ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Pierwszy lek od zmodyfikowanych genetycznie kóz

koza gmoPierwszy lek pochodzący od zmodyfikowanego genetycznie zwierzęcia został dopuszczony do użytku w Europie. Po zasięgnięciu opinii ekspertów, Europejska Agencja do spraw Leków (EMEA) zmieniła wcześniejszą decyzję i przyznała licencję lekowi o nazwie ATryn.

Promocja Targów Biotechnologii i Biobiznesu Bio-Forum VI na Ukrainie

Celem organizowanych w Łodzi Targów Biotechnologii i Biobiznesu – BioForum VI, które odbędą się w dniach 19-20 października 2006, jest prezentacja oferty służącej podniesieniu poziomu innowacyjności w sektorze biotechnologicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym.

Bakterie mają *nosa*

Bakterie E.coliBakterie potrafią "wyczuć" zmiany w składzie chemicznym ich otoczenia nawet jeśli jego molekularne stężenie zmieni się o jedyne 0,1%, co równe jest jednej kropli danego roztworu rozpuszczonej w tysiącu kropel. Do niedawna naukowcy zadawali sobie pytanie jak bakterie są w stanie to robić?

Projekt nowego Prawa o GMO

Wprowadzenie do obrotu na terenie Polski organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) będzie wymagało udowodnienia, że są one nieszkodliwe dla ludzi i środowiska - wynika projektu ustawy Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Jednostką upoważnioną do pełnienia funkcji laboratorium referencyjnego, wykonującą badania i wydającą opinie w sprawach GMO, ma być Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHAR) w Radzikowie k. Warszawy.

Żabie zarodkowe komórki macierzyste podobne do ludzkich

Żaba szponiasta Xenopus laevis, często spotykana w domowych akwariach, także w Polsce i jeden z modelowych organizmów badań nad rozwojem kręgowców. Teraz ma szansę stać się dostarczycielem zarodkowych komórek macierzystych. W ten sposób mogły by być łatwiej i mniej kontrowersyjnie dostępne.

Sztuczna komórka

Badania nad stworzeniem sztucznego życia pojawiły się na początku zeszłego stulecia, razem z pracami Millera nad powstaniem życia na ziemi. Pierwsze obserwacje tworów komórkopodobnych dotyczyły samotworzenia się pęcherzyków lipidowych w warunkach wodnych. Nazwane przez zespół S.W. Foxa z Instytutu Molekularnego i Komórkowej Ewolucji na Florydzie mikrosferami.

Miniaturowy sekwencer DNA

sekwnecjonowanie DNAZbudowano najmniejszy sekwenator DNA. Urządzenie, które potrafi sekwencjonować DNA w oparciu o chemiczną metodę Sangera, ma średnicę zaledwie 100 mm.

Kluczowe białko u podstawy chorób neurodegradacyjnych

Naukowcy z Instytutu Badań Medycznych Burnham odkryli związek pomiędzy stresem komórkowym spowodowanym przez wolne rodniki i akumulacją nieprawidłowo zbudowanych białek. Nagromadzenie tych białek prowadzi do uszkodzeń komórek nerwowych i ich śmierci, co jest podstawą chorób neurodegradacyjnych takich jak Alzheimer czy w choroba Parkinsona.

Ostatni ludzki chromosom poznany

Zsekwencjonowano ostatni ludzki chromosom. Zlokalizowane w nim geny odpowiadają za predyspozycje m.in. do choroby Parkinsona, Altzheimera czy raka. Tym samym naukowcy osiągnęli punkt zwrotny w jednym z najważniejszych projektów badawczych, Human Genome Project - informuje "Nature".

List otwarty do Premiera RP w sprawie GMO

List otwarty do Premiera RP w sprawie organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), wystosowany przez Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Genetycznego.

Polscy naukowcy i ich.. ferrari

ferrariZ punktu widzenia inwestora, nie ma na polskim rynku projektów naukowych, które można by było finansować na zasadach rynkowych. Sukces biotechnologii w USA, Wielkiej Brytanii, czy Niemczech wyraźnie wskazuje, na to że podstawą rozwoju biotechnologii i jej siłą napędową są innowacyjne firmy, tworzone głównie przez naukowców, tzw. start-up’y. I każde działanie mające poprawić innowacyjność polskiej gospodarki, ignorujące ten fakt, skazane są na niepowodzenie. Czyli o tym, dlaczego polscy naukowcy nie jeżdżą ferrari, i co zrobić aby mogli się przesiąść do auta z Maranello.

IV Poznańska Letnia Szkoła Bioinformatyki

Czwarta edycja Poznańskiej Letniej Szkoły Bioinformatyki odbędzie się w dniach 10-15 lipca 2006, na terenie kampusu Morasko Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Kurs organizowany jest przez pracowników Wydziałów Biologii i obejmuje szeroki zakres zagadnień i technik związanych ze współczesną biologią obliczeniową. Szkoła Letnia ma charakter wprowadzenia do bioinformatyki i dlatego do udziału w nim zapraszamy wszystkie osoby, które pragną zdobyć podstawową wiedzę w tej dziedzinie.

Wewnątrzkomórkowa molekularna poczta

Udało się zobrazować ważny etap sortowania białek. Pozwoli to na jego lepsze poznanie i umożliwi znalezienie nowych czynników modulujących ekspresję białek oraz poznanie molekularnego mechanizmu ich działania. Proces ten jest kluczowym etapem w ekspresji białek w komórce. Największe znaczenie ma analiza tego szlaku w przypadku syntezy białek membranowych oraz sekrecyjnych. Efektem tego może być zwiększenie wydajności szczepów produkcyjnych np.: przy syntezie ludzkiej insuliny.

Nanotubule do przesyłania sygnałów

Powiększono już dość szeroki repertuar wykorzystania węglowych nanotubul – są one w stanie przesyłać elektryczne sygnały do komórek nerwowych.

Projekt genograficzny

Projekt genograficzny"Projekt Genograficzny" to nazwa zakrojonego na globalną skalę wspólnego przedsięwzięcia Towarzystwa National Geographic i IBM, którego celem jest zrekonstruowanie najdawniejszych szlaków wędrówek człowieka na podstawie informacji zawartych w naszym DNA. Oprócz stworzenia swoistej mapy migracji projekt zakłada poznanie naszych przodków do 60 tysięcy lat wstecz i utworzenie drzewa genealogicznego współczesnego człowieka.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172