ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Genetycznie modyfikowane kury odporne na ptasią grypę

Chińscy naukowcy zamierzają zmodyfikować genetycznie kury tak, aby były odporne na ptasią grypę - doniosły chińskie gazety.

Konferencja *Jakość i prozdrowotne cechy żywności*

W dniach 24-25 maja 2006 w Warszawie organizowana jest XI Sesja Naukowa Sekcji Młodej Kadry Naukowej Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności p.t. "Jakość i prozdrowotne cechy żywności".

Nowy szlak komórkowy

Naukowcy z Oregon State University po raz pierwszy zidentyfikowali białko, które może przenikać błony komórek roślinnych. Do tej pory było wiadomo, że tylko wirusy i bakterie mogą przenikać ściany komórkowe roślin, jednak nigdy wcześniej nie stwierdzono, że samo białko jest to tego zdolne.

Metoda otrzymywania genetycznie zmienionego wirusa grypy

wirus grypyPróbując ubiec pandemię grypy, światowi producenci szczepionek ścigają się z czasem i nadciągającą katastrofą. Teraz dzięki nowej technice produkcja niewirulentnych wirusów wykorzystywanych do produkcji w dużych ilościach szczepionek przeciwko ptasiej grypie jest bardziej efektywna i łatwiej osiągalna. Technika jest szczególnie istotna w momencie przygotowywania się rządów światowych do zapobiegania pandemii ptasiej grypy.

Przeszczep szpiku a identyfikacja testami DNA

Szpik kostnyZidentyfikowanie przestępcy za pomocą testów DNA może się nie udać, jeżeli miał on przeszczepiony szpik kostny. Do precedensowego wydarzenie doszło na Alasce, gdzie wynik badań próbek krwi pozostawionych na miejscu zbrodni za pomocą testów DNA wskazały na osobą, która wtedy przebywała w więzieniu. Dalsze dochodzenie wskazało, że prawdziwym przestępcą okazał się brat niesłusznie podejrzanego. Był on kilka lat wcześniej dawcą szpiku kostnego.

Spotkania w samo południe u Biotechnologów UJ

Na wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz kolejny odbędzie się, mający dużą popularność, cykl otwartych, popularnonaukowych wykładów. Na temat biologii molekularnej i biotechnologii będą mówić naukowcy tego najmłodszego wydziału na uniwersytecie.

Koła Naukowe Studentów Biotechnologii

Powstał nowy dział serwisu BioTechnolog.pl poświęcony kołom naukowych studentów biotechnologii z polskich uczelni. Celem jest przybliżenie szerokiej działalności tych niewielkich studenckich organizacji ;o)

Czternaście sklonowanych świń

We włoskim laboratorium urodziło się 14 sklonowanych świń. Naukowcy z Laboratory of Reproductive Technology w Cremonie mają już na swoim koncie wyhodowanie pierwszego sklonowanego konia.

Różnice w genomie pozwolą na dopasowanie leków

Międzynarodowy zespół naukowców śledził miliony zmian w DNA milionów ochotników z całego świata w ramach projektu, którego celem było zmapowanie różnic w ludzkim genomie. Badacze twierdzą, że rozrastająca się baza danych, nazywana HapMap pozwoli wyszczególnić geny wpływające na występowanie określonych chorób oraz udoskonalić metody ich leczenia.

Genetycznie zmodyfikowane rośliny usuwają zanieczyszczenia

transgeniczny tytońChińscy naukowcy twierdzą, że genetycznie zmodyfikowane rośliny mogą być stosowany do usuwania toksyn z gleby. Udało im się tak zmodyfikować tytoń oraz pewną odmianę glonów, że są one w stanie usuwać toksyczne metale ciężkie (m.in. rtęć czy kadm) z gleby i wody.

Nowe aspekty neurogenezy u dorosłych

neuronyZidentyfikowano kluczowy sygnał kontrolujący kierunek przekształcania się komórek macierzystych w mózgu dorosłych myszy. Zanim te komórki macierzyste ulegną podziałom, mają do wyboru kilka opcji między innymi: pozostanie komórkami macierzystymi, przekształcenie się w komórki neuronalne lub przekształcenie się w komórki pomocnicze neuronów czyli komórki glejowe mikro- lub makrogleju – astrocyty lub oligodendrocyty.

Kolejny krok w opracowaniu leku na cukrzycę typu 2

Wyizolowano z wątroby węglowodan, który wstrzyknięty do organizmu szczura chorego na cukrzycę obniża poziom cukru. Węglowodan D-chiro-inozytolo-galaktozamina, zwany też INS2 zachowuje się wewnątrz komórki jak przekaźnik, który włącza aktywność enzymów regulujących poziom cukru. Enzymy te "zabierają" glukozę ze strumienia krwi i "przenoszą" do wątroby i mięśni, gdzie jest ona magazynowana. INS2 występuje naturalnie w organizmie człowieka.

Większość Polaków nie chce kupować GMO

badanie żywność modyfikowana genetycznieZ najnowszego badania wynika, że większość Polaków nie chce kupować produktów zawierających składniki modyfikowane genetycznie. Także nie zdecydowali by się na zakup produktów mlecznych, nabiału, mięsa ze zwierząt karmionych paszą ze składników modyfikowanych genetycznie. W większości byliby skłonni zapłacić więcej za produkty mięsne i nabiał, które zostały wyprodukowane bez użycia składników modyfikowanych genetycznie.

Poprzez geny... jak się ruszają białka

W jaki sposób białka wiążące DNA, jak np. czynniki transkrypcyjne, poruszają się po DNA by znaleźć swoje własne miejsce wiązania? Kiedy wolą pełzać, a kiedy skakać?

Białko przeciwko zamarzaniu pomoże w transplantacji

pchłaNaukowcy z Queen*s University odkryli, w organiźmie pchły śnieżnej, białko przeciwko zamarzaniu, które może pomóc przedłużyć czas życia ludzkich organów, przeznaczonych do transplantacji.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172