ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Bałtyckie Centrum Biotechnologii

Współpraca instytucji naukowych i firm jest głównym celem powołania Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej. Placówka ma rozpocząć działalność w 2010 roku. 8 lipca w Gdańsku przedstawiciele władz samorządu województwa oraz trzech największych uczelni na Pomorzu: Akademii Medycznej, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego podpisali akt notarialny powołujący spółkę.

Leki dodały zakażonym HIV 13 lat życia

Dzięki lepszym metodom leczenia, pacjenci z wirusem HIV mają dziś szanse na przeżycie o 13 lat dłużej niż w latach 90-tych XX wieku - informuje "Lancet".

Cisplatyna - stary lek, nowe zastosowanie

Ostatnie badania szczecińskich naukowców dowodzą, że używany od ponad 30 lat lek – cisplatyna, zyskał nowe zastosowanie w leczeniu raka piersi. Wyniki są bardzo obiecujące- jak podkreśla prof. Jan Lubiński. Trwają badania nad użyciem tego leku również w przypadku innych rodzajów nowotworów.

Powielanie DNA w 17 minut

DNANiewiele ponad kwadrans potrzeba nowemu urządzeniu o charakterze laboratorium na chipie, by z kropli krwi wypreparować odpowiednie komórki oraz namnożyć ich materiał genetyczny za pomocą zminiaturyzowanej reakcji PCR. Urządzenie to może przydać sięánie tylko w badaniach laboratoryjnych, ale również w diagnostyce medycznej - informuje "Angewandte Chemie International Edition".

GBE Polska: ocena ryzyka GMO tylko na podstawie kryteriów naukowych

GBE Polska (Green Biotechnology in Europe) reprezentująca przemysł biotechnologiczny w Polsce popiera podejście kompleksowej oceny ryzyka organizmów genetycznie zmodyfikowanych w świetle trwających dyskusji na poziomie Unii Europejskiej w tym zakresie. Należy przy tym podkreślić, że obecne wymogi legislacyjne oceny ryzyka na poziomie Unii są najbardziej rygorystyczne na całym świecie.

Wirus HIV wykańcza limfocyty B

hivWirus HIV doprowadza do długotrwałej reakcji zapalnej naszego organizmu. Naukowcy z Amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych odkryli, że w ten sposób upośledza działanie nie tylko limfocytów T, ale również produkujących przeciwciała limfocytów B - pracę na ten temat opublikowano właśnie na łamach pisma "Journal of Experimental Medicine".

EFSA odrzuciła wniosek Grecji i Węgier o zakaz uprawy GMO

uprawy GMONa początku lipca Europejski Urzędu Do Spraw Bezpieczeństwa Żywności Panel ds. GMO wydał dwie ważne decyzje odrzucające wniosek Grecji i Węgier na wprowadzenie zakazu uprawy kukurydzy Bt MON 810 na ich terytorium (Grecja - 2 lipca, Węgry - 3 lipca). EFSA uznała, iż kraje te nie przedstawiły żadnych nowych dowodów naukowych mających świadczyć o negatywnym wpływie GMO na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi, czy zwierząt oraz środowisko naturalne.

JRC: Rolnicy chwalą GMO

Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC), dyrekcja generalna Komisji Europejskiej, opublikowało raport potwierdzający pozytywne aspekty ekonomiczne dla europejskich rolników płynące z uprawy roślin transgenicznych.

Tyverb (lapatynib) - doustny lek celowany w terapii raka piersi

Firma GlaxoSmithKline ogłosiła, że Komisja Europejska wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla preparatu Tyverb® (lapatynib), pierwszego doustnego, podwójnie celowanego leku drobnocząsteczkowego, we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Lapatynib, w kombinacji z kapecytabiną, jest wskazany do leczenia pacjentek z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi, u których występuje nadekspresja ErbB2 (HER2). Choroba musi mieć charakter progresywny po wcześniejszej terapii z użyciem antracyklin i taksanów, oraz terapii trastuzumabem raka piersi z przerzutami.

Genom kakaowca do rozszyfrowania

Wspólnym wysiłkiem amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa oraz firm IBM i Mars ma zostać rozszyfrowany genom kakaowca. Dzięki tak pogłębionej wiedzy można będzie lepiej przetwarzać kakao i uzyskiwać drzewa kakaowe bardziej odporne na choroby, szkodniki czy suszę. Plantacje kakao są wyjątkowo wrażliwe na szkodliwe czynniki.

Bakterie dostają się do wnętrza jaj

Zawartość jaj kurzych powszechnie uważa się za bardzo sterylne i pozbawione wszelkich bakterii. Kurze zarodki w jajach używa się do produkcji szczepionek przeciw grypie. Naukowcy sądzili, że kurczęta klują się bez flory bakteryjnej jelit i nabywają ją dopiero po opuszczeniu jaja. Zaprzeczyć temu mogą eksperymenty badaczy z American Society for Microbiology w Bostonie.

Czy picie kawy pozwoli na życie dłużej?

kawaJak wiele opinii jest na temat szkodliwości kawy? Nie wszystkie z nich są jednak trafne. Częste picie kawy wcale nie zwiększa ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia czy raka, a nawet wręcz przeciwnie- może przyczynić się do wydłużenia życia. Tak donoszą badania hiszpańskich naukowców opublikowane na łamach czasopisma Annals of Internal Medicine.

Tygrysy z hodowli wspomogą wolnościowe populacje?

Mimo zwiększających się nacisków na ochronę zwierząt w ich naturalnym środowisku liczebność wielu spada na granice możliwości samoutrzymania się. Dotyczy to także dużych ssaków na ochronę których przeznacza się znaczne środki. Taką sytuację obserwuje się dla tygrysów (Panthera tigris).

Nowa wizja przeszczepu nerwów

Przeważnie dawcą nerwu do przeszczepu jest sam biorca, co działa na zasadzie „coś kosztem czego”. Być może już niedługo. Naukowcy z USA opracowali prototyp roztworu detergentu, który ułatwiałby przeszczep nerwu nawet ze zwłok. Najcenniejszym walorem tej mieszanki, jest jej jeden składnik, który obniżałby ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Efektywne Organizmy zrewolucjonizują rolnictwo?

Efektywne Organizmy (EM) to nowatorska technologia coraz częściej znajdująca zastosowanie w rolnictwie, także w naszym kraju. O praktycznym wykorzystaniu EM-ów będzie można dowiedzieć się podczas międzynarodowej konferencji "Biotechnologia EM-Farming w rolnictwie", która odbędzie się 19 czerwca w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - poinformował rzecznik uczelni, dr inż. Krzysztof Szwejk.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172