ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Transgeniczny komar sposobem na malarię?

MalariaUdało się zmodyfikować genetycznie komary tak aby nie były zdolne do przenoszenia zarodźca malarii. Naukowcy mają nadzieję, że po uwolnieniu ich do środowiska naturalnego byłyby w stanie zdominować populację naturalnie występujących odmian przyczyniających się do rozprzestrzeniania tej śmiertelnej choroby.

Linie rodowodowe ludzi i szympansów rozeszły się wcześniej?

szympansRozejście się linii rodowodowych szympansów i człowieka, szacuje się na 5-7 mln lat. Datowanie to potwierdza wiele znalezisk szkieletów i badań molekularnych. Jednak niedawne badania na materiale genetycznym człowieka, szympansa, goryla i orangutana oraz obliczenia wykonane przy użyciu metody Markova znacznie skracają ten dystans.

Koniec z zatrutym jedzeniem?

Opracowano prosty test, za pomocą którego można stwierdzić obecność w produktach spożywczych związków chemicznych powstałych w wyniku działalności bakterii chorobotwórczych, przez to określić czy dany produkt nadaje się do spożycia.

Polscy naukowcy odczytali genom chloroplastowy ogórka

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jako pierwsi w Polsce odczytali genom rośliny. Przedmiotem ich badań stał się genom chloroplastowy ogórka. To pierwszy w Polsce, a jednocześnie pierwszy w pełni poznany genom rośliny z rodziny dyniowatych.

Zidentyfikowano prerakowe komórki macierzyste

Komórki macierzyste nie tylko są wielką nadzieją medycyny. Są również, jak dowiedziono, źródłem nowotworów. Jednak powstawanie macierzystych komórek raka było do dziś tajemnicą - gdyż właśnie zidentyfikowano tzw. prerakowe komórki macierzyste (pCSCs). Wyniki ich doświadczeń otwierają nowe możliwości w leczeniu oraz zapobieganiu nowotworom.

Biotechnologia niezbędna w bioremediacji skażonych gleb

bioremediacjaNiemal codziennie dowiadujemy się o kolejnej awarii i wycieku oleju napędowego z uszkodzonych zbiorników lub cystern przewożących to paliwo. Substancje ropopochodne są zaliczane do silnie toksycznych i kancerogennych. Powodują skażenie ziemi uprawnej, otwartych zbiorników wodnych i wód gruntowych. Dla tego też, bioremediacja gruntów skażonych olejami ropopochodnymi stała się jednym z głównych problemów biotechnologii w ochronie środowiska.

Astma łączy w hybrydy komórki immunologiczne

Ostatnie odkrycia naukowców donoszą, że komórki układu odpornościowego mogą stanowić klucz do opracowania skutecznego leku na astmę. Może się to przyczynić się do wyjaśnienia braku skutecznych metod leczenia u niektórych osób cierpiących na astmę.

Bezpieczniejsze GMO bez transgenu?

Kukurydza GMOLudzie na całym świecie wciąż są pełni obaw związanych z uprawami roślin genetycznie modyfikowanych oraz przepływem genów pomiędzy roślinami GM a roślinami niemodyfikowanymi genetycznie. Zapewnienie bezpieczeństwa na tym polu niewątpliwie jest jednym z największych wyzwań dla naukowców. Jak udaje im się go rozwiązać? Właśnie opracowano nową technologię "GM-gene-deletor", która pozwala na wycięcie transgenu wprowadzonego uprzednio do rośliny. Bezspornie jest to wielki krok w genetyce roślin, który nie tylko daje szeroki wachlarz korzyści zarówno dla hodowców roślin, jak i konsumentów. Jest to również technologia mająca zapewnić ochronę przed ewentualnymi niepożądanymi efektami ze strony GM. Czy zadowoli przeciwników GMO?

Kontrolowana specjalizacja komórek macierzystych w neurony

Świat nauki wiąże ogromne nadzieje na wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu nieuleczalnych dotąd chorób. Jednak same, wyizolowane z organizmu komórki macierzyste nie różnią się znacząco od każdej innej komórki. To otoczenie, w jakim się znajdują i z którego odbierają sygnały kierujące ich rozwojem ma kluczowe znaczenie w ich potencjalnym zastosowaniu. Dotychczas naukowcy nie potrafili odtworzyć w warunkach in vitro kaskady sygnałów sterujących różnicowaniem się komórek macierzystych. Niedawno, pierwszy raz udało się pokierować różnicowaniem się embrionalnych komórek macierzystych w neurony ziarniste implantując je w odpowiedni region mózgu myszy.

Kontrowersyjne GMO

Ostatni tydzień dostarczył nam wielu wrażeń, jeśli chodzi o gałąź przemysłu GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy), szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim dwa przypadki: modyfikowanej kukurydzy (kontrowersje dotyczące bezpieczeństwa produktu GMO) oraz ryżu długoziarnistego (tu z kolei niedomówienia są natury biznesowej i praw autorskich).

Gal koniem trojańskim dla Pseudomonas aeruginosa

Pseudomonas aeruginosaZwiązki galu mylone przez bakterie Pseudomonas aeruginosa z jonami żelaza stały się koniem trojańskim prowadzących do unieszkodliwienia tych bakterii. Gal może stać się nowym skutecznym lekiem zakażeń spowodowanych przez pałeczki ropy błękitnej.

Przemyt kości słoniowej - genetyczne śledztwo

Słoń, kość słoniowaGwałtowny rozwój i bogacenie się krajów azjatyckich, znów napędza nielegalny rynek handlu kością słoniową. Tym razem jednak dzięki analiza DNA można dokładnie namierzyć miejsce gdzie zwierzęta skłusowano. Ustalenia te są ważne jeśli zamierza się podjąć działanie przeciwdziałające nielegalnemu pozyskaniu.

Konferencja i Targi EUROBIOTECH 2007

25 kwietnia rozpocznie się w Krakowie I Międzynarodowa Konferencja "Biotechnologia w Rolnictwie" połączona z branżowymi Targami. Obydwie imprezy organizowane są przez Akademię Rolniczą w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński oraz Targi w Krakowie Sp. z o.o. w ramach wspólnej inicjatywy EUROBIOTECH. Konferencja i Targi odbywać się będą w obiekcie wystawienniczym firmy Targi w Krakowie, przy ul. Centralnej 41 A w dniach 25-27 kwietnia 2007.

Nareszcie woda pitna dla wszystkich!?

WodaCzy można skutecznie oczyścić wodę i uczynić przydatną do picia, i do tego niewielkim kosztem? Ależ tak. Opracowano filtr, który nie tylko usuwa bakterie, ale także i wirusy, które wywołują liczne choroby, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie nie zawsze jest dostęp do czystej wody. Technologia ta wykorzystuje wysokoreaktywne żelazo w procesie filtracji, które "unieszkodliwia" wszelkie mikroorganizmy w wodzie. Metoda jest tania i nie wymaga użycia chloru!

Biopaliwa bakteryjne

Nauczyliśmy się wykorzystywać bakterie w celach zdrowotnych, ochronie środowiska i innych dziedzinach życia. Zobaczyliśmy również możliwość ich udziału w efektywnej produkcji biopaliw. Krokiem na przód w tej dziedzinie są wyniki badań uzyskane przez naukowców z University of Rochester, którzy obrali sobie jako obiekt doświadczeń genom Clostridium thermocellum - beztlenowej bakterii zdolnej wytwarzać etanol.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172