Badania melanomy przeczą modelowi rakowych komórek macierzystych

Zyskująca popularność hipoteza występowania komórek macierzystych w różnych rodzajach raka zachwiała się pod wpływem ostatnich doniesień. Zastosowanie udoskonalonego modelu stawia pod znakiem zapytania obecność tych komórek w melanomie - inaczej czerniaku, jednej z najgroźniejszych odmian raka skóry.
» czytaj dalej

Nowy model ALS

Opracowano nowy model stwardnienia zanikowego bocznego (ang. ALS, amyotrophic lateral sclerosis), wykorzystujący neurony uzyskane z zarodkowych komórek macierzystych. Rzuciło to nowe światło na genezę choroby, w szczególności potwierdzając zgubny wpływ patologicznych komórek neurogleju na motoryczne komórki nerwowe. Model dostarcza także nowych możliwości badania ALS i poszukiwania molekularnych celów leków.
» czytaj dalej

Seminarium: Zastosowania real-time PCR w medycynie

Seminarium z cyklu Biologia Molekularna w Medycynie pt. Zastosowania real-time PCR odbędzie się 15 stycznia 2009 w Warszawie. Organizowane jest przez Centrum Edukacji Medycznej CEMED Sp. z o.o.
» czytaj dalej

Francja przegrywa bój o GMO

Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosił wyrok przeciwko Francji, która wprowadziła zakaz uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych na swoim terytorium. Długotrwały brak zgodności prawa krajowego z prawem wspólnotowym oraz opór rządu francuskiego przed wykonaniem obowiązków państwa członkowskiego, doprowadziły do nałożenia kary w postaci opłaty ryczałtowej w wysokości 10 mln Euro.
» czytaj dalej

Nowe laboratorium BioCentrum w Krakowie

biocentrumKrakowska firma biotechnologiczna BioCentrum otworzyła dzisiaj oficjalnie w Krakowie nowe laboratorium badawczo-rozwojowe, zlokalizowane w budynkach III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej. Nowe laboratorium BioCentrum umożliwia prowadzenie zaawansowanych badań biochemicznych oraz pracę z liniami komórkowymi. Badania takie są wykorzystywane w procesie opracowywania innowacyjnych leków oraz różnego rodzaju analizach dla firm farmaceutycznych i chemicznych.
» czytaj dalej

Odczytano DNA kangura

Walabia dama (Macropus eugenii) jest drugim torbaczem, którego genom udał się odczytać. Okazało się, że organizacja jego genów jest bardzo podobna do ludzkiego.
» czytaj dalej

Nowa odmiana soi GMO dopuszczona na unijny rynek

soja modyfikowana genetycznieW dniu 4 grudnia 2008 roku Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję zezwalającą na import do Unii Europejskiej nowej odmiany soi genetycznie zmodyfikowanej MON89788, znanej również jako Roundup Ready 2 Yield. Autoryzacja obejmuje import, możliwość przetwarzania, jako żywność oraz pasze.
» czytaj dalej

GMO - punkt widzenia rolników

Jeśli polskim rolnikom zakaże się uprawiania kukurydzy genetycznie modyfikowanej to, kto zrekompensuje im straty wynikłe z porażenia omacnicą prosowianką? Czy Minister Rolnictwa i Środowiska mają przewidziane na to środki w swoich budżetach?
» czytaj dalej

Metoda usuwania heparyny z krwi wynalazkiem chemików z UJ

Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowali metodę, która umożliwi usuwanie heparyny z krwi pacjentów. Zespół, prowadzony przez dra Krzysztofa Szczubiałkę, prezentuje wyniki swoich badań w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma Biomacromolecules. Artykuł polskich badaczy został wyróżniony przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ACS) i spotkał się z dużym zainteresowaniem świata naukowego.
» czytaj dalej

Po jubileuszowym X OASSB

ASSBKoło Studentów Biotechnologii działające przy Katedrze Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej zrzeszone w Akademickim Stowarzyszeniu Studentów Biotechnologii w dniach 21-23 listopada 2008 zorganizowało jubileuszowe X Ogólnopolskie Akademickie Seminarium Studentów Biotechnologii X OASSB.
» czytaj dalej

Tchawica z komórek macierzystych

Claudia Castillo jest pierwszym człowiekiem któremu udało się przeszczepić tchawicę, wyhodowaną z jej własnych komórek macierzystych. Użycie jej własnych komórek zwolniło ją z konieczności przyjmowania leków przeciw odrzuceniu przeszczepu. Sukces ten daje nadzieje, że proces hodowli niektórych narządów do przeszczepów w ciągu najbliższych 20 lat powinien wyjść z etapu eksperymentów i stać się rutynowym zabiegiem.
» czytaj dalej

Wrocławskie Centrum Badań partnerem BioForum 2009

Wrocławskie Centrum Badań (WCB EIT+) ma na celu wspieranie komercjalizacji projektów badawczorozwojowych. Instytucja ta jest zaangażowana w zaawansowany program innowacji i rozbudowy biogospodarki oparty na wiedzy, który ma na celu zlokalizowanie we Wrocławiu Europejskiego Instytutu Innowacyji i Technologii (EIT+). BioForum 2009 odbędzie się w dniach 3-5 czerwca 2009.
» czytaj dalej

DNA mamuta odczytane w 80%

Naukowcom prowadzący badania nad DNA mamuta włochatego (Mammuthus primigenius) udało się odczytać 3,3 mld tworzących go par zasad z ponad 4 mld występujących.
» czytaj dalej

Zakaz dla GMO we Francji zakwestionowany przez EFSA

29 października 2008 Europejski Urzędu Do Spraw Bezpieczeństwa Żywności Panel ds. GMO wydał na zlecenie Komisji Europejskiej naukową opinię dotyczącą wprowadzonego przez rząd Francji zakazu uprawy kukurydzy Bt MON 810. EFSA uznała, że Francja nie przedstawiła żadnych nowych dowodów naukowych mających świadczyć o negatywnym wpływie GMO na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi, zwierząt oraz środowisko naturalne.
» czytaj dalej

Klon myszy zamrożonej 16 lat temu

mysz laboratoryjnaUdało się sklonować mysz poddaną zamrożeniu 16 lat temu. Niektórzy uważają, że może być to przełom w próbach klonowania wymarłych dawno temu gatunków, np. mamutów.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172