10 mln $ za 100 ludzkich genomów w 10 dni

Helisa DNAFundacja X Prize zaoferowała 10 mln dolarów za opracowanie technologii, która w 10 dni pozwoli zsekwencjonować 100 ludzkich genomów. Celem nagrody, najwyższej za badania naukowe w historii, jest zapoczątkowanie nowej ery w medycynie zapobiegawczej oraz pobudzenia rozwoju innych nauk medycznych. W 2004 roku ta fundacja wręczyła nagrodę, w tej samej wysokości, konstruktorom pierwszego prywatnego statku kosmicznego SpaceShipOne.
» czytaj dalej

Kręgi w zbożu protestem Greenpeace przeciw GMO

Kręgi w zbożuGreenpeace, organizacja słynąca z niekonwencjonalnych metod działania, wraz z rolnikami stworzyła kręgi na polach kukurydzy na trzech kontynentach, sygnalizując początek światowej kampanii przeciw modyfikacjom genetycznym kukurydzy.
» czytaj dalej

Nobel z chemii za poznanie mechanizmów transkrypcji

Tegoroczną nagrodę Nobla z dziedziny chemii otrzymał prof. Roger D. Kornberg - za zbadanie dokładnych mechanizmów odpowiedzialnych za proces transkrypcji genów. Proces ten jest bardzo ważny dla poprawnego działania każdej żywej komórki eukariotycznej.
» czytaj dalej

Bakteria odporna na promieniowanie

Jedną z bardziej zadziwiających umiejętności niektórych bakterii jest samonaprawa ich zniszczonego DNA. Jak podaje Miroslav Radman z zespołem z Uniwersytetu Paryskiego na internetowych stronach Nature w końcu udało się poznać istotę tego procesu.
» czytaj dalej

Nagroda Nobla za interferencję RNA

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2006 roku otrzymali w poniedziałek, 2 października dwaj Amerykanie, Andrew Z. Fire i Craig C. Mello za odkrycie "zjawiska interferencji RNA - polegające na wyłączaniu genów za pomocą dwuniciowych fragmentów RNA". Współpraca obu naukowców zaowocowała odkryciem mechanizmu, który pozwala wyłączać aktywność genów w komórkach.
» czytaj dalej

Niechęć do warzyw w genach?

Powodem, niechęci niektórych ludzi do warzyw typu brokuły czy brukselka jest genetyczny mechanizm obronny chroniący nas przed potencjalnie szkodliwymi składnikami roślin.
» czytaj dalej

Pomidory widziane oczyma komputera

PomidoryNaukowcom z VBI (Virginia Bioinformatics Institute) udało się zastosować metody informatyczne mogące pomóc w wyjaśnieniu, w jaki sposób określone geny zawarte w pomidorach wpływają na ich smak, a także ich jakość. W tym celu została stworzona baza danych metabolitów, które pomidory te zawierają.
» czytaj dalej

Wykryto genetycznie modyfikowany ryż LL Rice 601

ryż LL Rice 601W sierpniu w importowanym z USA ryżu długoziarnistym znaleziono próbki genetycznie modyfikowanego ryżu LL Rice 601. W całej Unii Europejskiej żadna z odmian transgenicznych ryżu nie jest dopuszczona do obrotu. W odpowiedzi Komisja Europejska zaostrzyła przepisy dotyczące importu ryżu z USA - musi uzyskiwać atest, iż nie zawiera odmian modyfikowanych genetycznie.
» czytaj dalej

Zabawy plemnikami

PlemnikiW sierpniu ukazała się informacja o dokonaniu japońskich naukowców, którym udało się doprowadzić do urodzenia 15 szczurów wykorzystując plemniki od myszy. Wynik ten udało się osiągnąć badaczom zespołu Takashiego Shinohary z Uniwersytetu Kioto. Chociaż plemniki nie całkiem pochodziły od myszy, możliwości manipulowania nimi potrafią zadziwić.
» czytaj dalej

Zsekwencjonowano pierwsze drzewo

Topola kalifornijska (Populus trichocarpa) jest pierwszym drzewem, którego genom został zsekwencjonowany. Stanowi go 19 chromosomów, składających się łącznie z 485 mln par zasad. Zidentyfikowano ponad 45 tysięcy możliwych genów. Wyniki projektu rozpoczętego w 4 lata temu, realizowanego przez 38 instytucji z Europy, USA i Kanady zostały opublikowane w magazynie Science.
» czytaj dalej

Niełatwy biznes naukowców - pionierów

Profesor biznesmenem? A dlaczego by nie? Przecież na polskim rynku funkcjonują firmy akademickie. O sukcesie mogą mówić np. naukowcy z Krakowa - ich prężnie rozwijająca się spółka biotechnologiczna, BioCentrum, prowadzi badania naukowo-rozwojowe, współpracując z firmami z branży farmaceutyczno-biotechnologicznej. Jest jednak i inna strona tego medalu. Opowiada o niej zastrzegający sobie anonimowość profesor z Mazowsza, biotechnolog, prowadzący badania w zakresie żywności funkcjonalnej. Jak podkreśla, mimo odniesienia niezwykłego sukcesu badawczego, na swojej pracy naukowej nie zarobi.
» czytaj dalej

Jak założyć firmę biotechnologiczną? Warsztaty BioBiz

Na anglojęzyczne warsztaty "BioBiz - Jak założyć firmę biotechnologiczną", organizowane w dniach 19-21 września 2006 w Krakowie zaprasza Uniwersytet Jagielloński.
» czytaj dalej

Bio-Forum 2006 - Targi Biotechnologii i Biobiznesu

 Bio-Forum Targi Biotechnologii i BiobiznesuBio-Forum najlapidarniej można określić jako giełdę ofert służących podniesieniu poziomu innowacji w sektorze biogospodarki. Jej specyfiką jest prezentowanie przede wszystkim potencjału badawczo-wdrożeniowego i innowacyjnego krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Targi odbędą się w Łodzi, w dniach 19-20 października 2006 roku.
» czytaj dalej

Otwierane laserowo kapsułki w walce z nowotworami

Sztuką w leczeniu guzów nowotworowych jest precyzyjne ich niszczenie - aby przy tym nie uszkodzić zdrowych, otaczających komórek. A obecnie często stosowana chemioterapia z dobrym skutkiem niszczy komórki nowotworowe, ale niestety powoduje ogromne szkody dla całego organizmu. Dlatego ciągle poszukiwany jest sposób na zniszczenie tylko nieprawidłowo dzielących się komórek. Jedną z takich metod może być przetransportowanie leków zamkniętych w mikrokapsułkach do wnętrza guza, a następnie precyzyjne ich uwolnienie.
» czytaj dalej

Nauki o życiu nabierają życia

Bez sprawnego wdrażania nowoczesnych biotechnologii do naszego przemysłu nie będzie sukcesu polskich firm na rynkach światowych. "Na razie transfer technologii z zespołów naukowych do firm jest mizerny; warunki dla komercjalizacji badań w Polsce są mniej korzystne niż w innych krajach Europy" – uważa biotechnolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Adam Dubin.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172