Terapia personalizowana bezpieczniejsza i skuteczniejsza

Terapia personalizowana, popularnie określana jako "szyta na miarę", to nie tylko większe bezpieczeństwo dla chorych i lepsza skuteczność terapii, ale też oszczędności dla państwa - powiedział prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na warsztatach dziennikarskich zorganizowanych 2 lipca w Warszawie.
» czytaj dalej

Analiza DNA kwestionowana przez anatomie, porównanie ludzi i orangutanów

Najnowsze porównanie danych anatomicznych człowieka, szympansa, goryla i orangutana nie zgadzają się z takim samym porównaniem pod względem genetycznym. Stawia to pytanie czy dla przyjmowanych jako odwzorowanie dla innych metod analizy DNA nie powinny być w jakiś sposób sprawdzalne.
» czytaj dalej

BioCentrum poszerza ofertę w zakresie produkcji białek rekombinowanych

BioCentrum poszerza ofertę w zakresie produkcji białek rekombinowanych dzięki decyzji Ministerstwa Środowiska. Firma uzyskała zgodę na zamknięte użycie organizmów genetycznie zmodyfikowanych w celu produkcji białek rekombinowanych w organizmach prokariotycznych i eukariotycznych.
» czytaj dalej

Centrum Nowych Technologii Ochota UW

Za ponad 270 mln złotych powstanie Centrum Nowych Technologii Ochota Uniwersytetu Warszawskiego - podpisano umowę na dofinansowanie kolejnego dużego projektu w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
» czytaj dalej

Warsztaty Real-time PCR w diagnostyce medycznej

Kolejne już warsztaty, Real-time PCR w diagnostyce medycznej, skierowane do diagnostów laboratoryjnych, biologów molekularnych i biotechnologów, pracowników stacji epidemiologicznych i stacji krwiodawstwa odbędą się 24-25 sierpnia 2009 na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
» czytaj dalej

Wolbachia - bakteria zmieniająca płeć owadów

Wolbachia jest szeroko rozprzestrzeniona w świecie owadów. Potrafi atakować bardzo różne ich grupy, a jak już się pojawi szybko zasiedla całe populacji. Tą jej zdolność postanowili wykorzystać naukowcy do ograniczenia liczebności komarów roznoszących niebezpieczne choroby - gorączka denga, malarię.
» czytaj dalej

Pasożytnicze osy wszczepiają gąsienicom obce DNA

Jednym z bardziej znaczący osiągnięć współczesnej nauki jest umiejętność tworzenia wektorów pozwalających wprowadzać obce DNA do wnętrza komórek. Okazuje się, że umiejętność taką od kilkudziesięciu milionów lat posiadają niektóre gatunki pasożytniczych błonkówek.
» czytaj dalej

Ewolucja i pasożyty

O dawna przypuszczano, że pasożyty wpływają na naszą ewolucję. Najmniej przystosowane do ich obecności organizmy nie maja szans na dalsze przekazanie swoich genów. Tym samym pozostają osobniki mogące żyć i rozmnażać się mimo niekorzystnego wpływu pasożytów na swój organizm. Przyjmuje się, że obecność pasożytów prowadzi to do zwiększenia naszego zróżnicowania genetycznego. Ostatnio udało się znaleźć ślady zmian jakie taka obecność powoduje w naszym DNA.
» czytaj dalej

UJ proprzedsiębiorczy

Działanie, kreatywność, poszukiwanie nowych wyzwań to niewątpliwe atrybuty studentów. Wielu z nich postrzega przyszłość w perspektywie własnej firmy, w związku z tym poszukuje informacji mogących wyjaśnić nasuwające się pytania, niejasności. Odpowiadając na potrzeby młodych ludzi, działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ) Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) po raz kolejny zaoferowało cykl spotkań poświęconych zakładaniu własnej firmy.
» czytaj dalej

Biała Księga GMO wręczona Premierowi

greenpeaceGreenpeace wręczył premierowi Donaldowi Tuskowi "Biała księgę GMO". Jest to zbiór dokumentów stworzonych przez kraje unijne, które wprowadziły zakaz upraw GMO na swoim terenie. Księga zawiera także kilkadziesiąt badań naukowych udowadniających ryzyko dla ludzi i środowiska, jakie niesie ze sobą wprowadzenie na polskie pola upraw roślin transgenicznych. Dokument ten ma na celu ułatwić polskiemu rządowi wprowadzenie w Polsce całkowitego zakazu upraw i obrotu genetycznie zmodyfikowaną kukurydzą MON 810 firmy Monsanto, jedyną odmianą dopuszczoną do wysiewu w Unii Europejskiej.
» czytaj dalej

Relacja z Bioforum 2009

Bio Forum 2009Rezultaty ósmej już edycji BioForum po raz kolejny przerosły oczekiwania organizatorów przedsięwzięcia. Ponad 800 uczestników - przedstawicieli 10 krajów, 60 wystawców, prezentacja przeszło 80 projektów B+R, 230 spotkań biznesowych w ramach BioPartneringu - to tylko niektóre z efektów tegorocznej edycji BioForum. Dużą atrakcją dla uczestników były różnorodne płaszczyzny jedynej biznesowej imprezy w sektorze biotechnologii i LifeScience: sesja wystawiennicza i posterowa, prestiżowe prezentacje, seminaria i warsztaty, BioPartnering - spotkania biznesowe, Round Table Session.
» czytaj dalej

Mrówki z genami władzy

Organizacja wewnątrz koloni mrówek wydaje się być oparta na równouprawnieniu i podziale kastowym. Okazuje się być to mitem ponieważ poszczególne linie genetyczne samców i samic ostro walczą o utrzymanie swojej dominacji i przekazanie własnych genów.
» czytaj dalej

Superkolonie mrówek argentyńskich

Mrówki argentyńskie, naturalnie zamieszkujące Amerykę Południową i znane są z umiejętności tworzenia rozległych koloni składających się z wielu mrowisk, na obszarze do kilkuset metrów. Badania DNA wykazały, że prawdziwe rekordy pod tym względem osiągają jako gatunek inwazyjny na innych kontynentach. Ich kolonie rozciągają się na tysiące kilometrów.
» czytaj dalej

Właściwi ludzie we właściwym miejscu - ciąg dalszy relacji z Bioinnowacji 2009

BIO Biznes Finanse Innowacje 2008Sobotnie spotkanie i sesje wykładowe w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni zakończyła gorąca debata i dyskusje w kuluarach kontynuowane na spotkaniu integracyjnym w jednym z gdyńskich klubów. Ku zadowoleniu organizatorów podczas niedzielnych spotkań dopisała wysoka frekwencja.
» czytaj dalej

Laureaci konkursu prac naukowych Fundacji Hasco-Lek

Nagrody w III edycji ogólnopolskiego konkursu prac naukowych Fundacji Hasco-Lek przyznane. W dniu 4 czerwca sześcioro młodych, wyróżniających się ciekawym dorobkiem, naukowców odebrało laury podczas międzynarodowej konferencji Bioforum 2009 w Łodzi.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172