ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Prawo wkroczyło do biologii molekularnej

Urząd Patentowy RP zaprasza wszystkich zainteresowanych na otwarte wykłady pod wspólnym tytułem: Prawo wkroczyło do biologii molekularnej, poświęcone ochronie patentowej wynalazków biotechnologicznych. Wykłady odbędą się w dniach 22-23 września 2009.

BIOTECHNICA 2009

W Hanowerze w dniach 6-8 października 2009 odbędzie się kolejna edycja targów BIOTECHNICA - wiodącej europejskiej imprezy branżowej z zakresu biotechnologii oraz nauk przyrodniczych i medycznych.

Konferencja: Terapie celowane w onkologi

Konferencja "Terapie celowane w onkologi - praktyka kliniczna i nowoczesna diagnostyka molekularna" odbędzie się 7 października 2009 r. w Warszawie.

Tkanki miękkie dinozaura sprzed 80 milionów lat

Odkrycie pięć lat temu tkanek miękkich pochodzących od dinozaura przyjęto z dużym niedowierzaniem. Obecne odkrycie tkanek miękkich dinozaura z jeszcze starszego okresu nasuwa równie duże wątpliwości.

Mikromacierze CGH w diagnostyce klinicznej

Warsztaty "MIKROMACIERZE CGH w diagnostyce klinicznej" odbędą się 28-29 września 2009 r. w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Celem warsztatów jest przedstawienie możliwości oraz zastosowania metod mikromacierzowych.

Warsztaty Proper Medical Writing 2009

Ruszają warsztaty Proper Medical Writing. Ich celem jest dostarczenie merytorycznej i praktycznej wiedzy z zakresu pisania prac naukowych i publikowania w europejskich i światowych anglojęzycznych czasopismach medycznych. Konferencja na odbędzie się w Warszawie 27-28 listopada 2009 i w Krakowie 11-12 grudnia 2009 roku.

Pomór kolonii pszczół z przyczyn defektu rybosomów

Genom pszczołyOd kilku lat wiele regionów na świecie gnębi masowe zanikanie pszczół tzw. pomór kolonii (ang. collony collapse disorder - CCD). Objawia się ono nagłym zanikaniem całych rojów. Do tej pory nie udało się oznaczyć przyczyn tego nagłego zajścia. Jak twierdzą naukowcy pracujący przy projekcie poznawania genomu pszczoły (ang. bee genome project) udało im się znaleźć znacznik DNA różniący chore owady od zdrowych.

Wielkie wymierania gatunków - przyczyną geny a nie kataklizmy

Wielkie wymierania gatunków uderzają w naszą planetę z katastrofalną siłą. Za ich przyczyny przyjmuje się globalne zmiany wywołane klimatem, wulkanami, uderzeniami meteorytów, a ostatnio nas ludzi. Naukowcy wykazują, że przynajmniej część z tych kataklizmów może być wynikiem niekorzystnych zmian w genomie, powodujących degradacje całych grup organizmów.

Plemniki in vitro

PlemnikiZespołowi naukowców z Uniwersytetu w Newcastle (Wieka Brytania) udało się opracować metodę uzyskiwania zdrowych, ludzkich plemników z probówki. Do uzyskania tego efektu wykorzystano embrionalne komórki macierzyste.

Genetyczne znaczniki gatunków roślin

DNAUdała się uczynić kolejny krok w opracowaniu uniwersalnych znaczników DNA (ang. genetic barcodes) dla świata roślin. Wyróżnione przez nich dwa geny pozwalają rozpoznać większość gatunków.

Zęby z hodowli komórek macierzystych

Dwa lata temu udał się wyhodować zęby z komórek macierzystych ale nie w pełni odpowiadające kształtom i wytrzymałości zębów naturalnych. Od tego czasu metodę znacznie udoskonalano i otrzymywane w ten sposób zęby prawie nie różnią się od naturalnych.

Spotkanie branżowe Biotechnologia, Farmacja, Kosmetyki

W ostatni czwartek lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyło się spotkanie branżowe "Biotechnologia, Farmacja, Kosmetyki". W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorstw, jednostek naukowo-badawczych, uczelni oraz władz wojewódzkich z regionu Woj. Pomorskiego. Wydarzenie to rozpoczyna intensywne prace przedstawicieli branży nad definiowaniem najważniejszych wspólnych działań w obliczu zawiązanej już w kwietniu zeszłego roku współpracy.

Innowacyjny projekt oznaczania markerów molekularnych bawełny wsparciem dla hodowców

Bawełna BTW kwietniu 2009 roku dwie międzynarodowe firmy Monsanto oraz Texas AgriLife ogłosiły zamiar charytatywnego przekazania mapy markerów molekularnych bawełny do wykorzystania przez hodowców. Projekt zakończył się 15 lipca, a jego wyniki opublikowane zostały w the Journal of Cotton Science. Projekt zatytułowany New simple sequence repeats (SSR) Markers for Use in Cotton (Gossypium spp.) Improvement został przeprowadzony przez hodowców z firmy Monsanto, Uniwersytetu A&M w Teksasie oraz Departamentu ds. Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

Analizy DNA zwierząt na podstawie prób kału - słonie, tygrysy

Badania zwierząt, zwłaszcza, rzadkich i o skrytym trybie życia napotyka wiele trudności z ich odnalezieniem i identyfikacją. Od kilku lat przychodzą im z pomocą analizy DNA. Pozwalają one na podstawie analiz prób kału zidentyfikować poszczególne gatunki, a nawet pojedyncze osobniki.

Terapia personalizowana bezpieczniejsza i skuteczniejsza

Terapia personalizowana, popularnie określana jako "szyta na miarę", to nie tylko większe bezpieczeństwo dla chorych i lepsza skuteczność terapii, ale też oszczędności dla państwa - powiedział prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na warsztatach dziennikarskich zorganizowanych 2 lipca w Warszawie.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172