Cały czas trwają próby połączenia "zegara kopalnego" - danych z wykopalisk, z "zegarem molekularnym" - danych z badania białek i DNA. Podczas gdy większość badań molekularny datuje powstanie współczesnych ptaków na okres około 100 milionów lat temu to pierwsze skamieniałości datowane są na 60 milionów lat.

RNAi w oczyszczaniu wody

DNAZanieczyszczenie wód jest bardzo poważnym problemem, zarówno w krajach trzeciego świata jak i tych rozwiniętych. Kwestią jest skuteczny oraz ekonomiczny sposób oczyszczania wody. Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Durnham postanowili zaadoptować zjawisko interferencji RNA w usuwaniu "żywych" zanieczyszczeń z wody.

XIV Letnia Szkoła Biotechnologii

XIV Letnia Szkoła Biotechnologii, rokrocznie organizowana przez pracowników i studentów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-AMG, odbędzie się w dniach 13-19 lipca 2008 r. Za organizację tegorocznej imprezy odpowiedzialni są członkowie Koła Naukowego BIO-MED.

International Life Sciences Students* Conference 2008

W dniach 10-14 września 2008 odbędzie się w Warszawie Międzynarodowa Konferencja Studentów Nauk Przyrodniczych International Life Sciences Students* Conference 2008.

Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska 2008

Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Zielonogórskiego serdecznie zaprasza do uczestnictwa w III Międzynarodowym Studenckim Sympozjum Naukowym - "Między Biotechnologią a ochroną środowiska - interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników", które odbędzie się w dniach 4-6 września 2008 r. w Zielonej Górze.

Białaczka a rakowe komórki macierzyste

Nowy mysi model ostrej białaczki limfoblastycznej może się przyczynić do rozwoju badań nad tą chorobą, prowadzącą dziś u około 20-30% pacjentów do śmierci. Pozwolił on także naukowcom zweryfikować teorię rakowych komórek macierzystych powodujących białaczkę.

Kluczowy gen angiogenezy zidentyfikowany

Najnowsze odkrycie australijskich naukowców może zrewolucjonizować leczenie nowotworów. Zidentyfikowali oni gen RGS5, który jest odpowiedzialny za rozwój naczyń krwionośnych stanowiących układ krążenia guza, czyli za proces angiogenezy. Usunięcie genu prowadzi do zmian w nowotworowych naczyniach krwionośnych, co ułatwia przepływ przez nie komórek układu odpornościowego. Dzięki temu znowelizowane leczenie raka mogłoby być znacznie skuteczniejsze i wywoływać mniej efektów ubocznych.

Gen wymarłego wilka workowatego działa w organizmie myszy

Prace nad klonowaniem wymarłego 70 lat temu gatunkiem torbacza - wilka workowatego - trwają prawie od dekady. W tym roku naukowcom udało się osiągnąć przełom, pobudzając fragment pozyskanego DNA do pracy w organizmie myszy.

Po XIII Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych

W dniach 15-16 maja 2008 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych i XXV Sejmik SKN. Podczas tegorocznej edycji pierwszy raz odbyły się obrady w Sekcji Biotechnologii.

Tyranozaur był bliżej spokrewniony z kurą niż aligatorem

Od dawna przypuszczano, że dinozaury są blisko spokrewnione z ptakami. Dotychczas zawsze były to przypuszczenia, oparte jedynie na porównaniu budowy. Tym razem potwierdzono je dodatkowa analiza budowy białek, a dokładnie kolagenu.

Dieta na wydłużenie życia?

Od dawna wiadomo, że prowadzenie zdrowego trybu życia popłaca. Dieta i ćwiczenia usprawniają funkcjonalność naszego organizmu. Jednakże nie tyle sport, ale właśnie w większym stopniu ćwiczenia wpływają na długość życia. Badania ostatnio przeprowadzone na myszach miały za zadanie wytłumaczenie tego fenomenu.

Dziobak - ewolucja ssaków

Gdy w 1798r. do Europy trafiły pierwsze spreparowane skóry dziobaka wzięto je za mistyfikację. Ogon bobra, kaczy dziób, gęste futro, płetwy i nogi skierowane na boki dający mu gadzi typ poruszania się. Ówcześni zoolodzy od razu wysnuli przypuszczeni o sprytnym połączeniu części kilku odrębnych zwierząt. Po odczytaniu DNA dziobaka okazało się, że i ono jest pełne zagadek i zaskakujących powiązań z innymi grupami zwierząt.

BIOTECHNICA 2008 - nowa formuła, wymierne korzyści

BIOTECHNICA 2008*Turning ideas into value*, czyli *Przekuwanie idei w wymierne korzyści* to motto Międzynarodowych Targów Branżowych, Kongresu i Platformy Kontaktów dla Sektora Biotechnologii BIOTECHNICA 2008. Kolejna edycja tej wiodącej imprezy branżowej odbędzie się w dniach 7 - 9 października 2008 w Hanowerze.

Metanolowe ogniwo paliwowe

W czasach zwiększających się zapotrzebowań na paliwo modne oraz bardzo ważne stały się paliwa wytwarzane z odnawialnych źródeł. Pomysłów na paliwa ciągle przybywa, jednak ich produkcja jest jeszcze bardzo kosztowna. Naukowcy z University of Basque Country opracowali ogniwo paliwowe, które pozwoli na wykorzystanie potencjału energetycznego metanolu, przy zmniejszeniu kosztów produkcji.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172